Chudoba hrozí především vdovám a osamělým ženám

přidáno: 7. 4. 2019 9:41, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 19. 4. 2019 4:51 ]
Nedávný výzkum Českého statistického úřadu ukázal, že téměř každý sedmý senior ve věku nad pětašedesát let, který bydlí sám, je ohrožen chudobou. V České republice žije v jednočlenné domácnosti přes půl miliónu seniorů, v převážné většině žen. Seniorky mají podmínky těžší v tom, že do jejich penzí se promítají menší výdělky. Muži mají díky platům vyšší důchody.

Nejsložitější situaci mají vdovy, pokud jim partner zemře, jsou často závislé na jediném příjmu, a tím je starobní důchod. Vdovský důchod po manželovi jim navíc nezůstane v plné výši, ale je krácen. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí ČR není v současné době úkolem pozůstalostního důchodu plná kompenzace příjmu a automatický převod tohoto příjmu na druhou osobu. Tento důchod má pro pozůstalou osobu především zmírnit ekonomické důsledky úmrtí partnera. Pouze při splnění zákonných podmínek je tato dávka pozůstalé osobě poskytována doživotně.

Chudobou je v Česku ohroženo patnáct procent seniorů. Nízké příjmy se často promítají také do jejich bytové situace a v krajních případech mohou vést i k tomu, že přijdou o střechu nad hlavou. Náklady na bydlení totiž představují zhruba třicet procent příjmů samostatně žijících seniorů. Pro více než třetinu z nich je to obrovská zátěž, zvláště pokud žijí v nájmu. Spousta takových seniorů pak hledá menší byty, nebo jiné možnosti bydlení. To však s sebou přináší jiná úskali, v seniorském věku například rozhodně nebývá snadné zvládnout změnu bydlení po psychické stránce.

Z šetření životních podmínek seniorů dále vyplynulo, že vedle chudoby jsou senioři ohroženi také samotou a chladem. Kvůli výše uvedeným důvodům totiž spousta z nich nemá prostředky na vytápění svých domovů. V ještě složitější situaci jsou senioři zatíženi dluhy z minulosti, které mají např. u různých finančních institucí. Řada seniorů se navíc snaží pomáhat svým dětem a sami se pak ocitají v nelehké finanční situaci.

V Česku je přes jeden a půl milionu seniorských domácností. Starobní důchod pobírá bezmála dva a půl miliónu lidí. Ženy dostávají v průměru 10 tisíc korun měsíčně, muži pak 12 200 korun. Chudoba však hrozí už v předdůchodovém věku, nejvíce lidem od padesáti do šedesáti let. Seniorům se základním vzděláním pak až třikrát více než vysokoškolákům. Doba blahobytu seniorů pomalu končí i v jiných evropských státech, v porovnání s mnoha zeměmi jsou na tom ti čeští ještě vcelku dobře.

AUTOR: MK, WEB: www.mujduchod.cz