Pozvánka na adventní koncert 24.11.2011

Klub Aktiv připravil pro zahájení adventního času na čtvrtek 24. 11. 2011 varhanní koncert. Jste srdečně zváni od 15 hod. do klášterního kostela  Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí v Č. Budějovicích. Přijďte, posedíme, necháme se unášet hudbou a naladíme svoji mysl v duchu symboliky svíček

na naši naději, lásku, radost, mír a pokoj.

za Akademický klub třetího věku Aktiv Vás srdečně zve                 Marie Nollová

V současné době se advent znovu vrací do našeho slovníku. Pro některé znamená obnovení jeho křesťanského významu, pro jiné představuje zábavu, kterou přinášejí tradiční zvyky, jako je například mikulášská obchůzka. Pro všechny je však advent časem příprav na Vánoce, vymýšlení dárků a třeba i speciálního jídelníčku na štědrovečerní vánoční stůl. V mnoha městech a obcích se počátkem adventu rozsvěcuje velký vánoční strom. Zahajují se vánoční trhy, prodávají se stromky a vánoční zboží. Z Rakouska a Německa k nám proniklo mnoho adventních dekoračních předmětů, které se u nás dříve téměř neobjevovaly, ale dnes zaplavují obchody. Týká se to hlavně adventních věnců, kalendářů, vánočních hvězd a svíček do oken. Adventní věnec často zdobí vstupní dveře, ale ten správný bývá doplněn svíčkami a hodí se do interiéru. Svíčky mají být čtyři. Podle křesťanské tradice mají být ve čtyřech barvách - fialové, červené, růžové a bílé. Zapalují se v tomto pořadí. Na první neděli adventní, je rozsvícena první (fialová) svíce. Tato svíce se obvykle nazývá „svíce proroků“ na památku proroků, hlavně Izaiáše, kteří předpověděli narození Ježíše Krista. Tato svíčka představuje naději a očekávání. Především očekávání příchodu Mesiáše. Každý další týden v neděli, je zapálena další svíčka. Na druhou neděli adventní, je zapálena červená. Tato svíčka obvykle reprezentuje lásku. Některé tradice ji označují jako svíčka „betlémská“, která symbolizuje Kristovy jesle.

Na třetí adventní neděli Gaudete (radostná) je zapálena růžová, nebo růžově svítící barevná svíčka. Tato růžová svíčka se obvykle nazývá „pastýřská“ a představuje radost. Čtvrtá, poslední bílá svíčka, je nazývána „andělská“ a představuje mír a pokoj. Je rozsvícena na čtvrtou neděli adventní. Každá symbolizuje jeden adventní týden. Když pak hoří všechny čtyři najednou, symbolizují, že se kruh uzavřel, advent je u konce a za dveřmi je Štědrý den.

ĉ
Klub Aktiv, z.s. České Budějovice,