Vítejte‎ > ‎Zajímavosti‎ > ‎

140 litrů vody na šálek kávy

přidáno: 29. 6. 2013 3:07, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 23. 9. 2014 21:44 ]
Málokdo ví, že jeden šálek kávy "stojí" v průměru 140 litrů vody, která je nutná k vypěstování plodů kávovníku. Veškerá tekutina, která se spotřebuje během procesu produkce výrobku nebo potravin a spotřebitelé se s ní přímo nesetkají, se nazývá virtuální voda. do zmíněných 140 litrů vody na šálek kávy není zahrnuta pouze voda spotřebovaná na zalití kávy či umytí šálku.
"Tento model má spotřebiteli ukázat, kolik vody je doopravdy použito na výrobu či zajištění produktu před tím, než se dostane až k němu domů," říká Markus Weiler z Institutu hydrologie Univerzity ve Freiburgu. S celosvětovým průměrem 18 925 litrů vody na kilogram kávy to tedy dělá 140 litrů na jeden šálek kávy. "Tato čísla mají lidem pomoci ohodnotit jednotlivé produkty a správně posoudit, s jakými možná i zbytečnými náklady je spojena jejich výroba," uvedl Weiler.
Obecně platí, že čím vyšší je spotřeba virtuální vody na výrobu šatů, vypěstování salátu nebo třeba zajištění kilogramu masa, tím problematičtější a ekologicky spornější produkt je.
Převzato z Magazínu 2000 záhad č. 6/2013
Comments