PétanqueVýsledky Pétanque Memoriál 2020

ORGANIZACE A PŘIHLÁŠKY NA TURNAJ PÉTANQUE MEMORIÁL JAROSLAVA JAROŠEPřihlaste se na pétanque turnaj 3-členných družstev ve věku 60+, který se hraje 19.9. od 9 hod. na hřišti v Roudenské ulici u Malého jezu. 

Přihláška 3-členného družstva do turnaje ve Wordu

Přihláška 3-členného družstva do turnaje pro tisk
Obrázková pravidla turnaje 19.9. 2020
Pétangue pro seniory

Od dubna do konce září se scházíme, abychom si společně zahráli Pétanque na hřišti u Malého jezu Roudenská 33.

PRAVIDELNĚ V ÚTERÝ  DO 14 DO 16 HOD. 

Vedoucí Jana Hartvichová 

tel.: 799 506 453 

e-mail: klubaktiv@gmail.com

Pétanque hřiště Roudenská Malý jez

O hře pétangue

zdroj: převzato z www.ubulodrom.cz/petanque 

Pétanque je hra s ocelovými koulemi, kterou jistě znáte ze svých cest po Francii. Nebo z francouzských filmů. Je to univerzální sport pro každého, hratelný bez ohledu na pohlaví, věk, fyzickou sílu.

Proti sobě stojí dva týmy a postupně získávají body tím, že své koule umísťují blíže k cíli než soupeř. Princip hry je velmi jednoduchý, každý se jej rychle naučí - je popsán v další rubrice.
Pétanque každého zaručeně a rychle vtáhne do děje. Prostě ideální hra pro přátele. Stejně tak důstojná a prověřená aktivita pro seniory. I dva výkonnostně rozdílní soupeři sehrají zábavnou a napínavou partii a nikdo se nebude nudit ani cítit trapně. 

Na první pohled se to nezdá, ale pétanque je typicky týmovým sportem. Není kontaktní - nemůžete nahrát ani spoluhráči, ani soupeři. Ale když stojíte v kroužku připraveni hodit kouli, nesete nedělitelnou zodpovědnost. Na vás záleží, kudy se bude zápas vyvíjet. Zde musíte cítit podporu týmu. A tuto oporu musíte i oplácet.
Je jen málo sportů, které jsou napínavé až do samého konce. Pétanque mezi ně patří. Poslední koulí se dá vyhrát celá hra, ale také vše pokazit a obrátit celý výsledek naruby. S tím bude jistě souhlasit každý, kdo si někdy pétanque zahrál. Doporučujeme Vám, zkuste si to. Pétanque propadnete a zpříjemníte si jím chvíle s přáteli na chatě, chalupě nebo někde na dovolené. Co je Pétangue?

Obecná pravidla pétangue

V Pétanque proti sobě hrají vždy dvě družstva (trojice nebo dvojice) nebo dva jednotlivci. Každý hráč disponuje hracími ocelovými koulemi (ve trojici má každý dvě, v ostatních případech mají hráči po třech koulích).
- Principem hry pétanque je umístit koule svého týmu co nejblíž k "cíli", který tvoří malá dřevěná kulička (říká se jí "prasátko" nebo "košonek"). Ta se hodí vždy na začátku hry, z kruhu o průměru 50 cm vyznačeného na zemi, a to do vzdálenosti 6-10 m. Jeden člen z družstva "A" tedy vhodí kuličku a stejné družstvo vzápětí vhodí i svoji první kouli.
- Nato přichází družstvo "B" a snaží se svou koulí dostat ke "košonku" blíž než je zatím družstvo "A". Pokud se mu to první koulí podaří, nastupuje znovu družstvo "A". Pokud ne, hází tým "B" své koule tak dlouho, než se blíže k "cíli" dostane.
- Tímto stylem se obě družstva střídají. Hází tedy vždy to družstvo, jehož koule není zrovna v tomto okamžiku nejblíže ke košonku. Hra končí tehdy, nezbyla-li ani jednomu družstvu koule na hození.
- Tým, který má po ukončení hry svou kouli nejblíže cíli získává bod. Má-li toto družstvo k cíli blíže ještě další koule, než je první nejbližší koule soupeřova, získává tolik bodů, kolik je těchto jejich bližších koulí. Soupeř nezískává nic. Zápas se skládá z více takových her a je ukončen tehdy, dosáhne-li jedno z družstev 13-ti bodů. Často se hrají zkrácené zápasy do 11-ti, nebo i 9-ti bodů.
Princip hry je velmi jednoduchý, ale dokonalé zvládnutí techniky a taktiky vyžaduje pravidelný trénink a umění se pevně soustředit.
Pétanque zná dva základní typy hodu koulí :
• bodování - hráč se snaží svou kouli hodit co nejblíže "cíli"
• vyrážení - hráč se snaží svou koulí vyrazit kouli soupeřovu z jejího výhodného postavení Může si vybrat, jak soupeřovu kouli trefit: střelou přímo do koule, krátkou střelou před soupeřovu kouli a střelou po zemi. Královským hodem je tzv. „carreau", který vždy hráči ocení potleskem. Znamená to, že soupeřovu kouli vyrazíte z výhodného postavení a vaše koule zaujme její místo.
Koule se hází vždy spodem a to tak, že dlaň s koulí je otočena směrem k zemi. Tento způsob hodu vám umožňuje kouli déle kontrolovat, a případně jí dát potřebnou rotaci.

"CARREU"Zajímavost: Jedním z nejcennějších hodů v pétanque je tzv. "carreau" (čti "karó"), kdy hráč vystřelí soupeřovu kouli tak, že jeho koule zaujme pozici koule vystřelované. Pravý odborník na takové "střílení" je nějaký Christian Fazzino z Francie. Při exhibici, kdy vystřeloval koule na 7 metrů dokázal z 1000 vržených koulí trefit cíl celkem 992x, z toho zhruba 600x jako carreau! Vyzkoušejte si to také.


Podívejte se na zajímavé hody ve videu vlevoČím se hraje pétangue?

Ještě na konci 19. století se hrálo koulemi kamennými a dřevěnými. V roce 1904 představil Félix Rofritsch „hřebíkové koule". Dřevěnou kouli pobil hustě kovovými hřebíky, takže vznikl jakýsi kovový „krunýř". Koule vyráběl pod značkou "La Boule Bleue". Tato značka existuje dodnes a továrnu vede potomek stejného jména. První kovové koule však byly vyrobeny až v roce 1927 v Saint-Bonnet-le Chateau. Jsou k vidění v místním „Muzeu historie pétanque a koulí". Vynalezl je pan Jean Blanc a koule značky J.B. se zde vyrábí dodnes, a patří k nejrozšířenějším. V r. 1955 se představuje nový výrobce koulí, firma OBUT, která se posléze stává největším dodavatelem koulí na světe. Sídlí ve stejném městečku. Kromě Francie se závodní koule vyrábějí již jen v Itálii a nově v Thajsku. Koule pro klasický pétanque jsou tedy kovové, většinou ocelové, duté (vyrábí se svařením 2 polokoulí, vylisovaných z kusu kovu a následným obrobením). Mají průměr 70-80 mm a váhu 650-800 gr. V rámci tohoto rozmezí si můžete vybrat koule, které Vám nejlépe sedí do ruky. Kromě velikosti a hmotnosti koulí si můžete vybrat i druh a tvrdost kovu! Výběr záleží na Vašem pocitu, velikosti dlaně, ale hlavně na vaší specializaci 

v rámci týmu (přibližování, vystřelování či univerzál).

PÉTANQUE V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH


Senior Pétanque pohár primátora 25.6.2016


Už jste někdy zkusili hru pétanque ? Ať již odpovíte ANO či NE nyní máte skvělou příležitost si ji zahrát!!
Přijďte v sobotu 25. 6. v 10 hod. do Beach parku vedle Sportovní haly ve Stromovce v Č. Budějovicích.
Klub Aktiv pro vás uspořádal soutěž 3 členných družstev.

​soutěžících ve věku 60+ a zdravotně postižených
​ve věku ​18+.
V letošním ročníku jsou účasti přizváni klienti seniorských domovů, členové klubů důchodců, všechny veřejně činné seniorské organizace,
organizace zdravotně postižených a neorganizovaná seniorské veřejnost. Soutěž není omezená věkem směrem nahoru.
Spodní věková hranice je 60 let nebo 18 let u zdravotně postižených. Hrát mohou pouze nelicencovaní hráči. Soutěž je určena primárně pro seniory z Českých Budějovic, ale rádi uvítáme i přespolní. Každé družstvo může mít na soupisce minimálně 3 a maximálně 6 hráčů.
Ke každému utkání musí nastoupit 3 hráči. Budeme hrát vyřazovacím systémem.
Všechny zápasy se budou hrát do 9-ti bodů bez časového limitu.
​Startovné pro družstvo je 150,- Kč. (50,- Kč/osoba) V ceně startovného je pitný režim, ​k obědu pice z pece a odměny pro vítězná družstva.

Podrobná pravidla soutěže budou zveřejněna podle počtu přihlášených družstev nejpozději 20. 6. 2016 nawww.klubaktiv.cz/petanque

Důležitá upozornění:
Prosíme, pokud má družstvo vlastní koule, aby si je vzalo. V případě velkého počtu družstev nebude mít pořadatel dostatek koulí.
Za zdravotní způsobilost a pojištění zodpovídá každý účastník osobně.


​Přihlaste se prosím nejpozději do 20. 6. 2016 na adresu – klub.aktiv@gmail.com
​ (odpovědí na tento e-mail​)
nebo pomocí internetového formuláře níže.


PŘIHLÁŠKA NA PÉTANQUE 25.6. 2016

Dotazy na kontaktech:
František Batysta tel.:778 767 371,
Jana Hartvichová, tel.:799 506 453,
mail: klub.aktiv@gmail.com
www.klubaktiv.cz/petanque

Přihlášená družstva

Základní skupiny

Výsledková listina 
Fotodokumentace turnaje
Podřízené stránky (1): Budějovický pétanque pohár
ą
Klub Aktiv, z.s. České Budějovice,
29. 6. 2014 6:11
Comments