Infosenior‎ > ‎

Senior taxi mají senioři i v Plzni

přidáno: 7. 11. 2015 7:43, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice
Senioři a těžce pohybliví lidé v Plzni mohou využít senior taxi, které je odveze za nízkou cenu k lékaři a nakoupit.Službu, kterou si zájemce objedná den předem, zajišťují novými vozy městské dopravní podniky. Obslouží lokality, kam do dubna zajížděl speciální autobus, který nebyl vytížený.

"Na službu, spuštěnou v dubnu, dáme každý rok pět milionů korun," uvedl náměstek primátora Martin Zrzavecký. Taxíky jsou zatím tři. V případě výrazně vyšší poptávky by město službu rozšířilo. Doprava funguje nepřetržitě celý týden. Za jednu jízdu zaplatí dospělý 20 a dítě deset korun.

Nový je také minibus pro občany s handicapem, který sváží děti do škol nebo do ústavu sociální péče. "Dříve trávily na cestě dvě hodiny, než se vše objelo. Zefektivňujeme a zlepšujeme službu menšími autobusy, které jezdí přímo. Navíc jsou s asistentem," řekl Zrzavecký. Radnice přitom zachovává několik let fungující službu nízkopodlažních bílých autobusů pro handicapované, také s asistentem.
Město letos posiluje, také díky vyšším daňovým příjmům, sociální oblast o zhruba deset milionů korun. Ročně do ní šlo necelých 140 milionů korun, a to hlavně ústavu sociálních služeb.

Senior taxi v dalších městech
Senior taxi pro lidi se zhoršenou pohyblivostí provozuje už několik let Brno. Vyškolený řidič pomáhá s nástupem a výstupem, vynese nákup a zavazadla. Letos v únoru zavedla službu Karviná. Mohou ji využívat v pracovní dny senioři starší 70 let. Za jednu jízdu platí 15 korun. Inspirovali se v Rychvaldu a Bohumíně, kde se těší velké oblibě. Službu poskytuje od února také Český Krumlov.
Comments