Senioři v Praze v Botanicule pěstují zeleninu i vztahy

přidáno: 26. 5. 2019 0:43, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 29. 5. 2019 19:08 ]

V Praze se zrodilo místo, které funguje jako maják zahrádkářských duší.
Botanicula je malá komunitní zahrada, kterou společnými silami otevřela Elpida a Nadační fond Agora 7 v pražských Holešovicích. Zahradu, která vznikla u Přístavu 7, kulturního a vzdělávacího centra pro seniory, tvoří 11 vyvýšených záhonů, které jsou k drobnému zahradničení k dispozici nejen aktivním seniorům, ale všem zájemcům, kterým ruce zabořené v hlíně dělají stejnou radost jako jejím zakladatelům. Součástí Botaniculy je odpočinková zóna s herním prostorem na pétanque. Na slavnotním otevření zahrady ve čtvrtek 23. května nechybělo přestřižení mrkve, vypuštění žížal, křest kompostéru, ani burza semínek, to vše za doprovodu zpěvaček ze sboru Elpida. www.elpida.cz/botanicula
Fotil Jan Bartoš. https://photos.app.goo.gl/ou3HNZNbbDhJvKiZ8

Více o komunitních zahradách

Počet komunitních zahrad, kde lidé pěstují zeleninu a spojuje je společné úsilí, roste (pokud zůstaneme v botanické terminologii) jak houby po dešti. Jen v Praze je dle MAPKO, mapy komunitních zahrad a kompostáren od sdružení Kokoza, aktuálně 28 komunitních zahrad. A celém Česku pak 628.

Proč jsou komunitní zahrady obohacující

– Rozvíjí komunity, utváří vztahy mezi lidmi různých generací, náboženství a etnického původu.
– Vznikají u nich nová přátelství, lidé se učí spolupracovat a demokraticky rozhodovat.
– Nabízí možnost aktivní rekreace při zahradničení, pro které v plochách veřejné zeleně není prostor.
– Lidé mohou s malými náklady získávat potraviny pro vlastní spotřebu.
– Často jsou zakládány v prolukách, nevyužívaných parkovištích či plochách brownfield, čímž tyto plochy revitalizují a vznikají nové plochy městské zeleně.
– Plochy zeleně ve městech pomáhají snižovat teplotu vzduchu, vytváří příjemnější mikroklima, zlepšují hygienu prostředí. Funkční systém městské zeleně umožňuje migraci organismů.
– Komunitní zahrady jsou alternativou konvenčního zemědělství, pěstitelé se přiklání k ekologickému nebo permakulturnímu způsobu hospodaření.
– S činností komunitních zahrad také souvisí změna životního stylu. Obyvatelé mají větší zájem o ochranu životního prostředí.
– V oblastech, kde se nachází městské komunitní zahrady, dochází nejen k větší spolupráci a sousedské podpoře, ale snižuje se zde kriminalita a užívání drog. Lidé v takových oblastech se tedy mohou cítit lépe a bezpečněji. (Armstrong 2000)
*zdroj: Marie Doleželová, diplomová práce Komunitní zahrady, MU Brno 2016

Kniha:  "PĚSTUJEME VE MĚSTĚ"

Pěstujeme spolu - Komunitní zahrady a sousedské záhonky pro zelené a jedlé - kolektiv autorů

Bydlíte ve městě a chcete do něj dostat přírodu? Chcete poznat svoje sousedy, potkávat se s nimi nejen na ulici a postrádáte příjemný venkovní obytný prostor? Pak pro vás máme praktickou knížku, která vás provede teorií i praxí zakládání sousedských záhonků nebo i celých komunitních zahrad.

Záhonky i zahrady mohou vzkvétat i ve městě, stačí vědět, jak na to. A je jedno, jestli vyrostou na veřejném prostranství, ve vnitroblocích, u školy nebo třeba na střeše, tipy máme pro všechny.

Začneme desaterem, ať víte, na co se máte připravit, a pak už se pustíme do konkrétního návodu. O svoje zkušenosti se podělíme nejen my, ale také další komunitní zahradníci, inspiraci přineseme i ze zahraničí, kde to kvete jedna radost. Přinášíme tipy prověřené nejen naší praxí. A návod dostanou i ti, kdo si chtějí vypěstovat jen malou balkonovou zahrádku nebo osadit předzahrádku.