INFO-COVID-19‎ > ‎

Jan Bělohlávek:„Některé formy chřipky mohou způsobit těžké selhání plic u zdravým mladým lidem.“ –

přidáno: 8. 5. 2020 4:01, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice

Je členem či šéfem více organizací, jak ale kardiolog, intenzivista a předseda České asociace akutní kardiologie Jan Bělohlávek toto vše zvládá? Co je to nejkritičtější stav pacienta, kdy zasahuje? A jak vlastně funguje ECMO neboli Extrakorporální membránová oxygenace, o níž lze slyšet i v době pandemie koronaviru (pořad byl natáčen před ní, pozn. red.), a pro jaké pacienty je tato mimotělní podpora vlastně vhodná? „Stěžejním tématem toho, čemu se věnujeme, je situace, kdy se pacienti dostávají do nejkritičtějších stavů, kdy selhávají některé orgánové funkce – hovoříme především o srdci a plicích –, a nastává prostor pro použití nejrůznějších metod záchrany života. V některých indikovaných případech vzniká prostor pro použití mimotělních podpor.“ – vysvětluje kardiolog a intenzivista Jan Bělohlávek. „Většina pacientů jsou ti, kteří mají respirační selhání způsobené těžkou pneumonií. Naprosto typicky jsou to pacienti v průběhu chřipkové epidemie, jelikož některé závažnější formy chřipky mohou způsobit těžké selhání plic i u do té doby zcela zdravých mladých lidí. Když se ta metoda (mimotělních podpor, oběhu, pozn. red.) použije, tak je schopná u většiny pacientů stav překlenout a oni to přežijí většinou bez následků.“ – dodává kardiolog a intenzivista Jan Bělohlávek. 👉🏼 Celý rozhovor zde: https://xtv.cz/archiv/nektere-zavazne...