Infosenior‎ > ‎

Pozor u bankomatů

přidáno: 30. 4. 2013 7:32, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 27. 8. 2014 9:14 ]

SKIMMOVACÍ zařízení objevená na jednom z  bankomatů v Plzeňském kraji. 

SKIMMOVACÍ zařízení objevená na jednom z bankomatů v Plzeňském kraji. Autor: PČR


Plzeňský kraj - Výběr peněz z bankomatu může být nyní pořádně riskantní záležitostí. V Plzeňském kraji totiž podle všeho řádí gang, který se specializuje na okrádání majitelů platebních karet.

Pomocí speciálního technického zařízení

(takzvaného skimmovacího), které umisťuje na bankomaty, získává potřebná data ke kartě a snadno se tak dostane k penězům na účtu jejího majitele.

„Zatímco za celý loňský rok šetřili krajští kriminalisté sedm případů podezření ze skimmingu, letos od ledna do současné doby je to již devět případů. Přičemž v pěti případech se skimming skutečně prokázal," uvedla krajská policejní mluvčí Martina Kohoutová. Zařízení byla podle informací Deníku zatím nalezena v Plzni a v Klatovech, není ale vyloučeno, že mohou být i v jiných městech.

Pachatelé, což je obvykle dobře organizovaná skupina, často cizojazyčná, na bankomat umístí technické zařízení (takzvané skimmovací), které se skládá obvykle ze dvou částí. Jedna část zařízení načítá data z platební karty klienta vybírajícího peníze z bankomatu. Nejčastěji bývá umístěna u otvoru pro vkládání karet a napodobuje originální součásti bankomatu tak dokonale, že při zběžném pohledu není poznat rozdíl. Druhou částí skimmovacího zařízení se pachatelé snaží získat přístupový kód ke kartě, takzvaný PIN.

Jde obvykle o miniaturní kameru se záznamovým zařízením umístěnou na vhodné místo na bankomatu, případně může pachatel PIN kód získat pouhým fyzickým pozorováním člověka při transakci. Následně pachatel vyrobí kopii karty a tu užije k výběru finančních prostředků z účtu nic netušícího klienta. Instalace skimmovacího zařízení trvá pachateli pouze několik minut, stejně tak jeho pozdější odstranění. A zloději se nezaleknou ani frekventovaných míst, například v Klatovech bylo jedno ze skimmovacích zařízení nalezeno u supermarketu Kaufland.

„Všem, kteří k výběru, vkladu či pouhému sledování svých financí využívají bankomaty, doporučujeme dodržovat několik jednoduchých pravidel. Věnovat zvýšenou pozornost místu, kde transakci provádíme. Prohlédnout si bankomat, zda na něm nejsou provedeny konstrukční změny a úpravy, dbát na dodržování bezpečné zóny. Nenechat se rozptylovat okolím a při zadávání PIN kódu druhou rukou zakrýt klávesnici. V případě jakéhokoli podezření, že na bankomatu je umístěno skimmovací zařízení, nebo při výskytu podezřelých osob v okolí bankomatu neprovádět žádnou transakci a neprodleně informovat policii," uvedla Kohoutová.

Policii je nutné okamžitě informovat také v případě, že máte pocit, že jste se stali obětí skimmingu.

-----------------------------------

Další případ oznámila také Česká Spořitelna.

Na jejich bankomatu byla objevena tato samolepka:

 

Jsem přesvědčen, že většina z nás by svůj PIN do bankomatu nekřičela, nicméně můžete varovat své známé, především z řad seniorů aby svůj PIN v žádném případě nevyzrazovali.

Tam kde je tato samolepka, je i zařízení schopné záznamu zvuku (na/u bankomatu, směrový mikrofon o kus dál, apod.). Pokud zloděj získá PIN, sleduje majitele karty a ve vhodném okamžiku jí ukradne. 

Bc. Petr Navrátil
Manažer pro informační bezpečnost

Pojišťovna České spořitelny, a.s., Vienna Insurance Group

Comments