Je úchvatná!

přidáno: 12. 3. 2014 20:45, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice
Činoherní soubor Jihočeského divadla uvede v sobotu 15. března svou čtvrtou premiéru této sezóny s názvem Je úchvatná! Hlavním tématem hry pojednávající o nadšené amatérské sopranistce Američance Florence Foster Jenkinsové (1868 – 1944), přezdívané též „první dáma klouzavé stupnice“, která svým „uměním“ pobavila tisíce diváků v New Yorku a svou podivuhodnou kariéru zakončila měsíc před smrtí fenomenálním veleúspěšným „koncertem“ v po střechu našlapané Carnegie Hall, je cesta za naplněným snem. Dnes kultovní postava od dětství toužila po hudební kariéře přesto, že neuměla zazpívat ani notu a neměla žádný smysl pro rytmus. Byla však přesvědčena o svém koloraturním sopránu a absolutním sluchu. Vyrůstala v bohaté pensylvánské rodině, otec však její hudební kariéře nepřál. Živila se jako učitelka klavíru a teprve po smrti otce v roce 1909, po němž Florence zdědila velkou sumu peněz, začala rozvíjet vytouženou pěveckou kariéru.

Přestěhovala se do New Yorku, začala žít vysokým životním stylem, založila a financovala Verdi klub, byla členkou a ředitelkou hudebních sekcí mnoha dalších společenských klubů (např. The National League of American Pen Women nebo The National Society of Patriotic Women) a rozjela svoji samostatnou vokální dráhu. Mezi její nadšené publikum patřili i profesionální hudebníci, např. skladatel a textař Cole Porter, operní hvězdy Lily Ponsová, Enrico Caruso a britský dirigent Sir Thomas Beecham. Když bylo Florence šedesát let, rozjela svou pěveckou kariéru naplno. Její přesvědčení o velkém talentu, které naplňovalo její osobnost zvláštním jasem a radostí, nezištná pomoc přátel a schopnost vytváření velkolepých show, na které si Florence sama navrhovala extravagantní kostýmy, dospěly v jejích 76 letech až k metě nejvyšší - ke koncertu v Carnegie Hall (v říjnu 1944). Florence Jenkinsová ji vyprodala do posledního místečka a sklidila nadšené ovace. Měsíc nato zemřela ve svém apartmá v Hotelu Seymour na Manhattanu.

Komedie věhlasného britského dramatika Petera Quiltera, v současnosti žijícího na Kanárských ostrovech, se soustředí na nejslavnější období kariéry Florence Jenkinsové a v duchu komediálního žánru přivádí spolu s ní na jeviště podobně excentrické postavy: věrného životní partnera St. Claira - neúspěšného anglického herce, džentlmena se slabostí pro dobré jídlo, pití a humor, svéráznou přítelkyni Dorothy a španělskou kuchařku Maríu, ale i „obránkyni hudby“ a rozhořčenou kritičku Florence paní Verindah-Gedgeovou. Do neuvěřitelné osobnosti Florence se nakonec zamiluje i zprvu zděšený klavírista McMoon, který s ní ve hře projde nahráváním v Melotone Recording Studiu, koncertem v hotelu Ritz Carlton, až po závěrečný neuvěřitelný triumf ve vyprodané Carnegie Hall.

Českou premiéru měla hra Je úchvatná!, kterou vynikajícím způsobem přeložil Pavel Dominik, 5. září 2007 v pražském Divadle Kalich v režii Jany Kališové. V hlavní roli se představila Jaroslava Kretschmerová. Jihočeské divadlo je teprve druhým divadlem, které si na hru, kladoucí mimořádné požadavky na hlavní hereckou představitelku, u nás troufá. Náročnou interpretaci falešného zpěvu i své komediální mistrovství na českobudějovické scéně předvede mnohonásobná držitelka Jihočeských Thálií, oblíbenáDaniela Bambasová. V roli klavíristy McMoona se představí Martin Hruška, v roli St. Claira Jan Dvořák. Dále uvidíte Jaroslavu Červenkovou jako Dorothy, Teresu Brannu jako Maríu a Lenku Krčkovou v roli paní Verindah-Gedgeové.

Comments