Infosenior‎ > ‎

Jak zůstat IN?

přidáno: 19. 10. 2012 8:19, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice

Elixír mládí neexistuje, ale… Co to vlastně znamená být IN? Držet krok s dobou a nezavírat oči před novinkami. Kdo už je starší, tak si pod tím představuje zůstat mladý až do úctyhodného věku.

Být kreativní je nejen způsob, jak prožít zajímavý život, ale je to i záruka jistoty v nejistém a stále rychleji se vyvíjejícím 21. století. Být "in" znamená například zdravé sebevědomí: známe svou cenu a nenecháme se přehlížet. "Vyslovit oprávněné požadavky i za cenu toho, že je ostatní, hlavně mladí, nemusejí ihned přijmout," říká psycholožka Lada Bílá.

Být "in" znamená i otevřenost vůči novým technologiím. Zvládnout práci na PC, vyhledávat informace na internetu, popřípadě se zapojit do některé ze sociálních sítí a komunikovat na facebooku. Učit se novým věcem udržuje mozek v dobré kondici, takže obávaný "pan Alzheimer" bude marně čekat za dveřmi. Chceme-li být zdravě "in", musíme sledovat i svůj jídelníček. Vyhýbat se nezdravým jídlům a dodávat tělu potřebné vitaminy i minerály. Aby byla "in" i naše tělesná schránka, musíme mít dostatek pohybu. Dodržování zásad zdravé výživy zajistí, že "in" bude náš imunitní systém.

Důležitou roli zde hraje také optimistický přístup k životu, jak dokládá zajímavý výzkum provedený na jedné univerzitě v americkém Wisconsinu. Tým doktora Richarda Davidsona vyšetřil dvaapadesát pacientů ve věku mezi padesáti sedmi až šedesáti lety. Každý dobrovolník byl vyzván, aby si vzpomněl na dvě události svého života - buď na tu, která ho učinila nejšťastnějším, anebo na tu, která byla naopak nejsmutnější. Během jedné minuty na ně musel intenzivně myslet a odborníci měřili aktivitu mozkových částí, zodpovědných za vyhodnocování citově zabarvených vzpomínek. Posléze museli lidé pět minut psát o svých šťastných nebo nešťastných zážitcích. Potom jim byla injekcí podána vakcína chřipky. Odborníci následně během šesti měsíců odebrali tři vzorky krve a měřili v nich množství protilátek. Imunitní reakce byla u první, negativně smýšlející skupiny mnohem slabší.

Být IN znamená nezapomenout ani na svůj zevnějšek - vsadit na decentní eleganci se rozhodně vyplatí.

Comments