Holka nebo kluk

přidáno: 3. 4. 2014 0:49, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice
Převleková hudební komedie Holka nebo kluk

Premiérová uvedení v pátek 4.4. a 7.4.2014 od 19 hod. v Jihočeském divadle

Divadlo je věc předem domluvená a na prknech, která znamenají svět si stačí nalepit laškovný knír a nasadit cylindr a z půvabných mladých dam jsou „jako zázrakem“ švarní kluci. Nevěříte? Přijďte se o tom sami přesvědčit na novou převlekovou hudební komedii Holka nebo kluk, kterou uvádíme v první premiéře v pátek 4. dubna 2014 od 19.00 hodin v Jihočeském divadle. Na druhou premiéru se pak můžete těšit hned v pondělí 7. dubna.

Není tajemstvím, že původním nápadem režiséra Vladimíra Slavínského, který už v roce 1938 udělal na stříbrném plátně z Adiny Mandlové tanečníka jménem Áda, se inspiroval „plzeňský Molière“ Antonín Procházka a stvořil zbrusu novou konverzační komedii Holka nebo kluk přímo pro divadlo. Světovou premiéru měla jeho hra v domovském Divadle J. K. Tyla v roce 1998 a nyní doputovala i na jihočeská divadelní prkna. Operní soubor s činoherními hosty Lenkou Krčkovou, Barborou Munzarovou, Taťánou Kupcovou, Danielem Bambasem (v alternaci s tenoristou Alešem Voráčkem) a Petrem Červinkou pod režijní taktovkou samotného autora finišuje nyní do premiéry.

Na rozdíl od stejnojmenného filmu - je naše inscenace hudební veselohrou, v níž zazní celkem patnáct prvorepublikových šlágrů nejrůznějších skladatelů. Jejich hudebního nastudování se ujal dirigent Martin Peschík, který v souladu s duchem tehdejší hudby velmi dbá, aby operní orchestr zněl maximálně swingově. Z operních sólistů v klíčových rolích statkáře Orlovského a jeho správce Anatola vystoupí Josef Průdek a Miloslav Veselý, v ostatních důležitých ženských postavách Iva Hošpesová nebo Romana Strnadová a Miroslava Veselá nebo Dagmar Volfová. V inscenaci důležitou roli hrají také stepařská čísla, která s představitelkami titulní role šesti externími tanečnicemi nacvičila herečka Taťána Kupcová, která je rovněž členkou originálního pohybového divadla Veselé skoky.

Zveme Vás tedy do třicátých let 20. století na panství zapřisáhlého nepřítele žen statkáře Orlovského, který hledá vhodného dědice s důležitou podmínkou – mužným knírem pod nosem.