Přednášky‎ > ‎

Ledový dech Arktidy v Čechách

přidáno: 18. 1. 2012 19:51, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 18. 1. 2012 20:05 ]

Miloslav Zacharda
Termín:16. února v 16 hod.
Přednášející: RNDr. M. Zacharda CSc, dlouholetý pracovník Československé akademie věd
Místo konání: kavárna DK Slávie (bývalý Armáďák) ČB.

Téma, které si pro nás pan doktor připravil, zní určitě lákavě a slibuje, že se dozvíme mnoho nových zajímavých informací. Posadíme se v teple do pohodlných křesílek, ledový dech budeme sledovat z promítacího plátna a přitom se zaposloucháme do hlasu, který většina z nás zná z televizní obrazovky z pořadu Receptář Přemka Podlahy. RNDr. Zacharda, CSc tam většinou radí, jak správně vyživovat rostliny a chránit je před škůdci. Je ale zároveň velkým znalcem přírody, což sami poznáte.

Bude nám vyprávět o Českém středohoří. Je to druhá největší chráněná krajinná oblast v České republice, která se pyšní největší druhovou rozmanitostí rostlin i živočichů. Oblast je tvořena typickými kuželovitými tvary kopců, které jsou výsledkem dávné sopečné činnost. Něco podobného bychom marně hledali jinde v Evropě. Je to takový český fenomén, zkrátka evropská přírodní rarita.

(koniklec otevřený je ve znaku CHKO)

Celé oblasti vévodí Milešovka. Kdyby hory dostávaly koruny, Milešovka by se jednou určitě pyšnila. Je to největrnější místo v České republice. Bezvětří zde bývá pouze 8 dní do roka.
Milešovka

Třemdava bílá - rostlina, která vydává v teplých letních podvečerech silnou kořeněnou vůni a vonné silice mohou dokonce světélkovat, takže z povzdálí to vypadá, jako když keř hoří.

V knize Rostliny v bibli se o ní mluví jako o hořícím keři, skrz nějž hovořil bůh k Mojžíšovi. To a mnoho dalšího se dozvíte, když přijdete 16.2. na přednášku.
Těšíme se na Vás.
Ċ