Pozvánka na výlet 27.2

přidáno: 26. 2. 2015 5:36, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 15. 3. 2015 22:32 ]
Vážení milovníci kratších pěších výletů,

dovoluji si Vás pozvat v pátek 27.2.2015 na pěší tůru na Kaplicko.
Sejdeme se v Č. Budějovicích na hlavním nádraží v 9,45 hod, já zakoupím společnou jízdenku, která vyjde nejlevněji a pak nastoupíme do osobního vlaku (odjezd v 10,00 hod) směr Rybník s naší výstupní stanicí Bujanov. Odtud se vydáme po žluté turistické značce po loukách a lesem do obce Zdíky a dále k pomníku letce, přes státní silnici E55 loukou na zříceninu hradu Louzek. Zde bude svačina z toho, co si přenesete s sebou. Ostatní náplň se bude řídit dle času, abychom v pohodě stihli odjezd vlaku z Bujanova v 15.02 hod s příjezdem do ČB v 15,52 hod.


Celková délka trasy je cca 10 km. Obuv nutná pohodlná turistická, raději vyšší, u Klouzku může být sníh.
Fotografové, nezapomeňte na fotoaparáty, bude co fotit!
Počasí je opět přislíbeno našimi meteorology:„Na sluníčko se můžeme těšit až v pátek, kdy bude jasno až polojasno, v nížinách se ojediněle objeví nízká inverzní oblačnost,“ uvedla meteoroložka. K ránu se však mírně ochladí, teploty klesnou na -1 až -5 stupňů, odpoledne opět naměříme 3 až 7 stupňů.
Cílem naší vycházky bude zřícenina hradu Louzek (600 m n.m.), jež se tyčí na ostrohu na levém břehu malebné řeky Malše při obchodní stezce. Hrad byl založen kolem roku 1300,od roku 1448 byl v majetku Rožmberků a v roce 1541 uváděn již jako pustý. Ale jsou zde zbytky velké věže, paláce,věžky, opevnění,předhradí, valů a příkopů.

Dále nesmíme pominout v obci Bujanov budovu přepřažní stanice koněspřežky, upravenou na školu, v sousedství strážní domek muzeum koněspřežky s částí obnoveného kolejiště. Koláčové slavnosti. Cestou se zastavíme u hrobu amerického letce. A pokud zbude čas, navštívíme, spíše projdeme dvě trampské osady, nacházející se na levém břehu Malše.
Trasa výletu:


Zdraví Vás a zdraví přeje


ing. Marie Bucharová

rekreační a pohybové aktivity Klub Aktiv

Jirsíkova 2, Č. Budějovice
mobil: 720 160 762
mail: mabuch@email.czHistorie Wikipédie První písemná zpráva o hradu pochází z roku 1421 v dopise Oldřicha II. z Rožmberka. V něm svému příbuznému Reinprechtovi z Wallsee zmiňuje Harachéře z Louzku, který byl majitelem (menší pravděpodobnost je že jen purkrabím) hradu. S velkou pravděpodobností se jedná o téhož Petra Harachéře, který byl rožmberským purkrabím na Vítkově Hrádku. Poté louzecké panství s hradem přešlo do držení Jana Malovce z Malovic. V roce 1448 po Janově smrti byl Louzek připojen k rožmberskému panství vNových Hradech, opuštěn a stejně jako většina hradů v majetku Rožmberků ponechán svému osudu. Další zmínka o Louzku je z roku 1460. Dne 12. září toho roku byla Janem II. z Rožmberka uzavřena smlouva s jistým Bártou a jeho synem Křížem. Touto smlouvou Jan II. z Rožmberka prodal za jeden a půl kopy českých grošů ročního platu poplužní dvůr, "který kdysi patřil ke hradu Louzku". Jako pustý je hrad zmiňován až k roku 1541, kdy je v rámci popisu novohradského panství uveden "Laužek zámek pustý a při něm dvuor Laužek, jinak Skurovice".

Historie hradu sahá hlouběji do minulosti než je popsáno výše. Na základě rozboru majetkové držby a historických souvislostí v okolí se dlouho soudilo, že hrad vznikl na jižní části pořešínského panství, které bylo následně odděleno. Z toho by vyplývalo, že zakladatelé hradu byli pánové z Pořešína, respektive Jan z Maršovic v době po roce 1382.

Archeologický výzkum ale posunul vznik ještě více do minulosti. Jak se podařilo zjistit, tak dřevo pocházející z nejmladší fáze stavby bylo pokáceno kolem roku 1357. V současné době bývá nejčastěji umisťován vznik hradu na konec 13. století, nejpozději do doby kolem roku 1300.
Comments