Meda Mládková oslavila 101 let.

přidáno: 11. 9. 2020 3:20, autor: Klub Aktiv, z.s. České Budějovice   [ aktualizováno 11. 9. 2020 3:22 ]
Sběratelka s velkým srdcem Meda Mládková oslavila 8.9. 2020  101. narozeniny. A přestože většinu života strávila v zahraničí, rodná zem byla pro ni stále důležitá. Meda Mládková vždy podporovala hlavně české umění. Obrovská vnitřní síla a energie ji pomohla vybojovat zchátralou budovu Sovových mlýnů na Kampě pro muzeum, které se stalo domovem rozsáhlé sbírky luxusního českého a středoevropského moderního umění v hodnotě mnoha set milionů korun.

Největším snem a snad i posláním Medy Mládkové bylo seznámit svět s českým moderním uměním. "Celá filosofie její činnosti spočívala v tom, že chtěla prosazovat a ukazovat umělce, kteří žili za železnou oponou v komunistickém Československu. Chtěla s jejich díly seznamovat svobodný svět, ať už západní Evropu nebo Ameriku. A chtěla dokázat, že to umění, které vznikalo za železnou oponou, je stejně kvalitní a stejně zajímavé jako umění, které vznikalo ve svobodném světě," říká předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových - Jiří Pospíšil.

Celý život proto se svým mužem Janem sbírala umělecká díla československých umělců, které pak vystavovala nejen ve Vídni či ve Washingtonu, ale opravdu po celém světe. S heslem svého muže "Vydrží-li kultura, přežije národ", který nechala zvěčnit i na budově Sovových mlýnů, vybudovala Museum Kampa. Bylo otevřeno v roce 2001 a je zde i Nadace Jana a Medy Mládkových. Kromě sbírání děl byla ale především velkou mecenáškou a pomáhala také československým umělcům, kteří nemohli vystavovat.

U Františka Kupky stačilo zazvonit

Mimo její setkání s manželem Janem Viktorem Mládkem v roce 1955 bylo osudové i setkání s Františkem Kupkou v roce 1956 poblíž Paříže. Jako studentka umění zazvonila u jeho dveří a chtěla vidět jeho práci. Byla z jeho obrazů tak uchvácena, že se staly základem rozsáhlé sbírky umění, kterou s manželem budovala. Dnes vlastní jeho největší sbírku na světě. "Troufám si tvrdit, že právě díky tomu, jak celý život paní Mládková prosazovala dílo Františka Kupky a věřila v jeho genialitu, tak dnes je z něj nejdražší český výtvarník. A objektivně je to jeden z mála světových výtvarníků, kteří pocházejí z naší země. Je opravdu její velkou zásluhou, že tento geniální výtvarník nezapadl a že se zapsal do učebnic světových dějin výtvarného umění," dodává Pospíšil.

A pokud chcete znát její lék na dlouhověkost? Jsou to čokoláda a bílé víno. "Každý den sní tabulku čokolády a vypije dvě skleničky vína," prozradil před časem na Medu předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových - Jiří Pospíšil, jenž je jejím dobrým přítelem.Comments