Informace a zajímavosti

Vážení přátelé, 
snažíme se pro vás uveřejňovat zajímavosti a užitečné informace, které by mohly být přínosné pro váš aktivní život ve společnosti i v rodině. Pokud máte takovou informaci nebo zajímavost,  podělte se s námi a s ostatními členy našeho spolku Klub Aktiv. Budeme rádi za každý podnět, který nám zašlete na klubaktiv@gmail.com 

DOSTALA JSEM NESMÍRNOU ZLOST.

přidáno: 29. 9. 2020 3:10, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 29. 9. 2020 3:11 ]

Obchodníci a reklamy z nás dělají blbce. Promiňte ten výraz, ale jinak se to ani nazvat nedá. V hypersupermarketu prodávají zázračné „bio francouzské“ kuře už po slevě za 160 Kč kilo, protože prý je vychované na farmě, kde pobíhalo po dvoře a bylo dokrmené cereáliemi.

Cereálie, dřív se tomu říkalo zrní! To se mi navíc spojilo s tvrzením jednoho našeho novináře, který napsal do Fragmentů článek, kde poznamenal, jak naše kuřata jsou namačkána v klecích a krmena antibiotiky. Tak, aby bylo jasno. Vím o čem píšu, protože jsem vysokoškolským vzděláním zemědělec, vyrostla jsem na dvoře mezi slepicemi, husami, kačenami, s kozami, koňmi, ovečkou. Když jsem dostala od rodičů výprask, tak jsem se šla vybrečet krávě na krk. Navíc celý svůj profesní život jsem pracovala v zemědělství, schvalovala porosty jako semenářský agronom, dohlížela na pracovníky „výkupáckých“ laboratoří, zda dobře hodnotí zrniny, pracovala u laboratorního stolu, psala metodiky pro laboratorní a technologické postupy při skladování obilí a výrobě krmných směsí, počítala receptury, navrhovala normy a posledních 10 let lovila na internetu všechno, co se týkalo výživy zvířat, potažmo lidí. Tak mi, prosím, věřte a přečtěte si tento článek, je to ve vašem vlastním zájmu.

Ano naše zemědělství bylo poznamenáno socializací, zcelováním pozemků v nevhodných podmínkách a nevhodnými terénními úpravami, ale to byly spíš výjimky a nebylo to všude. Staří sedláci moc dobře věděli, proč je ta mez tam, kde zrovna je. Celá krajina byla uzpůsobena tak, aby zadržovala vodu. Stejně tak zdravé lesy. Pro člověka je nejdůležitější vzduch, voda a půda. O jakosti vzduchu nemluvím, o jakosti vody a hlavně o jejím množství, které naší současnou krajinou jen rychle prohrne, taky ne a o půdě – o ornici – největším našem pokladu, to by bylo několik stránek málo. Při vstupu do EU jsme měli 120 % potravinovou soběstačnost. Tlak nadprodukce „starých“ členských států EU je tak vysoký, že i třeba v Rakousku, které si berou všichni za vzor hospodaření (viz pan dr. Cílek v nedělní Moravcově debatě) za posledních 15 let zaniklo 40 % malých farem, protože to ekonomicky neustály. Přitom v Rakousku není tolik „hypersuper“ nadnárodních řetězců, a tak každý obchodník musí koupit potraviny kolem sebe a ne je vozit přes půl Evropy, případně zeměkoule, a přesto to malé farmy ekonomicky vzdaly. Tvrdím, že naše zemědělství bylo na vysoké úrovni a plně konkurenceschopné, nebýt nerovných, přímo vražedných podmínek, které mu připravili naši politici.
Jela jsem nedávno po delší době autem po jižní Moravě. Na polích není nic jiného než ječmen, pšenice, kukuřice a řepka. Kde jsou lány vojtěšky, červeného jetele, řepy cukrové i krmné, hrachu, cibule, okurek, jahod, mrkve, bobu … Vždyť už se vůbec nedá sestavit osevní postup. Jaký vliv to má na strukturu půdy, jaký veliký splach je do potoků a řek. To ale není cílem mého článku. Nemáme už žádný dobytek. Jak dlouho mohli zemědělci vydržet výkupní cenu mléka za 5 Kč, když u nejlepšího chovatele se výrobní náklady na 1 litr pohybují k 8 Kč. Tak se podřezaly kravám krky. Chováme se přece ekonomicky! Stejně tak to skončilo u chovů prasat a drůbeže. Nemá kdo žrát jetel, a tak se nepěstuje a není chlévská mrva na hnojení, tolik potřebná pro zachování humusu a udržení vody v půdě, není kde zpracovávat cukr, není kde zpracovávat ovoce a zeleninu. První, co bylo zlikvidováno byla Fruta: v Modřicích, v Miroslavi, ve Znojmě, a cukrovary, kdo je prodal Francouzům? Na jednoho pracovníka v potravinářském průmyslu pracovalo v prvovýrobě, to znamená na poli, v průměru 8 lidí. Že jsou teď všichni na sociální podpoře a nevybereme tolik daní? To nevadí, zvedneme DPH! Že nám ubylo orné půdy o 250 000 ha, že máme na nejkvalitnější orné půdě (kde se pěstovala zelenina) logistická centra, hypersuper a sluneční kolektory, to nevadí, však to zaplatíme všichni v ceně energie. Nejhorší ovšem je, co jíme. A to musíme všichni.
Dám příklad maso. Už jsme potravinově soběstační na nějakých 60 %. Naše hospodářská zvířata nejsou krmena antibiotiky minimálně 25 let a už tehdy se dávalo pečlivě pozor, aby to nekolidovalo s lidskými léčivy. Zvířata, která byla takto léčena, skončila povinně v kafilériích (státních!). Soudruzi při centrálním plánovaní měli málo devíz na dovoz nezbytných surovin, a proto se všechno do komplexních krmných směsí dávkovalo na spodní hranici, viz třeba fosfor, sója (bez P a bílkovin to prostě nejde). Veterináři v ČR kontrolují na všech jatkách vnitřnosti, játra, ledviny, kde se kumulují těžké kovy, mykotoxíny a objeví všechny průšvihy. Zato u dovozového masa, už mohou kontrolovat jenom svalovinu, protože vnitřnosti se k nám nedováží, a v ní jsou koncentrace škodlivin tak nízké, že je neobjeví. Hádejte, kdo snědl při ,,dioxinové“ aféře všechno německé maso? Bylo levné, že?

Nejhorší ovšem je, že všechno z dovozu, co se u nás zabalí, dostane EAN 859 a jsme u toho, nepoznáme odkud to je. Jedovatě podotknu „nejvíc kravínů, prasečáků a drůbežáren“ je v Praze! Jíme drůbeží maso z Brazilie, které tam nadnárodní řetězec koupil za 9,90 Kč za kg (zabalil jako Vodňanské kuře), hovězí z Argentiny za 19,80 Kč (krmené výhradně GMO sójou, která roste na místě čerstvě vyklučeného pralesa, tedy zelených plic planety), ale balené v Praze třeba pro Ahold! Marže těchto hypersuper je asi 48 % a to jsme nadávali za totáče Jednotě, že měla 12% marži.
Mléko, sýry – zdroj vápníku. V polovině sýrů jsou analogy (jsou 3 x levnější než tvaroh). Mám to dál rozvádět? Co se stalo s naším tvarohem? Už z něj buchty neuděláš! Ve všem je nacpaný modifikovaný škrob a případně vláknina, aby zadržovaly vodu. Kde jsou naše kvalitní sýry? Co s nimi udělal francouzský majitel Želetavy? Jogurty nejsou jogurty, ale nabarvený, navoněný ochucený škrob. Vezměte rozum do hrsti, jogurt je jen to, co má v názvu jogurt (přikázáno EU). Žádné Dobré mámy, Activie, či jak se to všechno jmenuje. Žádný problém, však všechen chybějící vápník, hořčík, atd zakoupíme v lékárnách!

Díváte se občas v televizi, jak vaří špičkoví kuchaři: Ital v kuchyni, Zdeněk Polreich? Používají zásadně „prvotní“ suroviny. Rovněž s tuky je to všelijaké. Kolik si myslíte, že člověk jako zvíře snědl olejnatých semen? Zato jedl sádlo a pil syrové, nehomogenizované tedy plnotučné mléko, ale také se hýbal! Olivový olej, panenský, ano! Ale jen do tří měsíců po vylisování, to už jej „hypersuper“ přivezou k nám. Nejkvalitnější olej je čistý řepkový, dostanete jej ale koupit? Omega mastné kyseliny největší nesmysl, ty naopak zacpávají cévy a způsobují záněty. Najděte si nejnovější výzkumné zprávy o cholesterolu, ale ty sem snad ještě z USA nedorazily.

To, co je jinde už dlouho v potravinářství zakázané, tak u nás se o tom ani nemluví. Přeskočím chleba – o hrůzo, naše základní potravina. A to jsem se ještě netrefovala do tekutin, které nám obchod nabízí. Hromady PET lahví. Podívali jste se někdy na obsah ovocného podílu? Že bifenily pronikají z obalu dovnitř do obsahu? Že oxid uhličitý v sycených vodách je znečištěn příměsemi? Že nejkvalitnější voda je z vodovodního kohoutku. Že dlouhodobé pití minerálních vod je nepřirozené. Člověk jako zvíře pil povrchovou vodu. Chcete pokračovat?

Letos je v naší republice zasázeno jen 30 000 ha brambor a lékaři naříkají, že málo jíme brambory (zdroj draslíku a vitamínu C). Dříve jsme jich snědli téměř třikrát tolik. Jistě, přestala jsem kupovat brambory také, ne protože jsou drahé, ne protože jsou odněkud z Tramtárie, ale protože jsou zelené, skladované na světle a tudíž jedovaté a karcinogenní. Jak může někdo nabízet zelené brambory, vždyť se to nesmí dávat ani dobytku? Upozorňovala jsem paní vedoucí našeho Alberta tady na sídlišti, ať ty zelené brambory vyhodí. Ano provedla to, ale dnes už jsou tam zelené zase, protože na světle zezelenají už za tři dny.

A ještě abych nezapomněla na ty klece. Brojleři u nás rozhodně v klecích nebydlí, ani chovné kuřice. Bydlí v nich nosnice a jim předepisuje EU velikost klecí. Myslíte si snad, že jinde v EU se klece nepoužívají?
Tááák už jsem si notně zanadávala, a tak končím

Maria Saláková

Vloženo v únoru 2011Článek byl napsán pro webové stránky Haló, Ostrava!, prosím zájemce o jeho převzetí, aby tuto skutečnost uváděli při jeho dalším šíření.

Lidovci požadují více financí pro zajištění spokojeného stáří

přidáno: 24. 9. 2020 10:30, autor: Klub Aktiv, z.s. České BudějoviceDomov pro seniory – pro mnohé přání a pro jiné strašák. Proč máme s nimi v České republice problém? Kde je onen zakopaný pes pokulhávajícího systému péče o seniory? „Rodina pro nás hraje nezastupitelnou roli. Pro naše rodiče a prarodiče chceme vybojovat lepší podmínky financování sociální péče, protože víme, že důchod není vždy jen o výletech do přírody. Mnohdy není našim milovaným v těžké situaci poskytnuta péče, kterou by si zasloužili,“ říká předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.


V České republice jsme svědky celosvětového fenoménu – stárnoucí populace. Průměrný věk a délka života se stále zvyšuje, což zcela jistě povede v budoucnu ke zvýšení počtu seniorů, kteří budou potřebovat pomoci. Již teď se ale můžeme setkat s problémem, kterému budeme čelit čím dál více - a to nedostatku služeb, které by mohli senioři využívat. Kapacita domovů pro seniory je pouhých 57 tisíc lůžek, kdežto počet žadatelů je přes 80 tisíc. Míst se nedostává v obyčejných domovech důchodců, ani v domovech se zvláštním režimem pro lidi s demencí či Alzheimerovu chorobou.

Je-li nějaká alternativa domovů pro seniory, pak je to domácí zdravotní péče, ve které by měli hrát roli odborníci. Jak ale uvádí senátorka za KDU-ČSL Šárka Jelínková, systém péče o nemocné v domácím prostředí je ve špatném stavu. „Dlouhodobé podfinancování domácí zdravotní péče je již za hranou schopnosti a dobré vůle poskytovatelů ji vůbec provozovat. Jen pro představu - Charita ČR se stará o 37 400 klientů, kteří domácí péči využívají. Bez okamžité změny systému financování domácí péče dojde k jejímu kolapsu a desetitisíce lidí zůstanou bez dostupné zdravotní péče,“ uvádí 1. místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková.

Nedostatek míst v domovech pro seniory a přetížení organizací, které by domácí zdravotní péči zajišťovaly, nejvíce pociťují blízcí nemocných seniorů. Ti se o ně mnohdy starají na úkor vlastní rodiny a finanční jistoty. „O babičku jsme se s rodiči starali téměř 5 let. Její stav se stále zhoršoval a vyžadovala dohled 24 hodin denně. Situace se stala natolik neúnosnou, že maminka musela odejít z práce, aby se péči mohla věnovat na 100 procent. Žádost jsme podali do více než deseti domovů se zvláštním režimem, ale kladné odpovědi jsme se dočkali až po 3 letech. Jako rodina jsme byli naprosto vyčerpáni,“ tvrdí studentka Františka z Olomoucka.

Pokud chceme zabránit kolapsu domácí péče a totálnímu přeplnění domovů pro seniory, musíme podniknout rázné kroky. „Prvním krokem je zvýšit ohodnocení zdravotních sester a pečovatelek, které své povolání berou nadmíru vážně a mnohdy jim hrozí syndrom vyhoření z přepracování. Za druhé, je potřeba nastavit smířlivější politiku pro seniory, kteří chtějí zůstat doma se svými blízkými. A za třetí, přesvědčíme vládu, aby na péči o seniory přidala větší částku financí. Ostatně loni vláda přidala půl miliardy díky našemu nátlaku,“ uvádí věc na pravou míru senátorka Šárka Jelínková. „Jak se říká, kde je vůle, tam je cesta. A ta vůle u lidovců rozhodně je,“ uzavírá lékař a poslanec za KDU-ČSL Vít Kaňkovský.

Meda Mládková oslavila 101 let.

přidáno: 11. 9. 2020 3:20, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 11. 9. 2020 3:22 ]

Sběratelka s velkým srdcem Meda Mládková oslavila 8.9. 2020  101. narozeniny. A přestože většinu života strávila v zahraničí, rodná zem byla pro ni stále důležitá. Meda Mládková vždy podporovala hlavně české umění. Obrovská vnitřní síla a energie ji pomohla vybojovat zchátralou budovu Sovových mlýnů na Kampě pro muzeum, které se stalo domovem rozsáhlé sbírky luxusního českého a středoevropského moderního umění v hodnotě mnoha set milionů korun.

Největším snem a snad i posláním Medy Mládkové bylo seznámit svět s českým moderním uměním. "Celá filosofie její činnosti spočívala v tom, že chtěla prosazovat a ukazovat umělce, kteří žili za železnou oponou v komunistickém Československu. Chtěla s jejich díly seznamovat svobodný svět, ať už západní Evropu nebo Ameriku. A chtěla dokázat, že to umění, které vznikalo za železnou oponou, je stejně kvalitní a stejně zajímavé jako umění, které vznikalo ve svobodném světě," říká předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových - Jiří Pospíšil.

Celý život proto se svým mužem Janem sbírala umělecká díla československých umělců, které pak vystavovala nejen ve Vídni či ve Washingtonu, ale opravdu po celém světe. S heslem svého muže "Vydrží-li kultura, přežije národ", který nechala zvěčnit i na budově Sovových mlýnů, vybudovala Museum Kampa. Bylo otevřeno v roce 2001 a je zde i Nadace Jana a Medy Mládkových. Kromě sbírání děl byla ale především velkou mecenáškou a pomáhala také československým umělcům, kteří nemohli vystavovat.

U Františka Kupky stačilo zazvonit

Mimo její setkání s manželem Janem Viktorem Mládkem v roce 1955 bylo osudové i setkání s Františkem Kupkou v roce 1956 poblíž Paříže. Jako studentka umění zazvonila u jeho dveří a chtěla vidět jeho práci. Byla z jeho obrazů tak uchvácena, že se staly základem rozsáhlé sbírky umění, kterou s manželem budovala. Dnes vlastní jeho největší sbírku na světě. "Troufám si tvrdit, že právě díky tomu, jak celý život paní Mládková prosazovala dílo Františka Kupky a věřila v jeho genialitu, tak dnes je z něj nejdražší český výtvarník. A objektivně je to jeden z mála světových výtvarníků, kteří pocházejí z naší země. Je opravdu její velkou zásluhou, že tento geniální výtvarník nezapadl a že se zapsal do učebnic světových dějin výtvarného umění," dodává Pospíšil.

A pokud chcete znát její lék na dlouhověkost? Jsou to čokoláda a bílé víno. "Každý den sní tabulku čokolády a vypije dvě skleničky vína," prozradil před časem na Medu předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových - Jiří Pospíšil, jenž je jejím dobrým přítelem.Znáte chytré hodinky pro seniory s funkcí videohovorů?

přidáno: 31. 8. 2020 15:03, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 31. 8. 2020 15:05 ]

Společnost TCL Communication začala v České republice a na Slovensku prodávat chytré hodinky TCL MOVETIME Family Watch MT40S, které jsou svými funkcemi určeny zejména seniorům. Novinka podporuje datové 4G připojení, díky čemuž mohou být senioři i na dálku neustále v kontaktu se svými blízkými za pomoci funkcí videohovorů, obousměrného volání a posílání hlasových nebo obrazových zpráv. Hodinky lze propojit s jakýmkoli chytrým telefonem s operačním systémem Android nebo iOS, a to prostřednictvím aplikace TCL CONNECT.
Novinka nabízí nejen snadno čitelná písmena a jednoduché ovládání ale i spoustu užitečných funkcí včetně sledování polohy, tlačítko SOS pro případy nouze, připomenutí dávkování léků, monitoring spánku nebo sledování pohybových aktivit. Hodinky TCL MOVETIME Family Watch MT40S se prodávají v decentní černé barvě za cenu 2990 Kč včetně DPH, resp. 119 eur včetně DPH.

„Nejen v době koronavirové pandemie, kdy se lidé se svými rodiči nebo prarodiči nemohou vídat osobně, představují chytré hodinky užitečný nástroj, jak být se svými blízkými v kontaktu alespoň na dálku,“ říká Tomáš Chrastil, Country Manager společnosti TCL Communication pro Česko a Slovensko. „Právě starší členové rodiny potřebují vědět, že se o ně zajímáte a že vám na nich záleží. Díky svým funkcím mohou hodinky posloužit nejen jako bezpečnostní pojistka v případě nenadálé události, ale I motivovat seniory ke každodenním pohybovým aktivitám nebo je upozornit, aby si včas vzali lék.”
Buďte ve spojení se svými blízkými

Hodinky TCL MOVETIME Family Watch MT40S disponují rychlým 4G (LTE) připojením, které v kombinaci se zabudovanou kamerou umožňují jednoduše navazovat videohovory. Samozřejmostí je také obousměrné volání, příjem textových zpráv nebo skupinové konverzace. Přehledný 1,3palcový displej nabízí dostatečně velké a snadno čitelné písmo a intuitivní uživatelské rozhraní, díky kterému si s hodinkami porozumějí i ti, kteří mívají obavy z moderních technologií.
Zajistěte jim bezpečí – určování polohy a tlačítko SOS

U nových seniorských hodinek TCL MOVETIME Family Watch MT40S je kladen velký důraz na bezpečnost. Díky funkci geolokace můžete neustále sledovat polohu seniora v reálném čase. Pokud tedy ztratí orientaci, můžete snadno určit jeho polohu na mapě a pomoci mu najít správnou cestu. V případně skutečné nouze nebo ohrožení stačí, když senior podrží SOS tlačítko po dobu tří sekund, a hodinky okamžitě začnou vytáčet předvolená telefonní čísla osob, kterým majitel hodinek důvěřuje a mohou mu pomoci.
Aktivní a zdravý životní styl

Seniorské hodinky od TCL nabízejí řadu funkcí, které pohlídají to nejdůležitější. Z vašeho smartphonu lze na dálku pomocí mobilní aplikace nastavit seniorovi nejrůznější upomínky. Takto ho můžete upozornit třeba na včasné dávkování léků, návštěvu lékaře nebo motivovat k pohybu. Hodinky mají krokoměr, měří ušlou vzdálenost nebo spálené kalorie a mohou seniora i upozornit na dlouhou pohybovou nečinnost. Hodinky dokážou monitoritorovat také kvalitu spánku na základě spánkových cyklů (fáze hlubokého či lehkého spánku).

Aby nebylo pozdě....

přidáno: 4. 8. 2020 1:02, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 4. 8. 2020 1:03 ]

Právě začal den a... už je šest hodin večer.
Sotva dorazil v pondělí a už je pátek.
... a měsíc už je za námi.
... a rok je skoro u konce.
... a už uplynulo 40, 50 nebo 60 let našeho života.
... a uvědomujeme si, že jsme ztratili rodiče, přátele.
---A uvědomujeme si, že už je pozdě se vrátit...
Takže... zkusme, navzdory všemu, užít si čas, který nám zbývá...
Nepřestaňme hledat aktivity, které se nám líbí...
Pojďme dát trochu barvy do naší šedé...
Úsměv na maličkosti života, které nám vkládají balzám do srdcí.
A navzdory všemu si musíme i nadále užívat tento čas s klidem. Zkusme eliminovat "Po"...
--Udělám to potom...
Řeknu potom...
Popřemýšlím o tom později...
Necháme to na později, jako by "po" bylo naše.
Protože nerozumíme tomu, že:
potom se káva ochladí...
Poté se změní priority...
potom je kouzlo zlomené...
potom, zdraví projde...
Potom děti vyrostou...
Poté, rodiče stárnou...
Poté se na sliby zapomíná...
Potom se den stane nocí...
Potom život končí...
A potom je často pozdě....
Takže... nenechme nic na později...
Protože zatímco budeme čekat, uvidíme se později, můžeme ztratit ty nejlepší chvíle,
nejlepší zážitky,
nejlepší přátelé,
Nejlepší rodinka...
Den je dnes... Ten okamžik je teď...
Už nejsme ve věku, kdy si můžeme dovolit odložit na zítřek, co je třeba hned udělat.
Tak schválně, jestli budete mít čas si tuto zprávu přečíst až do konce potom....
.... jí nechat v sobě doznít
Nebo ho možná necháš na... "později"...

Napsala Petra Musilová

Průměrně se dotýkáme své tváře 16krát za hodinu: Zde je návod, jak s tím přestat

přidáno: 31. 7. 2020 21:18, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 31. 7. 2020 21:53 ]

Děláme to všichni

Každý den se dotkneme naší tváře nesčetněkrát. Svědící nos, unavené oči, otírání úst hřbetem ruky, to vše nevědomky děláme. Viry milují, když se dotýkáte tváře. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak s tímto zlozvykem přestat.

Nemůžeme si pomoct, protože je to součástí naší DNA. Máme tento zvyk pevně zakořeněný, tváří se dotýkáme již jako plod v děloze.

Každý dotek tváře však může výrazně zvýšit riziko infekce virem chřipky, rýmy, ale zejména novým koronavirem Covid-19.
Vaše ústa a oči jsou oblasti, kudy viry mohou do těla vstoupit nejsnadněji. Vše, co je potřeba, je dotknout se jich prstem, který má na sobě infekci.
Dva způsoby přenosu infekce Covid-19

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je nový koronavirus, nazývaný také SARS-CoV-2, přenášen z člověka na člověka, jako mnoho jiných respiračních infekcí.

To zahrnuje i tzv. kapénkovou infekci šířenou kapénkami, které jsou produkovány během kýchání, kašlání, ale i během obyčejné řeči.

Dalším způsobem infikace je přes povrch kontaminovaný virem a následný kontakt ruky s očima nebo ústy.
I když se můžeme vyhnout kontaktu s lidmi nebo snížit riziko přenosu vzduchem nošením roušky, vyhnout se viru, který je na povrchu, je téměř nemožné.
Tváře se dotýkáme v jednom kuse

Vědci zkoumající toto chování zjistili, že lidé se neustále dotýkají svých tváří.

V jedné studii z roku 2008 bylo 10 lidí pozorováno samostatně v kancelářském prostředí po dobu 3 hodin. Vědci zjistili, že se dotkli tváře v průměru 16krát za hodinu.

Další studie z roku 2015 na 26 studentech medicíny v Austrálii zjistila, že se studenti dotkli svých tváří 23krát za hodinu. Téměř polovina doteků obličeje mířila na ústa, nos nebo oči, což jsou pro viry a bakterie nejjednodušší cesty, proniknout do našich těl.
Klíčové je umývání rukou

Základní preventivní opatření, které můžeme přijmout je časté mytí rukou v délce alespoň 20 vteřin. Nicméně opatření v podobě mytí rukou musí jít ruku v ruce s omezením kontaktu rukou a tváře, protože nikdy nevíte, jestli na rukou nemáte nechtěného pasažéra.

Podívejte se na naše video, jak si správně umýt ruce


Návod na mytí rukou
Naneste dostatečné množství mýdla na pokrytí celého povrchu rukou
Třete ruce dlaněmi k sobě krouživým pohybem
Položte dlaň pravé ruky na hřbet levé ruky. Zaklesněte prsty. Třete pravou dlaní o hřbet levé ruky. Pak ruce vyměňte
Dejte ruce k sobě dlaněmi a zaklesněte prsty. Třete dlaně o sebe ze strany na stranu
Zaklesněte ohnuté prsty do sebe, hřbet prstů třete o dlaň druhé ruky a naopak
Levý palec třete celou sevřenou dlaní pravé ruky, poté pravý palec stejně otřete levou dlaní
Všech pět prstů pravé ruky dejte k sobě a rotačními pohyby na obě strany je třete o levou dlaň, to samé naopak

Jak zaznělo výše, dotýkáme se našich tváří tak často, že šance na opětovnou kontaminaci rukou mezi jednotlivými mytími rukou jsou extrémně vysoké. Stačí se dotknout kliky nebo podobného povrchu a riziko infekce je zpět.

Nový prsten, šperky nebo dokonce gumička kolem zápěstí může sloužit jako upomínka, abyste se nedotýkali obličeje. Klíč je v tom, že něco musí být natolik jiné a nové, aby se spustilo odlišné a neautomatické chování.

Špatná zpráva: Je to návyk

Pokaždé, když si řeknete: „Přestaň se dotýkat obličeje nebo budeš nemocný“, říkáte si něco, co je pro vás zcela nepřirozené. Dotek tváře nám slouží jako zdroj uklidnění. Když se dotýkáme určitých částí tváře, aktivujeme jisté tlakové body, které následně aktivují parasympatický nervový systém. Ten nás vnitřně uklidňuje.

Děti často napodobují chování svých rodičů. Když je rodič šokovaný, překvapený nebo naštvaný a na podporu gesta nevědomky přikládá ruce na tvář, děti dělají to stejné.

Ironií je, že v době, kdy je důležitější než kdy předtím nedotýkat se obličeje, se naše mysl nevědomky uchyluje k věcem, které ví, že nás uklidní. A proto nevědomky pobízí ruce dotýkat se obličeje.

Dobrá zpráva: Je to návyk, který se dá změnit

Zatímco je téměř nemožné úplně přestat dotýkat se obličeje, dá se to výrazně omezit. Klíčové je zaměřit se na návyky, které nás k tomu vedou.

Nabízíme pár tipů, jak na to:
Vytvořte si nové návyky, jak používáte své ruce. Místo mávání rukama před obličejem např. při mluvení nebo vysvětlování, čímž zvyšujete šance, že přistanou na obličeji, zkuste si zkřížit ruce a položit si je do klína. Když se dostaví nutkání zvednout ruce a dotknout se tváře, budete si více vědomi toho, že to děláte a rychleji se u toho přistihnete.
Zkuste nosit brýle místo kontaktních čoček.
Noste méně make-upu, abyste si ho nemuseli v průběhu dne upravovat.
Nalepte si po bytě lístečky tak, abyste je viděli a pamatovali si, že chcete držet ruce co nejdál od obličeje.
Zaměstnávejte ruce, co to dá. Pokud doma sledujete televizi, zkuste skládat prádlo, třídit poštu nebo jen něco držet, klidně i kapesník, pokud vás to bude napomínat, abyste se nedotýkali obličeje.
Používejte mýdlo se výraznou vůni, která vás upozorní, když budou ruce moc blízko obličeje.
A pokud víte, že zvyk dotýkat se tváře je moc silný a pevně zakořeněný, zkuste sáhnout po rukavicích a nosit je doma. Může to být neobvyklé, ale nošením rukavic doma se můžete velice rychle naučit nesahat si na tvář. Obzvlášť pokud nosíte rukavice (ne ty stejné) venku nebo nově i v obchodech.

Sečteno a podtrženo

Vaše oči, nos a ústa jsou nejjednodušší cestou pro vstup viru, jako je SARS-CoV-2 způsobující Covid-19, do těla.

Stačí se dotknout těchto oblastí rukama poté, co jste přišli do kontaktu s povrchem, který je tímto virem infikovaný.

Nejlepším preventivním opatřením je často si umývat ruce a nedotýkat se jimi obličeje.
Článek převzatý z Lékarna Hartmann

Jak je to s naším zapomínám?

přidáno: 31. 7. 2020 20:45, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 31. 7. 2020 22:01 ]


Občasné zapomínání je přirozené. Pokud se však ztráta paměti stává každodenním problémem, je třeba situaci řešit. U mužů je jedním z nejčastějších důvodů andropauza.

Četné výzkumy ukazují, že muži mají oproti ženám vyšší pravděpodobnost výskytu kognitivních poruch. Obecně se u nich v dřívějším věku než u žen projevuje ztráta paměti a zhoršené soustředění. Stojí za tím klesající hladina testosteronu. Přestože se tyto projevy vyskytují převážně po 65. roce života, u některých mužů lze první příznaky pozorovat již po třicátých narozeninách.

Co způsobuje ztrátu paměti?U mladých mužů je hladina testosteronu regulována zejména pomocí hormonu kortizolu. Tento takzvaný stresový hormon má na starosti především funkci neurotransmiterů – jde o látky, které slouží k přenášení vzruchů, tedy ke komunikaci v mozku. V období andropauzy však hladina testosteronu výrazně klesá a kortizol již nemůže míru testosteronu účinně regulovat. Výsledkem toho je stav, kdy funkce neurotransmiterů začíná selhávat, což způsobuje krátkodobé výpadky paměti. Zhoršení soustředění a paměti se tak může projevit již v raných stádiích andropauzy, kdy se produkce testosteronu začíná přirozeně snižovat.

Se zhoršenou pamětí lze bojovat

Ztráta paměti je omezující i frustrující a přímo ovlivňuje všechny další aspekty života. Muži se však těmto příznakům andropauzy nemusejí podvolit bez boje. Díky úpravě životního stylu lze hladinu hormonů stabilizovat a projevy mužského přechodu zmírnit. Základem je zdravý jídelníček, který je možné podpořit i užíváním kvalitních doplňků stravy, jež přispívají k udržování normální hladiny testosteronu v krvi, působí proti únavě a napomáhají lepšímu soustředění. Důležitý je dostatek pohybu, ideálně chůze, jízda na kole či plavání, a především následně patřičný odpočinek, hlavně dostatečně dlouhý a kvalitní spánek, protože testosteron se v těle tvoří zejména v nejhlubší fázi spánku.

Největším nepřítelem je stres

V neposlední řadě je třeba odbourat stres, který dlouhodobě narušuje hladinu hormonů v těle. Právě muži v permanentním a dlouhodobém stresu, jimž mozek takzvaně „pracuje“ i v noci, jsou v tomto směru rizikovou skupinou. Je nutné taktéž podotknout, že jedním z projevů nedostatku testosteronu může být nespavost či poruchy spánku. Nedostatečný a nekvalitní spánek zároveň způsobuje nízkou produkci testosteronu. Muži se tak ocitají v začarovaném kruhu, z něhož se někdy těžko hledá cesta ven. Změna životosprávy může v tomto směru pomoci, bohužel ale ne vždy. Proto je vhodné si nechat hladinu testosteronu vyšetřit z odběru krve, nejlépe u sexuologa či androloga.

MUDr. Pavel Turčan

Co bude po smrti

přidáno: 31. 7. 2020 20:43, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice


Podle elitního fyzika Rogera Penrose (a jeho kolegy anesteziologa) naše vědomí neumírá. To jen z mozku mizí kamsi do vesmíru


Lidský mozek má hmotnost mezi 1300 až 1400 gramy. Obsahuje až 100 miliard neuronů, mezi nimiž existuje snad až biliarda (to je číslo tvořené jedničkou a patnácti nulami) synapsí, tedy spojení, sloužících k přenosu vzruchů. Věda vše zatím nedokázala zmapovat, a i kdyby, těžko tím vysvětlí, jak se tvoří naše nehmotné myšlenky. Existuje obrovské množství teorií, ale zatím žádná nezískala všeobecnou podporu. Není se čemu divit. Otázka, co to je lidské vědomí, je logicky pro lidské vědomí docela oříšek.

V současných teoriích o vědomí očividně cosi chybí. Australský filozof David Chalmers se domnívá, že vědomí může existovat mimo nám známou realitu. Jeden z největších problémů současné filosofie mysli je takzvaný Obtížný problém vědomí, což je pojem zavedený právě Davidem Chalmersem. Pokládá otázku, jak je možné, že konkrétní věci v nás vybudí určitý dojem – známe jejich vlastnosti, třeba barvu nebo zvuk, který vydávají, ale krom prostého konstatování, že je to barva modrá a hlas flétny, si uvědomujeme, že je to naše oblíbená tmavomodrá a tón jednočárkované „C“, jejž si spojíme s písničkou, kterou nemůžeme vystát. David Chalmers si klade otázku, proč by mělo zpracování vizuální a akustické informace kognitivními systémy dát základ bohatému vnitřnímu životu.
KVANTOVÝ KLÍČ?

Známý oxfordský fyzik a matematik, kromě jiného učitel a spolupracovník Stephena Hawkinga sir Roger Penrose, hledá vysvětlení s odvážnou a za současného stavu lidského bádání vyloženě provokativní teorií. Říká, že potřebujeme zásadní revoluci v našem chápání fyzického světa, abychom se dopracovali k pochopení vědomí. Je to ale možné, když se při studiu vědomí jej pokusíme pochopit pomocí kvantové mechaniky. To zatím však většina neurobiologů a dalších vědců odmítá. Dokonce nedávno zesnulý Stephen Hawking tuto myšlenku odmítl s tím, že má strach, když teoretičtí fyzici začnou mluvit o vědomí. „Penroseovy argumenty mi připadají, jako že když je vědomí tajemství a kvantová mechanika ve spojení s teorií relativity jsou dalším tajemstvím, tak musí být příbuzné.“


Lidské vědomí jako program možná nepřestává fungovat ani po naší smrti. To pouze mikrotubuly ztratí svůj kvantový stav, ovšem kvantová informace z nich nebude zničena, jen se rozplyne do vesmíru jako celku.

Fyzik Penrose si však našel zajímavého spojence ze zcela jiného vědního oboru. Je jím anesteziolog Stuart Hameroff z Arizonské univerzity v Tusconu. Roger Penrose v odkazu na Gödelovy věty o neúplnosti (zjednodušeně – určité závěry z matematiky jsou pravdivé, ale nemohou být prokázány) uvádí, že jestli je lidská mysl chápe, tak nemůže fungovat jako počítač podle komputační teorie mysli z druhé poloviny minulého století.
MIKROTUBULY

Laskavému čtenáři se omlouváme, ale tento odstavec bude malinko složitý. Slabší povahy ho nicméně mohou přeskočit a v klidu navázat na další odstavec. Tak tedy: Hameroff zkoumal vliv anestezie na mozkové struktury. Spolu pak uvedli teorii, že lidská mysl je nekomputační, protože vlnové funkce kvantových stavů samovolně kolabují, tedy že se ve vnitrobuněčné struktuře nervových buněk (mikrotubulech) redukují vlnové funkce. Teorie o orchestrované objektivní redukci pak dostala zkratku Orch-OR (Orchestrated objective reduction).


Proud znalostí směřuje k nehmotné realitě. Vesmír začíná vypadat více jako velká myšlenka než jak velký stroj.

Nedílnou součástí takovéto kvantové teorie mysli je i domněnka, že k této redukci nedochází náhodně a ani se neřídí nějakým algoritmem. Ovlivňují ji snad informace z Planckovy stupnice, z čehož může vyplývat, že po fyzické smrti člověka se kvantové informace z mikrotubulů neztratí, ale zůstanou ve struktuře vesmíru jako protovědomí.
VELKÁ MYŠLENKA

Teorie protovědomí kvantové struktury reality vychází z toho, co Hameroff naznačuje, že mikrotubuly jsou kvantové zařízení, které Penrose ve své teorii hledal. Zjednodušeně řečeno – lidský mozek sice neodpovídá definici počítače podle otce umělé inteligence Marvina Minsky, jenž prohlásil, že mozek je jen computer vyrobený z masa, ale lidské vědomí je program, který v něm běží, přičemž tento program neboli duše nepřestává fungovat ani po naší smrti. To pouze mikrotubuly ztratí svůj kvantový stav, ovšem kvantová informace z nich nebude zničena, jen se rozplyne do vesmíru jako celku. Jestliže se podaří klinickou smrt překonat, a člověka vrátit k životu, vrátí se podle Hameroffa kvantová informace zpět do mikrotubulů. Resuscitovaný člověk pak může mít vědomí blízké smrti, často popisované jako cesta tunelem za světlem a náhlý návrat.

Sir James Hopwood Jeans, britský fyzik, astronom a matematik, v první polovině minulého století mimo jiné napsal: „Proud znalostí směřuje k nehmotné realitě. Vesmír začíná vypadat více jako velká myšlenka než jak velký stroj.“ Penrose ovšem takový vesmír nechápe tak, jako většina z nás. Zavedl do něj pojem twistor a twistorový prostor, což je prostor matematicky reprezentovaný uspořádanou čtveřicí komplexních čísel, ovšem s projektivním rozšířením tak, že normální světelný paprsek je v něm zobrazen jako bod. Nechápete? Nevadí, může nás blažit vědomí, že jestli mají Roger Penrose a Stuart Hameroff pravdu, naše kvantová nevědomost má šanci to po smrti napravit.

Máte své bodové hodnocení řidiče pod kontrolou?

přidáno: 31. 7. 2020 20:42, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 31. 7. 2020 22:13 ]

Málokterý řidič dokáže s určitostí říct, kolik má ve svém hodnocení bodů. Pokud patříte mezi řidiče, kteří občas rádi šlápnou na plyn, může se snadno stát, že o své body přijdete zcela bez povšimnutí.

Opravdovou nepříjemností ovšem je, když zjistíte neplatnost svého řidičského oprávnění zrovna ve chvíli, kdy se pohybujete mimo domov na cestách, obzvláště pokud jste jediným řidičem v autě. Letní zážitky se potom promění v noční můru, protože ze zákona vám policisté musí na místě zabavit řidičský průkaz, a vy se ocitáte v dost problematické situaci, kdy se dalším řízením dopouštíte trestného činu. Zní to jako příšerná představa?

Bohužel se ovšem snadno může stát realitou, stačí jenom pár let nekontrolovat svůj stav bodového hodnocení řidiče. „Po dohodě s ministerstvem dopravy, že propojíme Portál občana s Centrálním registrem řidičů, je možnost ověřit svůj aktuální počet bodů snadnou a dostupnou službou, ke které vám stačí pouze připojit se na internet a mít svou vlastní datovou schránku. Není proto důvod riskovat nemilé překvapení, když můžete kdykoliv do svého výpisu nahlédnout,“ říká Roman Vrba, ředitel oddělení e-Governmentu MV ČR.

Řidiči snadno ztrácejí přehled, pokuta nemusí přijít automaticky

Největším problémem bodového systému je často hlavně fakt, že řidiči nemají zdaleka takový přehled, jak jsou přesvědčeni. Za některé přestupky dostanete body i bez pozvání na úřad k takzvanému správnímu řízení. Pokud souhlasíte s přestupkem, zaplatíte blokovou pokutu. Jeden bod třeba za nesvícení ve dne či dva za nepřipoutání bezpečnostním pásem vám budou připsány automaticky. Velké přestupky, třeba jízda pod vlivem alkoholu nebo zakázané předjíždění, se vždy řeší ve správním řízení, takže o jejich uložení víte. Protože úřad není povinen vás o zapsání trestních bodu informovat, o stav svého konta se musíte zajímat sami. Pokud dosáhnete hranice 12 bodů, následuje rovnou výzva k odevzdání řidičského průkazu. Když máte za svou řidičskou minulost už něco „nasbíráno“ a stane se vám nepříjemnost v průběhu delší cesty, většinou už není na místě jiné pomoci, než začít hledat náhradního řidiče, který by vás odvezl domů.

Kde se informovat o svém řidičském skóre

Držitelé datových schránek mají možnost získat kdykoliv a zdarma aktuální elektronický výpis z bodového hodnocení řidiče. Jde o elektronickou obdobou výpisu, který je možné za poplatek získat v papírové podobě na kterémkoliv z téměř 7,5 tisíce kontaktních míst veřejné správy Czech POINT po České republice, ale i v zahraničí na vybraných zahraničních zastupitelstvech ČR. Výpis je poskytován z Centrálního registru řidičů vedeného Ministerstvem dopravy, jehož součástí jsou i záznamy o počtu bodů dosažených řidičem v bodovém hodnocení a záznamy o odečtu bodů. Tento výpis má pouze informativní charakter o stavu bodového hodnocení řidiče a není výpisem z evidenční karty řidiče. Dále můžete kdykoliv a zdarma zjistit stav svého bodového hodnocení ve svém profilu v Portálu občana, který je s Centrálním registrem řidičů také propojen. Do Portálu občana se můžete přihlásit datovou schránkou, elektronickým občanským průkazem, aktivovaným účtem na eidentita.cz nebo jinými prostředky elektronické identifikace.

Body můžete časem i umazávat

Trestné body z karty řidiče mohou zmizet automaticky v případě, že celý další rok po jejich připsání nespácháte ani jediný přestupek. Umažou se vám však pouze čtyři body. Pokud máte jen dva, konto se vynuluje, získat body k dobru nemůžete. Ne vždy umazávání bodů každému pomůže – hříšníci, kteří přijdou na jeden rok o řidičský průkaz, mohou požádat o jeho vrácení až po uplynutí celé doby, zákon přitom nepřipouští žádnou výjimku. Předtím však musí absolvovat přezkoušení v autoškole a při podání žádosti o vrácení řidičáku na obecní úřad musí předložit potvrzení z autoškoly ne starší než 30 dnů.

Marta Molínová
Převzato z webu Vitální senior

Jihočeské divadlo zve na premiéru opery B. Smetany "Tajemství" 6.3.

přidáno: 6. 3. 2020 0:53, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 6. 3. 2020 2:29 ]Cituplná komedie o velkých i malých tajemstvích a hledání opravdových pokladů. Přenesená inscenace z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

Předposlední dokončená opera již těžce nemocného Bedřicha Smetany na libreto Elišky Krásnohorské bývá považována za jeho nejlepší jevištní dílo. Její síla je v nezdolném temperamentu, citovosti a především svrchované muzikalitě. Smetana se dokázal s nebývalým pochopením vcítit do každé postavy i situace a svou hudbou modelovat nejniternější stesky i radosti, konflikty i vášně. Spřízněnou duši v tomto ohledu nalezl i v Elišce Krásnohorské: „Hledám vždy v komice také onen hlubší humor, který má svůj kořen v záhadách citu, v nitru lidském…“

Tajemství je opera o zatrpklém muži, který se nedokáže vypořádat s pocitem křivdy z ponížení a hořkosti z nenaplněné lásky. Ale cesta ke smíření je po dvaceti letech zarostlá všelijakým trním. Na povrch vyplouvají staré křivdy, osočování a naschvály. Až sestup do temnoty podzemí pohne Kalinu k prohlédnutí a pochopení, co je jeho skutečným a nejcennějším pokladem.

Inscenace měla původní premiéru 27. 4. v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě a byla s úspěchem uvedena i na festivalu Smetanova Litomyšl 24. 6. 2017.

Více o opeře na webu Jihočeského divadla:

1-10 of 110