Vítejte‎ > ‎Zajímavosti‎ > ‎

Jihočeská Thálie

přidáno: 15. 3. 2013 7:03, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 15. 3. 2013 7:11 ]
Ve středu 13. března se v Jihočeském divadle uskutečnilo slavnostní vyhlášení vítězů divadelních cen Jihočeská Thálie za rok 2012. Průvodní slovo patřilo oblíbeným hercům Věře Hlaváčkové a Martinovi Hruškovi. Program byl obohacen vystoupením baletu a také sólistů a sboru opery Jihočeského divadla.

Za mimořádné jevištní výkony se tradičně udělují ceny Stanislavy Součkové a Karla Rodena umělcům a umělkyním v oboru opera, činohra a balet, cena pro členy Malého divadla nese jméno Arnoštky a Matěje Kopeckých. Kromě nominací umělců vzešlých přímo z divadla jsou vždy napínavé - a pro mnohé umělce cennější - výsledky divácké ankety. V ní diváci mohli dát hlas svým oblíbeným hercům, zpěvákům, či tanečníkům. Mimo to diváci volili i nejoblíbenější inscenaci roku 2012. Ve spolupráci s Českým rozhlasem České Budějovice byla již tradičně udělena i cena za rozhlasové herectví.

Ceny Jihočeské Thálie za rok 2012 získali:

v oboru balet
Cristina Porres Mormeneo za mimořádný jevištní výkon v roli Julie v inscenaci Romeo a Julie
Peter Rovó za mimořádný jevištní výkon v roli Merkucia v inscenaci Romeo a Julie

v oboru činohra
Věra Hlaváčková za mimořádný jevištní výkon v roli Pasquy v inscenaci Dekameron
Zdeněk Kupka za mimořádný jevištní výkon v roli kněze Bartolomea v inscenaci Dekameron

v oboru loutkohra
Denisa Posekaná za mimořádný jevištní výkon v roli inspektorky Maixnerové v inscenaci Sto roků prázdnin

v oboru opera
Jana Šrejma Kačírková za mimořádný jevištní výkon v roli Gildy v inscenaci Rigoletto
Alexandr Beň za mimořádný jevištní výkon v titulní roli Rigoletta v inscenaci Rigoletto

Další vyhlašované ceny:

Cenu Českého rozhlasu České Budějovice za rozhlasové herectví získala Taťána Kupcová

Cena Karla Rodena za mimořádný mužský jevištní výkon v divácké anketě patří Alexandrovi Beňovi

Cena Stanislavy Součkové za mimořádný ženský jevištní výkon v divácké anketě doputovala do rukou Jany Šrejmy
   Kačírkové

• Cenu diváků za nejlepší inscenaci roku 2012 získala komedie Škola základ života (2. místo opera Rigoletto, 3. místo muzikál Hello Dolly!)