Galerie v noci

přidáno: 27. 5. 2013 21:45, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice

Zajděte se podívat do galerie v noci aneb Zažijte věci jinak...

S projektem Pohledy do minulosti Českých Budějovic očima historie a Alšovou jihočeskou galerií se můžete přesvědčit, že umění nikdy nespí. Při Galerijní noci, která proběhne v pátek 31.5.2013, můžete zavítat hned do osmi institucí.

Už jste byli někdy v noci v galerii, v muzeu, v klášteře nebo na Černé věži? Že ne? S Alšovou jihočeskou galerií a projektem Pohledy do minulosti Českých Budějovic očima historie můžete v poslední květnový pátek zažít věci opravdu jinak. Na poslední májovou noc totiž připravilo společně osm českobudějovických galerií, muzeí a památek neobvyklou akci pro celé rodiny. "Na letité tradici oblíbených galerijních nocí chceme letos poprvé naroubovat a vyzkoušet pilotní projekt nazvaný Zažít věci jinak," říká koordinátor netradiční galerijní noci Petr Berkovský z Alšovy jihočeské galerie.

Projektu, který finančně podpořilo Statutární město České Budějovice, se zúčastní vedle hlavního koordinátora - Alšovy Jihočeské galerie - také Dům u Beránka, Galerie Pod kamennou žábou, Komorní galerie U Schelů v Panské ulici, Dům umění, Galerie D9 v Dukelské ulici, dominikánský klášter a Jihočeské Motocyklové Museum. K doprovodným akcím patří například atraktivní noční návštěva Černé věže a ve stejném čase i prohlídka
českobudějovické radnice. "Rádi bychom, aby s námi neobvyklý galerijní večer prožily skutečně celé rodiny. Chceme nabídnout malým i velkým návštěvníkům galerií, muzeí a památek netradiční zážitky v netradičním čase. Galerie jsou obvykle vnímány jako vážné vědecké instituce, a my chceme ukázat, že tomu tak nemusí být. Proto jsme tradiční prohlídky obohatili o doprovodný program, kontaktní pořady a tvůrčí dílny," zve Petr Berkovský.

Například ve Wortnerově domě kromě komentovaných prohlídek výstavy sběratele Patrika Šimona Nekonečné perspektivy čeká na nejmenší návštěvníky tvůrčí výtvarná dílnička nazvaná Cestujeme v klobouku, zaměřená na práci s papírem a dalšími materiály. Děti budou moci navštívit například krasopisný koutek, kde si vytvoří ozdobným písmem vlastní iniciály. V Domě u Beránka v rámci typicky beránkovské „GALERYJNÍ NOCI“ čeká na příchozí například fotodílna nazvaná Portrét za šera. V Komorní galerii u Schelů nečeká nikdo menší než Olbram Zoubek a jeho dílo. V dominikánském klášteře se bude o této noci také hrát a zpívat – na programu je hudba několika století od renesance po klasicismus. Galerie D9 zve mimo jiné na výstavu a blok přednášek.V Jihočeském Motocyklovém Museu dojde i na překvapení večera.V Galerii Pod kamennou žábou budou z valné části spoluautory programu sami návštěvníci. Dům umění na náměstí zpřístupní aktuální výstavu Lindy Arts. "Jsme rádi, že se Statutární město České Budějovice rozhodlo připojit k Festivalu muzejních nocí a vytvořilo podmínky pro uskutečnění Galerijní noci. Věříme, že tato první Českobudějovická Galerijní noc nebude zároveň poslední, ale naopak zavede smysluplnou tradici. Zároveň se těšíme na návštěvníky, kteří si budou moci prožít bohatý program připravený kulturními institucemi." říká ředitel AJG Aleš Seifert.

"Velká galerijní noc je určena všem, kteří mají rádi umění, historii a své město. Jenom připomínáme že na některé akce, například noční návštěvu radnice či Černé věže, je z kapacitních důvodů nutné se přihlásit předem prostřednictvím rezervační aplikace CBsystem," uzavírá koordinátor projektu Zažít věci jinak Petr Berkovský.
Program Galerijní noci najdete zde: www.ajg.cz