Divotvorný hrnec - premiéra 26.6.

přidáno: 22. 6. 2013 6:44, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 17. 10. 2014 12:08 ]
Operní soubor Jihočeského divadla uvede 26. června (rezervace vstupenek ZDE) jako svou letošní premiéru před Otáčivým hledištěm muzikálový evergreen Burtona Lanea Divotvorný hrnec. Jeho světová premiéra se pod názvem Finian´s Rainbow (Finianova duha) odehrála 10. ledna 1947 na Broadwayi v 46th Street Theatre v New Yorku v režii a choreografii Michaela Kidda. Autorem byl tehdy 35letý hollywoodský skladatel Burton Lane, jehož muzikál byl opatřen písňovými texty E. Y. Harburga a dialogy F. Saidyho, shodou okolností blízkými přáteli Jiřího Voskovce a JanaWericha době jejich amerického exilu za 2. světové války. V ději tohoto broadwayského muzikálu hrálo jistou úlohu irské město Glocca Morra, z něhož pochází přistěhovalci Finian McLonergan a jeho dcera Sharon, kteří právě dorazili s „dočasně zapůjčeným“ divotvorným hrncem skřítka Oga do fiktivního jižanského státu Missitucky v USA. Dramatickým konfliktem muzikálu je - paradoxně - svornost bílých i černých obyvatel „Údolí duhy“, která je solí v očích senátorovi Billboardu Rawkinsovi. Dějová linka adaptace slavné dvojice V + W uvedená poprvé 6. března 1948 pod názvem Divotvorný hrnec je s původním dějem v podstatě shodná, až na podstatný fakt, že Werich si „pro sebe“ přeměnil skřítka Oga v třeboňského vodníka Čochtana, z Irů se stali pravověrní Jihočeši a hlavní ženská hrdinka Káča v podání Soni Červené mohla líbezně zazpívat takřka lidovku s názvem Skřivánku náš, vysoko lítáš… O okamžitý úspěch „Hrnce“ u nás se tak zasloužila nejen chytlavá hudba Burtona Lanea, jehož písničky „S čertem si hrát“, „Tam za tou duhou“ či „Ten, kdo nemá rád“ v přebásnění Jiřího Voskovce provázejí už celé generace, ale – možná ještě více - nesmrtelné Čochtanovy vyprávěnky. 
Divotvorný hrnec byl historicky prvním americkým muzikálem uvedeným v Evropě a v Čechách. Česká jeviště neopustil od té doby prakticky vůbec.
Adaptace původní „Finianovy duhy“ byla posledním společným dílem tvůrců Osvobozeného divadla uvedená v divadle V + W ve Vodičkově ulici v paláci U Nováků. Následně – po Voskovcově emigraci - přešla na mnoho let do repertoáru karlínské zpěvohry.
O tom, že je „Hrnec“ pevně zakotven i v českobudějovické kotlině a Vyšenských kopcích, svědčí fakt, že jeho nová inscenace v režii někdejšího Čochtana Josefa Průdka bude v Jihočeském divadle už třetí v pořadí. Tradičně obohacená zdatnými činoherními posilami a muzikálově školenými pěveckými hrdly!
Comments