Totem pomáhá seniorům udržet se, město Plzeň pomáhá Totemu

přidáno: 17. 2. 2021 9:23, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 17. 2. 2021 13:07 ]

Vlasta Faiferlíková

Ředitelka centra TOTEM Vlasta Faiferlíková. | Foto: Deník / Zdeněk Vaiz

Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM, které poskytuje sociálně aktivizační služby pro seniory a rodiny s dětmi, rozšiřuje své aktivity.

Město Plzeň pronajme centru své prostory v Prostřední 48 na Nové Hospodě, kde TOTEM působí již dva roky, ale zatím v provizorních prostorách.

„Díky TOTEMu nachází mnoho seniorů z Plzně aktivní trávení svého volného času. Naše město je ve srovnání s ostatními městy v Česku nejrychleji stárnoucím městem, proto jsme i nyní podpořili organizaci TOTEM v jejím rozvoji ve třetím městském obvodě na Nové Hospodě, kde získá své prostory pro rozšíření know-how a pokrytí poptávky ze strany místních seniorů. TOTEM zde působí již dva roky, a to v provizorních prostorách, které neumožňují nabízet pestrou nabídku aktivit na jakou jsou senioři zvyklí,“ vysvětlil radní pro oblast bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf.

Budova Prostřední 48 v Plzni je ve stoprocentním vlastnictví města určených k tomuto ponechání a nachází se zde cca 89 bytů pro seniory a osoby se zdravotním postižením. Výše nájemného je navržena v souladu s dřívějším usnesením rady města, kdy kromě jiných mají obecně prospěšné společnosti základní sazbu výše nájemného 250 korun za metr čtvereční a rok.

Plzeň poskytla TOTEMu v roce 2018 dotaci ve výši 2,67 milionu korun na projekt Multiplikace know-how centra TOTEM do regionu. Tehdy bylo záměrem rozšíření TOTEMu do třetího a čtvrtého městského obvodu a zajistit zde prostorové zázemí, organizační a personální zabezpečení. Na Doubravce vybudovalo město pro TOTEM vlastní zázemí v Těšínské ulici loni, v objektu, který dříve využívala městská vodárna.

Centrum TOTEM nabízí svým klientům řadu služeb, včetně sociálně aktivizačních pro seniory a rodiny s dětmi. Své místo v něm najde každý, kdo se chce vzdělávat, hýbat se a zlepšovat si kondici, chce se umělecky realizovat nebo se jen kulturně pobavit. Je nestátní neziskovou organizací, která se věnuje šíření myšlenky dobrovolnictví. Na jeho činnost přispívá kromě jiných subjektů i město Plzeň.
Zdroj: https://plzensky.denik.cz/zpravy_region/seniori-budou-travit-volny-cas-v-novem-centrum-dostane-nove-prostory-20210201.html