Informace a zajímavosti

Vážení přátelé, 
snažíme se pro vás uveřejňovat zajímavosti a užitečné informace, které by mohly být přínosné pro váš aktivní život ve společnosti i v rodině. Pokud máte takovou informaci nebo zajímavost,  podělte se s námi a s ostatními členy našeho spolku Klub Aktiv. Budeme rádi za každý podnět, který nám zašlete na klubaktiv@gmail.com 

Pozvánka na Začínající léto na farmě 31.5.

přidáno: 26. 4. 2019 23:24, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 24. 5. 2019 6:11 ]


Milí přátelé, milovníci přírody,

nabízíme vám  pobyt v přírodě, na farmě v Bošilci, kterou pořádá Informační a poradenské centrum Ledax.

Je to pěkná oddechová akce v krásném prostředí bývalé Schwarzenberské hájovny, kde navíc mají majitelé spoustu zvířat.

Takže pro milovníky zvířat i přírody ideální.

Začínající léto na farmě

Kdy: Pátek až neděle 31.5. – 2.6. 2019

Kde: Farma a Penzion Bašta Bošilec 39

Relaxační pobyt na farmě s procházkami po okolí, grilováním, večerním posezením s kytarou a programem.


Zatím jsou minimálně dvě volná místa. 


Své dotazy volejte na: Ing. Eva Hejduková nebo e-mailem.

Tel: +420 702 008 287

E-mail: eva.hejdukova@ledax.czPozvánka na výlet s Ledaxem 27.4.2019

přidáno: 26. 4. 2019 6:16, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 26. 4. 2019 6:22 ]

Vezměte si jídlo i pití na celý den, kvalitní turistickou a nepromokavou obuv a pláštěnku!


Pozvánka na generálku koncertu VEČER SERENÁD

přidáno: 18. 4. 2019 11:30, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 18. 4. 2019 11:31 ]

Zveme vás ve středu 24.4. od 10-ti hodin na veřejnou generální zkoušku koncertu ,


V E Č E R  S E R E N Á D

dirigent : Jan TALICH

zazní : Wolfgang Amadeus Mozart - Serenáda č. 10 B dur " Gran Partita"

Petr Iljič Čajkovskij - Serenáda pro smyčce C dur, op. 48


Vstupné na generálku je 50,- Kčlístky na generálku Vám prodám v pokladně Jihočeská filharmonieKněžská 411/6
Pokladna je otevřena PO-PÁ- 13-17 hod.
Přeji Vám příjemné kulturní zážitky

Milena Řežábková
členka Klubu Aktiv, z.s. a pokladní JFtel.: 720 071 383

rezabkova@jcfilharmonie.cz


Max Kašparů: "Budujte šestistěn"

přidáno: 14. 4. 2019 11:07, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 18. 4. 2019 9:53 ]

Únava, syndrom vyhoření, deprese.  Mnoho odborníků se dnes věnuje tomuto tématu. Jak se na problematiku dívá Prof. PaedDr. ThDr. MUDr. et MUDr. Max Kašparů? "Budujte šestistěn pro naplněný život"


Na Čechy míří další vlna vyděračských e-mailů. Jedná se o podvod!

přidáno: 14. 4. 2019 1:28, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 14. 4. 2019 1:32 ]

Podvodné emaily


Bezpečnostní společnost ESET varuje před další vlnou podvodných e-mailů, které cílí na české uživatele. Útočníci se je snaží vydírat výhružkou zveřejnění videozáznamu uživatele v choulostivých situacích. Bezpečnostní experti společnosti ESET upozorňují veřejnost, že se jedná o podvod. Podobná vlna podvodných zpráv se objevuje v České republice poměrně často, naposledy v únoru letošního roku.

Útočník se v česky psaném textu obětem snaží namluvit, že již měsíce sleduje jejich počítač, má k dispozici seznam kontaktů, soubory a především inkriminující video nahrávku. Zároveň je v e-mailu varuje, že pokud nezaplatí částku 13 500 korun v bitcoinech, video rozešle na všechny kontakty, které z napadeného e-mailového účtu získal.

„Vlnu těchto podvodných zpráv jsme v České republice zaznamenali včera a především dnes. Naše zákaznická i technická podpora od rána radí uživatelům, aby na podobné výzvy nereagovali,“ shrnuje Pavel Matějíček, manažer technické podpory české pobočky ESET.

Oproti obdobným zprávám z minulosti je nynější útok propracovanější. Stejně jako minulosti požaduje platbu v bitcoinech. E-mail ale hovoří plynulou a správnou češtinou, částka je specifikována v korunách namísto eur, pro platbu posílá obětem QR kód, aby nemuseli přepisovat přesnou adresu peneženky. Mnoho uživatelů se tak může nechat zmást.

„Je možné, že si útočníci vybírají i okruhy obětí podle portálů, kde mají e-mailové schránky. Dnes jsme zaznamenali větší množství dotazů majitelů schránek na portálu Seznam.cz, v případě minulé vlny v únoru se nás naopak více dotazovali lidé, kteří mají e-mailové schránky na Centrum.cz a Tiscali.cz,“ dodává Matějíček.

Dodává, že výběr obětí je spíše náhodný. Útočníci podle něj rozesílají podobné zprávu na masy lidí a čekají, kdo se chytí. Proti vlně podvodných e-mailů už na Facebookových stránkách vydala varování i Policie České republiky.

Česko následuje po Slovensku

Podobný e-mail se v minulém týdnu šířil i na Slovensku. Rozdíl byl především v jazyce e-mailu, který byl napsaný angličtinou, absencí QR kódu pro zadání platby a celkové částce. Ta byla oproti té české bezmála dvojnásobná. Útočníci žádali o 1 000 amerických dolarů.

„Co ale obě kampaně spojuje je téma pornografie. Jedná se o faktor, který je používán dlouhodobě a úspěšně. Mnozí uživatelé totiž stránky s takovým obsahem navštěvují a představa, že by se o jejich chování dozvěděla rodina, známí, kolegové či byznys partneři je pro ně mimořádně nepříjemná,“ vysvětlujue Matějíček.

Jak útočníci získají heslo?


„Jedním z nejsilnějších prvků sociálního inženýrství, které jsou v podvodných e-mailech obsaženy, je ukázka hesla uživatele. Útočníci se touto cestou snaží zvýšit sílu své výhružky. Podobné údaje přitom útočník mohl získat z některého velkého úniku dat, při kterých se v posledních letech na internet dostaly miliardy skutečných přístupových údajů,“ říká Matějíček a dodává: „Pokud uživatel opravdu dané heslo někdy používal, může ho jeho přítomnost ve zprávě vystrašit a dohnat k uspěchané platbě.“

Doporučení společnosti ESET jak nenaletět na podvodný e-mail?


1) Zachovejte klid a rozvahu zejména v případech, kdy útočník naléhá na rychlou odpověď.

2) Na e-mail neodpovídejte, neotvírejte přílohy a neklikejte na odkazy v textu.

3) Pokud útočník uvádí Vaše heslo, změňte si ho.

4) Podvodný e-mail označte jako spam a smažte jej.

5) Zkontrolujte si své zařízení aktuální verzí bezpečnostního softwaru.

Když vám vaše srdce volá o pomoc

přidáno: 7. 4. 2019 10:06, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 18. 4. 2019 9:54 ]Základní poučka zní, že ne všechny srdeční potíže mají jednoznačné projevy. Dále platí, že pokud máte jakékoliv pochybnosti týkající se srdce, určitě se nechte vyšetřit u lékaře. Zejména pokud vám je více než 60 let, máte nadváhu, diabetes nebo vysoký krevní tlak. To všechno jsou rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost srdečních onemocnění. Jak se tyto obtíže mohou projevovat a kdy je třeba zpozornět?

1. Nepříjemné pocity na hrudi

Tlak, bolest a pálení na hrudi – to vše můžete zažít při infarktu nebo dalších cévních problémech. Tyto pocity mohou trvat v řádu minut a přicházejí jak v klidu, tak při námaze. Pokud se potíže zhoršují a přidávají se k nim další těžkosti, je čas volat lékaře. Jestliže je ale bolest jednorázová, vázaná na jedno konkrétní místo na hrudníku nebo určitý pohyb, příčinou mohou být jiné problémy než ty se srdcem – například svalového původu.

2. Nevolnost a bolesti žaludku
Zažívací potíže se někdy dostavují zároveň s infarktem. Jsou častější u žen než u mužů. Příčinou může být samozřejmě střevní chřipka nebo nevhodná strava, ale pokud se nevolnost spojí s ostatními příznaky typickými pro srdeční problémy, zbystřete.

3. Bolest vystřelující do paže
Jedním z projevů infarktu je bolest, která míří od hrudníku do levé paže a šíří se po levé straně těla. Tyto potíže už jsou vážným důvodem k obavám o zdraví srdce, zvlášť pokud patříte do rizikové skupiny. V takovém případě je potřeba ihned vyhledat odbornou pomoc.

4. Závratě
Motání hlavy a ztrátu rovnováhy může způsobit mnoho věcí. Stačí nečekaný prudký pohyb, nedostatek pití či déletrvající hlad a dostaví se typická závrať. Pokud se ale přidají bolest na hrudi a dušnost, volejte lékaře. Může to značit, že srdce nezvládá pumpovat krev tak, jak je potřeba. Závrať může být i jedním z příznaků infarktu.

5. Studený pot
Při zalití těla studeným potem v kombinaci s tlakem na hrudi a dušností může jít o infarkt. Doporučeným řešením je v takovém případě rychlá lékařská pomoc – je potřeba vyloučit závažné srdeční problémy.

6. Otoky nohou
Oteklé nohy a kotníky mohou mít souvislost s krevním oběhem. Pokud srdce není dostatečně silné na to, aby správnou intenzitou a rychlostí rozproudilo krev po těle, objevují se právě otoky. Příčinou mohou být i ledviny, které při srdečním selhání nezvládají správně hospodařit s vodou a minerály v těle.

7. Nepravidelná srdeční akce
Nervozita či jiné emoce mohou způsobit drobné nepravidelnosti v srdečním rytmu, které člověk sám na sobě pozná. Pokud ale takový stav trvá dlouho nebo se opakuje, doporučuje se podrobné vyšetření. Přestože se často odhalí příčina v nedostatku spánku nebo přílišné konzumaci kofeinu, za nepravidelným tlukotem může být také srdeční onemocnění. Návštěva lékaře má rozhodně svůj význam.

Zdroj:https://www.webmd.com/heart-disease/features/never-ignore-symptoms#1

Průvodce zdravým stravováním

přidáno: 7. 4. 2019 9:49, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 7. 4. 2019 10:01 ]


Těchto 10 jednoduchých pokynů ukazuje, jak lidé, kteří se dožili velmi vysokého věku jedli po většinu svého života. Přijetím některého principu ze zásad zdravé výživy do vašeho každodenního života, vám také mohou pomoci zlepšit a prodloužit si zdravý věk.PRAVIDLO 95/5
Jíst rostliny. 90-95% z vašeho jídla by mělo být ovoce, zelenina, obiloviny, zelenina a fazole. Používejte k orestování olivový olej a k ochucení zeleniny koření. Neváhejte jíst šálek (vařených), celozrných potravin denně.

ÚSTUP OD MASA
I když některé "Modré Zóny" konzumovaly maso, nevíme, jestli žili déle kvůli tomu, nebo navzdory tomu. Jako součást stravy „Modré Zóny“ jíst maso ve velkém množství nedoporučujeme, ale je dobré uvědomit si, že malé množství může být pro vaše zdraví v pořádku.

RYBY VZÍT, NEBO NECHAT
V "Modrých Zónách" lidé konzumují ryby až třikrát týdně. Ale bohužel, dnešní ryby jsou tak kontaminovány pesticidy a dalšími chemickými látkami, že je spíše nedoporučujeme.

SNÍŽIT MLÉČNÉ VÝROBKY
Kravské mléko zřetelně nepatří do tohoto jídelníčku, takže doporučujeme se mu vyhnout. Pokud sýr musíte, zkuste porci o velikosti ledové kostky ovčího pecorina, nebo kozí feta sýr na dochucení potravin. Pokud jíte vejce, omezte je na 3 týdně.

DENNÍ DÁVKA FAZOLÍ
Jezte šálek fazolí denně. Rozvrhněte si jej přes snídani, oběd nebo večeři. Všechny fazole se počítají, včetně tofu. Obsahují vysoce kvalitní bílkoviny a vlákninu. Pokud si koupíte konzervované fazole, vyhněte se přidané soli, cukru a chemickým látkám.

SEKNĚTE S CUKREM
Konzumovat pouze 28 gramů (7 čajových lžiček) přidaného cukru denně. Vyhraďte si sušenky, koláče a cukrovinky pro zvláštní příležitosti. Čtěte etikety a vyhýbejte se potravinám s více než 8 gramů cukru. Používejte med, jako sladidlo.

OŘECHY NA SVAČINU
Konzumujte hrst ořechů denně: mandle, pistácie, vlašské ořechy, lískové ořechy, slunečnicová semínka, dýňová semínka, para ořechy a arašídy. Vyzkoušejte různé druhy ořechů, aby vás neomrzely. Vyhněte se těm, které jsou potažené cukrem.

KYSELÝ CHLÉB
Jezte jen 100% celozrnné chleby, nebo autentický kváskový chléb vyrobený z živé kultury. Limit pro chleba jsou dva plátky denně. Vyberte si tortillu z celozrnné kukuřičné mouky, než tortillu z mouky. Vyhněte se bílému pečivo a wrapům.

Chudoba hrozí především vdovám a osamělým ženám

přidáno: 7. 4. 2019 9:41, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 19. 4. 2019 4:51 ]

Nedávný výzkum Českého statistického úřadu ukázal, že téměř každý sedmý senior ve věku nad pětašedesát let, který bydlí sám, je ohrožen chudobou. V České republice žije v jednočlenné domácnosti přes půl miliónu seniorů, v převážné většině žen. Seniorky mají podmínky těžší v tom, že do jejich penzí se promítají menší výdělky. Muži mají díky platům vyšší důchody.

Nejsložitější situaci mají vdovy, pokud jim partner zemře, jsou často závislé na jediném příjmu, a tím je starobní důchod. Vdovský důchod po manželovi jim navíc nezůstane v plné výši, ale je krácen. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí ČR není v současné době úkolem pozůstalostního důchodu plná kompenzace příjmu a automatický převod tohoto příjmu na druhou osobu. Tento důchod má pro pozůstalou osobu především zmírnit ekonomické důsledky úmrtí partnera. Pouze při splnění zákonných podmínek je tato dávka pozůstalé osobě poskytována doživotně.

Chudobou je v Česku ohroženo patnáct procent seniorů. Nízké příjmy se často promítají také do jejich bytové situace a v krajních případech mohou vést i k tomu, že přijdou o střechu nad hlavou. Náklady na bydlení totiž představují zhruba třicet procent příjmů samostatně žijících seniorů. Pro více než třetinu z nich je to obrovská zátěž, zvláště pokud žijí v nájmu. Spousta takových seniorů pak hledá menší byty, nebo jiné možnosti bydlení. To však s sebou přináší jiná úskali, v seniorském věku například rozhodně nebývá snadné zvládnout změnu bydlení po psychické stránce.

Z šetření životních podmínek seniorů dále vyplynulo, že vedle chudoby jsou senioři ohroženi také samotou a chladem. Kvůli výše uvedeným důvodům totiž spousta z nich nemá prostředky na vytápění svých domovů. V ještě složitější situaci jsou senioři zatíženi dluhy z minulosti, které mají např. u různých finančních institucí. Řada seniorů se navíc snaží pomáhat svým dětem a sami se pak ocitají v nelehké finanční situaci.

V Česku je přes jeden a půl milionu seniorských domácností. Starobní důchod pobírá bezmála dva a půl miliónu lidí. Ženy dostávají v průměru 10 tisíc korun měsíčně, muži pak 12 200 korun. Chudoba však hrozí už v předdůchodovém věku, nejvíce lidem od padesáti do šedesáti let. Seniorům se základním vzděláním pak až třikrát více než vysokoškolákům. Doba blahobytu seniorů pomalu končí i v jiných evropských státech, v porovnání s mnoha zeměmi jsou na tom ti čeští ještě vcelku dobře.

AUTOR: MK, WEB: www.mujduchod.cz

Pozvánka na 7. ročník literární soutěže POLABSKÁ VRBA

přidáno: 7. 4. 2019 2:50, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 18. 4. 2019 9:55 ]

Soutěž je určená autorům seniorského věku.

Pošlete svůj příspěvek do soutěže POLABSKÁ VRBA. Soutěž je určená autorům seniorského věku. Vyhlašuje ji Knihovna Eduarda Petišky ve spolupráci s Městem Brandýs nad Labem – Stará Boleslav.Cílem soutěže i celého projektu je nabídnout možnost životní rekapitulace a poskytnout příležitost ke sdílení a rozvíjení vzpomínek i k navázání nových sociálních vazeb. Téma literární soutěže pro rok 2019 je: „CO JSME DOMA JEDLI, CO JSME DOMA VAŘILI“. Text je možno doplnit i o rodinné recepty, které si zaslouží nebýt zapomenuty.

Termín odevzdání soutěžních příspěvků: 14. květen 2019 (výročí narození Eduarda Petišky).

Podrobnější informace o soutěži Polabská vrba i o našem projektu naleznete
na webu http://www.knihovna.brandysnl.cz/akce/polabska-vrba/Mgr. Věra Krajíčková
ředitelka
Knihovna Eduarda Petišky
Ivana Olbrachta 36
250 01 Brandýs nad Labem - Stará Boleslav

326 907 220, 605 522 110
vera.krajickova@knihovna.brandysnl.cz
www.knihovna.brandysnl.cz

O filmu „Ještě nekončíme“

přidáno: 20. 3. 2019 4:45, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 20. 3. 2019 4:49 ]

Česká spořitelna iniciovala vznik filmu „Ještě nekončíme“ který boří mýty o seniorech, a právě teď snímek posílá v roli koproducenta do světa. Časosběrný dokument čeká světová premiéra 11. března na mezinárodním filmovém festivalu Jeden svět.

„Stáří je životní etapou snad nejvíce opředenou mýty a obavami. Hledali jsme proto co nejefektivnější způsob, jak přesvědčit mladší generace, že stářím život zdaleka nekončí. Zvolili jsme formát časosběrného filmového dokumentu. Osobnosti, které v něm vystupují, jsme vytipovali společně s neziskovými organizacemi, které podporuje Česká spořitelna a zejména její nadace,“ říká Andrea Hutková, autorka námětu a scénáře.

Časosběrný snímek vznikal téměř dva roky, po které filmaři v čele s režisérem Jiřím Zykmundem sledovali osudy čtveřice seniorů, dvou dam a dvou mužů. Všem čtyřem je více než 70 let a každý z nich diváky může uhranout svou činorodostí a pestrou škálou aktivit, kterým se věnují. Se stářím bývají spojovány slabosti, samota, nemoci. Nic z toho u protagonistů filmu nehraje zásadní roli, přestože se každý z nich pere s nějakým vážným handicapem nebo náročnou životní situací. „Díky našim postavám ve filmu jsem přišel na to, že stáří není spojeno s věkem,“ přiznává režisér dokumentu Jiří Zykmund.


„Věříme, že dokument, na kterém se podíleli filmaři ocenění několikerými světovými porotami, má potenciál vyvracet mýty o stáří, nabídnout divákovi nový a pozitivní pohled na naši nejstarší generaci,“ doufá Andrea Hutková z České spořitelny.

Dokument si pro uvedení na festivalu Jeden svět vybrala mezinárodní porota. Festival začíná 6. března a proběhne ve 37 městech České republiky. Snímek „Ještě nekončíme“ uvede ve světové premiéře 11. března, během festivalu ho bude několikrát reprízovat, a to ve více městech. Těšit se na něj mohou i účastníci letošního Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Ji.hlava. Bude také odvysílán Českou televizí, tedy druhým koproducentem snímku.

„Ještě nekončíme“ není první snímek, který Česká spořitelna podpořila. Mezi předchozí počiny patří dokument „Křídla pro Coldplay“ – příběh české grafičky a výtvarnice Míly Fürstové měl premiéru na podzim roku 2017. Fürstová vytvořila mimo jiné hlavní vizualizaci k vystoupení světoznámé kapely Coldplay.

Dokumentární film: “Ještě nekončíme“
75 min
Námět, scénář: Andrea Hutková
Režie: Jiří Zykmund
Produkce: Endorfilm (cena z Cannes, nominace na Oskara, nominace na Českého lva 2019)
Koproduce: Česká spořitelna, Česká televize

Převzato z: https://feedit.cz/2019/03/05/festival-jeden-svet-uvadi-dokument-o-seniorech-za-kterym-stoji-ceska-sporitelna/

1-10 of 38