O filmu „Ještě nekončíme“

přidáno: 20. 3. 2019 4:45, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 20. 3. 2019 4:49 ]
Česká spořitelna iniciovala vznik filmu „Ještě nekončíme“ který boří mýty o seniorech, a právě teď snímek posílá v roli koproducenta do světa. Časosběrný dokument čeká světová premiéra 11. března na mezinárodním filmovém festivalu Jeden svět.

„Stáří je životní etapou snad nejvíce opředenou mýty a obavami. Hledali jsme proto co nejefektivnější způsob, jak přesvědčit mladší generace, že stářím život zdaleka nekončí. Zvolili jsme formát časosběrného filmového dokumentu. Osobnosti, které v něm vystupují, jsme vytipovali společně s neziskovými organizacemi, které podporuje Česká spořitelna a zejména její nadace,“ říká Andrea Hutková, autorka námětu a scénáře.

Časosběrný snímek vznikal téměř dva roky, po které filmaři v čele s režisérem Jiřím Zykmundem sledovali osudy čtveřice seniorů, dvou dam a dvou mužů. Všem čtyřem je více než 70 let a každý z nich diváky může uhranout svou činorodostí a pestrou škálou aktivit, kterým se věnují. Se stářím bývají spojovány slabosti, samota, nemoci. Nic z toho u protagonistů filmu nehraje zásadní roli, přestože se každý z nich pere s nějakým vážným handicapem nebo náročnou životní situací. „Díky našim postavám ve filmu jsem přišel na to, že stáří není spojeno s věkem,“ přiznává režisér dokumentu Jiří Zykmund.

„Věříme, že dokument, na kterém se podíleli filmaři ocenění několikerými světovými porotami, má potenciál vyvracet mýty o stáří, nabídnout divákovi nový a pozitivní pohled na naši nejstarší generaci,“ doufá Andrea Hutková z České spořitelny.

Dokument si pro uvedení na festivalu Jeden svět vybrala mezinárodní porota. Festival začíná 6. března a proběhne ve 37 městech České republiky. Snímek „Ještě nekončíme“ uvede ve světové premiéře 11. března, během festivalu ho bude několikrát reprízovat, a to ve více městech. Těšit se na něj mohou i účastníci letošního Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Ji.hlava. Bude také odvysílán Českou televizí, tedy druhým koproducentem snímku.

„Ještě nekončíme“ není první snímek, který Česká spořitelna podpořila. Mezi předchozí počiny patří dokument „Křídla pro Coldplay“ – příběh české grafičky a výtvarnice Míly Fürstové měl premiéru na podzim roku 2017. Fürstová vytvořila mimo jiné hlavní vizualizaci k vystoupení světoznámé kapely Coldplay.

Dokumentární film: “Ještě nekončíme“
75 min
Námět, scénář: Andrea Hutková
Režie: Jiří Zykmund