Informace a zajímavosti

Vážení přátelé, 
snažíme se pro vás uveřejňovat zajímavosti a užitečné informace, které by mohly být přínosné pro váš aktivní život ve společnosti i v rodině. Pokud máte takovou informaci nebo zajímavost,  podělte se s námi a s ostatními členy našeho spolku Klub Aktiv. Budeme rádi za každý podnět, který nám zašlete na klubaktiv@gmail.com 

Pozvánka na přednášku Akademie zdraví "ALZHEIMEROVA CHOROBA" 18.11.

přidáno: 3. 11. 2019 23:33, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 3. 11. 2019 23:35 ]


Výstava fotografií Senior foto 2019 vernisáž 4.11.

přidáno: 3. 11. 2019 23:19, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 3. 11. 2019 23:20 ]


Pozvánka na vernisáž výstavy "Návrat do Bretaně 2" Galerie u Schelů 1.12.

přidáno: 31. 10. 2019 0:09, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 31. 10. 2019 3:04 ]

Na zahájení festivalu se spolek Hortensia spolu s Komorní galerií u Schelů dohodli uspořádat výjimečnou výstavu
s bretaňskou tematikou a uměleckými díly 10 autorů: malířů Miroslava Konráda, Renaty Štolbové, Josefa Velčovského, Josefa Synka, Aleny Schelové, Štěpána Mikuláše Mareše, fotografů Bohuslavy Maříkové, Růženy Švecové a Jiřího Tillera a sochaře Petra Schela. 
Výstava potrvá až do 23. listopadu, otevřeno pondělí – pátek 14:00 – 18:00, sobota 10:00 – 12:00.

Komorní galerie u Schelů, 
Panská 7
Vstup volný
Rodina ve virtuálním světě 28.11.

přidáno: 30. 10. 2019 23:14, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 30. 10. 2019 23:24 ]

Diecézní centrum pro rodinu zve na přednášku ing. Petra Šmída na téma Rodina a virtuální svět.
Zaručeně tohle nevíte, neboť na své děti ve virtuálním světě nemáte. Jak s nimi mluvit, udržet s nimi vztah a neztratit své rodičovské pozice se nejen dozvíte, ale i uvidíte 28. 11. 2019 v 17h v Malém sále Metropolu v Českých Budějovicích.
Akce je podpořena dotací Magistrátem města České Budějovice.

Přednáška o rizicích virtuálního světa (fenomén chytrých telefonů, tabletů, počítačových her, sociálních sítí - zejména Facebooku atd.) určený pedagogům, zodpovědným rodičům a uživatelům Internetu obecně.
Jejím cílem je seznámit posluchače s postupy, jak bojovat s jednotlivými formami kyberkriminality. Budou informováni o nejčastějších hrozbách, včetně nejnovějších fenoménů (zejména mobilní zařízení – smartphony a tablety) způsobem přijatelným pro začátečníky i pokročilé uživatele informačních technologií.
Zvláštní pozornost bude věnována problematice sociálních sítí a on-line počítačových her, které zažívají s nástupem dostupného mobilního internetu obrovský boom.

Ing. Petr Šmíd vystudoval ZČU v Plzni, obor Technická ekologie, doplňující pedagogické studium pro učitele odborných předmětů. Po pětileté kariéře středoškolského učitele, metodika prevence a výchovného poradce působil dva roky jako realizátor a lektor primární prevence a další odborný pracovník nízkoprahového zařízení pro děti a mládež. Od roku 2013 ředitel Portus Prachatice, o.p.s., které zřizuje 4 sociální služby (2x NZDM, Krizové centrum, sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi) a 2 doprovodné služby (Rodinné centrum, primární prevence). Lektor konferencí a akreditovaných seminářů cílených na oblast kyberkriminality.

Přednáška "Postoj k nemoci a jeho možný vliv na naše zdraví“" 15.10.

přidáno: 13. 10. 2019 7:29, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 13. 10. 2019 23:29 ]


 
Přednáška se koná v úterý 15. října od 17,30 h. 
v budově Zdravotně sociální fakulty JU Boreckého 27, 
Č. Budějovice Vltava  v sále E ve 2. patře, PhDr. Ing. Pospíchal přednášel letos v květnu na Zdravotně sociální  fakultě pro veřejnost a měl zde tak velký ohlas, že se do ČB znovu vrací. V úterý 15. 10. bude od 17:30 v sále E pro veřejnost mluvit o významu postoje k nemoci, o psychické podpoře zdraví a prevenci návratu onkologického onemocnění. Je spoluautorem je unikátního projektu v oblasti prevence s názvem #MysliProtiRakovině, který se soustředí především na lidskou mysl, tedy prožívání, jeho možný vliv na lidské zdraví a nemoc – zaměřuje se na to, co člověk může sám udělat pro sebe, aby jednak svému tělu a lékařům pomohl při uzdravování, ale také aby dosáhl lepší kvality svého života.
Další informace o postoji k nemoci a jeho možný vliv na naše zdraví naleznete na webu:

Všichni zájemci jsou srdečně zváni. Rezervujte si místo na přednášce pomocí odkazu níže:

Pozvánka na křest knihy o Českých Budějovicích v Jihočeském muzeu 22.10.

přidáno: 13. 10. 2019 6:25, autor: Klub Aktiv, z.s. České BudějoviceKřest knihy 100 zajímavostí ze starých Českých Budějovic
úterý 22. října 2019 od 10:00 hodin
Hlavní historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích (Dukelská 242/1, 370 51 České Budějovice) 
Jihočeské muzeum Vás zve na představení a křest knihy 100 zajímavostí ze starých Českých Budějovic, která vznikla
ve spolupráci se Státním okresním archivem České Budějovice. Akce se koná v úterý 22. října 2019 od 10:00 hodin
dopoledne v Barokním sále hlavní historické budovy Jihočeského muzea v 1. patře (Dukelská 1, 370 51 České
Budějovice).
Kolektiv autorů: Zuzana Thomová, Jiří Chvojka, Ondřej Chvojka, Daniel Kovář, Leoš Nikrmajer. 
Vydalo nakladatelství
Starý most s. r. o. v Plzni 2019.

Víte, proč nemají České Budějovice zakládací listinu? Jaký byl příběh českobudějovických Keltů? Jak vypadala nejstarší dochovaná českobudějovická medaile? Nebo víte, co byl Spolek zahálčivých opic a jak vypadaly začátky MHD?

Přesně na tyto otázky dostanete odpovědi v této publikaci. Je rozdělena na několik částí od nejstarších dějin přes památné stavby, místa, poklady a řadu dalších, až po méně známé historické události, aféry, kuriozity a tajemství, která jsou neoddělitelně spjata s městem České Budějovice. To vše v celkem stech zajímavostech, jejichž sepsání se jednotliví autoři ujali.

Ondřej Chvojka a Zuzana Thomová vybrali do knihy zajímavosti archeologické, Jiří Chvojka numismatické a Daniel Kovář a Leoš Nikrmajer známé i méně známé informace z téměř sedmi set padesát pět let staré historie města. Kniha je doplněna řadou dosud nepublikovaných fotografií.

Země z vesmíru

přidáno: 29. 9. 2019 9:28, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 29. 9. 2019 9:59 ]

Ohromující dokument o skrytých silách Země a jejím fungování jako jednoho velkého inteligentního celku. Nové animace z vědeckých poznatků ukazují neviditelné síly Země, jak jsou propojeny a společně udržují Život. Díky tisícům satelitů nahlédneme na naši Matku Zemi. 
Tento film Vám pomůže nahlédnou i na svůj vlastní život na Zemi.


Stará Francovka - dnes Alpa vám může pomoci

přidáno: 29. 9. 2019 5:15, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 29. 9. 2019 5:29 ]

Mazané zdraví ověřené již u vašich babiček. Francovka slaví 100 let!  
11 důvodů proč byste Alpu neměli pustit z ruky! 

Máme ji doma téměř všichni a mnozí vůbec netušíme, co všechno dokáže Stará dobrá Alpa. Nechybí snad v žádné domácnosti. Ačkoli všichni víme, že je dobré mít ji po ruce, mnoho lidí netuší, co skutečně dokáže.

Gustav Frištenský si před zápasem masíroval bicepsy Alpou (Francovkou) a při nedostatku jiného alkoholu ji vyšší výkonnostní třídy ochmelků mohou i chlastat.

1 - Recept proti bolesti zad a kloubů
Na tento recept nezapomeňte, na podzim, kdy bude období kaštanů. 10 kaštanů zalijte střední lahví Alpy. Nechte louhovat 3 týdny na chladném, tmavém místě a potom používejte k potírání bolestivých míst

2 - Při bolesti břicha
Říkali vám rodiče, že na bolavý žaludek si třeba dát za lžičku Alpy s cukrem? Z vlastních zkušeností můžeme potvrdit, že to zabírá expresně rychle Alpu koupíte potravinách, stejně jako cukr. Stačí si dát na malou lžičku trochu cukru a zalít ho trochou Alpy. To rychle zkonzumujte, osvěžení nastane okamžitě a úleva by se měla dostavit brzy. Pokud vás bolest zastihla doma, nalijte trochu Alpy na vatu či vatový tampon a jemně si jím přetírejte bolavé místo. Určitě se vám uleví

3 - Na kuří oka, mozoly a popraskané paty
Domácí recept na popraskané paty, otlaky a kuří oka! Pokud vás tyto problémy trápí, vyplatí se vyzkoušet. Rozdrtíme 10 tablet aspirinu, nasypeme do skleněné uzavíratelné nádoby a zalijeme 250 ml Alpy. Směs necháme odležet dva dny při pokojové teplotě a každý den protřepeme, aby se aspirin dobře rozpustil. Každý večer si tuto směs naneseme na paty pomocí navlhčeného vatového tampónu – tampon necháme na patě. Potom patu zabalíme do potravinové fólie a obujeme přes ni ponožku. Necháme působit celou noc. Ráno nohy opláchněte, dobře vysušte čistým ručníkem a natřeme krémem.

4 - Pomoc při bolestech zápěstí a syndromů karpálního tunelu
Díky tomuto jsem se vyhnula operaci a nesnesitelným bolestem zápěstí: Za pokus nic nedáte a pokud máte podobný problém, toto doporučuji všemi deseti! 500 ml Alpy Lesana nalijeme do dózy, nebo sklenice na zavařování a přidáme 5 listů listů aloe vera (cca 15 cm dlouhých a 3 cm širokých). Do této směsi vložíme i 15 ks aspirinu a necháme louhovat v lednici 1 týden. Natíráme bolestivá místa každý večer před spaním asi po dobu 3 týdnů. Pomáhá i při takzvaném “tenisovém lokti”.

5- Pomáhá oteklým nohám
Mnozí lidé používají Alpu i při problémech s oteklýma nohama. Stačí, když si napustíte teplou vanu a do vody nalijete trochu Aply. Poležte si v této lázni alespoň 20 minut a problém s otokem by měl pominout, nebo se alespoň zmírnit.

6 - Ochrání vás před komáry
Vždy, když šla babička na pole, nastříkala si na zápěstí trochu této směsi. S komáry a mouchami měla celý den klid!
Do 200 ml Alpy nasypeme 30 hřebíčků a přidáme kůru z jednoho citronu. Necháme louhovat alespoň 24 hodin a potom používáme jako klasický repelent. Nastříkáme na odhalené části těla, případně i na oblečení. Komáři se drží dál a máte klid vždy, když jdete ven. Skladujeme v chladničce.

7 - Rozzáří okna
Pokud chcete, aby se vaše okna opět rozzářila, můžete použít směs teplé vody a Alpy. K lesklému zrcadlu vám dopomůže vychladlý slabý čaj nebo octová voda. Namočte si v tekutině hadřík, vyždímejte ji a zrcadlo potřete. Když to zaschne, můžete jej vyleštit.

8 - Límec na košili zůstane zářivě bílý
Stačí, když ho před nošením potřete Alpou – zejména z vnitřní části. Díky tomuto jednoduchému triku si nemusíte lámat hlavu s tím, jak zažloutlý límec vyperete.

9 - Voňavý domov a klid od much

Vyrobte si účinný postřik do interiéru s krásnou vůní. Stačí vám 1 citron, 1 lžička alpy, kapka olivového oleje, svazek levandule a 10 ks hřebíčku. Do 300 ml vody dejte nakrájený citron, hřebíček a vařte asi 5 minut. Potom přidejte levanduli, olej, Alpu a nechte vychladnout. Pak jednoduše přelijte do láhve s rozprašovačem a nastříkejte do interiéru.

10 - Odstraní skvrny
Na skvrny od pryskyřice je Alpa jako stvořená. Namočte do Alpy vatový tampon a přiložte přímo na skvrnu. Nechte působit a poté vyperte jako obvykle.

11 - Tlačí vás boty, žádný problém!
Stačí, když si vnitřek bot vytřete Alpou a chvíli necháte působit a pak si boty můžete klidně obout. Kromě toho, že alpa eliminuje nepříjemný zápach, způsobí, že i pevné kožené boty “povolí” a vy je obujete mnohem pohodlněji

Koncert operních árií z Českých a ruských oper

přidáno: 27. 9. 2019 10:08, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice

Členka spolku Klub Aktiv paní Irena Lenzová Vás srdečně zve na koncerty.


Vltava žije 2019

přidáno: 26. 9. 2019 21:34, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice


1-10 of 73