Národní památkový ústav zve na 33. přednáškový cyklus

 

Národní památkový ústav v Českých Budějovicích pořádá 33. veřejný přednáškový cyklus v podzimním termínu.

Přednášky probíhají v přednáškovém sále Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích na Senovážném náměstí 6 od  17 hodin, Vstup je volný.

PŘEHLED PŘEDNÁŠEK:

I knihovny mají své dějiny. Historie klášterní bibliotéky ve Zlaté Koruně

Na prohlídkové trase kláštera Zlatá Koruna nebo v oddělení historických fondů Jihočeské vědecké knihovny, uložených tamtéž, se můžeme setkat s fragmenty kdysi významné klášterní knihovny. Její vývoj odrážel historii cisterciáckého konventu. Na procesu utváření a obsahovém profilu tohoto zajímavého knižního souboru si spolu s historikem a knihovníkem Jindřichem Špinarem znovu potvrdíme platnost středověkého bonmotu, který v českém překladu říká, že stejně jako hrady potřebovaly hradby, měly kláštery na svojí obranu bibliotéky.

Šumavská klenotnice, prohlídkový okruh pro 21. století?

Letos na jaře se na hradě Velhartice otevřely nově zrekonstruované prostory pod Jižním palácem. V těchto prostorách byla instalována unikátní expozice příběhu tajného převozu a uložení českých korunovačních klenotů na Velharticích v polovině 15. století. Kastelán velhartického hradu Matěj Mejstřík bude hovořit o tom, jak využít prázdná sklepení k objevování silného historického příběhu, jaké místo má v historických expozicích moderní technologie a o dalších výzvách, kterým museli autoři expozice čelit.

Rechle nejen v Lenoře. Tradované omyly a nové objevy

Známé rechle v Lenoře a v Českém Krumlově jsou nejčastěji (ne zcela právem) prezentovány jako kryté lávky. Někteří vědí, že sloužily k plavení dřeva. Nikdo se však nezabývá pozoruhodnou konstrukcí rechlí, která skýtá řadu překvapení. Nejnovější výzkum historičky a památkářky Jarmily Hansové mimo jiné napravuje některá zkreslená tvrzení o jejich účelu a objevuje další dochované rechle, skryté pod názvem "krytá lávka."

Císařovi vojáci. Historické vojenské uniformy z let 1848-1908

Češi tvořili nedílnou součást rakouské císařské armády, v jejíchž řadách bojovali ve všech významných konfliktech od 18. až do počátku 20. století. Povídání zaměřené na období vlády císaře Františka Josefa I. vás provede nejen všedním životem obyčejných vojáků, ale také armádních důstojníků z řad nejvyšší šlechty. Akcent bude kladen na příběhy armádních uniforem, které se v hojném počtu dochovaly mimo jiné také ve sbírkách Národního památkového ústavu a které si bylo možné prohlédnout během letních prázdnin na výstavě "Císařovi vojáci" na Státním zámku v Dačicích.

Co přinesla dálnice. Archeologické výzkumy v jihočeské části dálnice D3

Přednáška přiblíží veřejnosti výsledky archeologického výzkumu v jihočeských lokalitách dotčených stavbou D3. Posluchači se dozví o postupu práce v terénu i v laboratořích a seznámí se s výběrem nálezů z nejvýznamnějších zkoumaných lokalit, jakými jsou např. mohylová pohřebiště v Plavu, pravěká a raně středověká sídliště u Smolína, Žíšova, Horusic, Borku nebo Starých Hodějovic.

Noc na Karlštejně – jak to bylo doopravdy

Víte, kdo byl Petr, král Cyperský a proč ve skutečnosti navštívil Karla IV.? Víte, kde se nachází a k čemu původně sloužil hrádek Karlík? Tušíte, co nejvíce zaujme středověkého badatele na filmu Noc na Karlštejně? Odpovědi a mnohé zajímavosti o skutečných postavách, místech a předmětech znázorněných ve slavném muzikálu se dozvíte v populárně naučné přednášce archeologa Filipa Kasla.

Témata a anotace přednášek budou upřesněny.

Kde: přednáškový sál Národního památkového ústavu - územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích, Senovážné náměstí 6, České Budějovice

Vstup zdarma Těšíme se na Vaši návštěvu!

Kde: přednáškový sál Národního památkového ústavu - územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích, Senovážné náměstí 6, České Budějovice

Vstup zdarma

Národní památkový ústav zve na 32. veřejný přednáškový cyklus 

Národní památkový ústav v Českých Budějovicích pořádá veřejný přednáškový cyklus v jarním a podzimním termínu.

Přednáškový cyklus pořádá územní památková správa NPÚ v Českých Budějovicích ve spolupráci s územním odborným pracovištěm NPÚ v Českých Budějovicích.  Cílem přednáškového cyklu je představovat laické i odborné veřejnosti kulturní dědictví v jeho různorodosti, kráse a inspirativní síle. Přednášky jsou zaměřeny na témata z dokumentace, výzkumu a ochrany památek. Přednášejí odborní pracovníci Národního památkového ústavu a renomovaní vědci z jiných institucí.

Přednášky probíhají v přednáškovém sále Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích na Senovážném náměstí 6 se začátkem v 17 hodin, vstup je volný.

PŘEHLED PŘEDNÁŠEK:

Středověké nástěnné malby na jihu Čech - nové objevy a napínavá cesta za jejich poznáním 

Petr Pavelec ve své přednášce shrne svůj dosavadní dlouholetý výzkum středověkých nástěnných maleb na území vymezeném současnými hranicemi Jihočeského kraje. Kromě popisu a interpretace jednotlivých maleb přiblíží i okolnosti jejich nálezu a proces restaurování.

Cihla k cihle včera i dnes – obnova historických cihelen v Kasejovicích a v Boubíně

Přednáška představí posluchačům již dokončenou obnovu historické cihelny v Kasejovicích a probíhající opravu strojní cihelny v obci Boubín na Horažďovicku. Příspěvek přiblíží průběh prací a budoucí využití památkových areálů.  

Překvapivé zdroje informací k novým prohlídkovým trasám klášterů Plasy a Kladruby

Proces obnovy a rehabilitace historických interiérů zámků a klášterů je často detektivní práce. Jak vznikají nové prohlídkové trasy a jak může být pestré spektrum zdrojů a pramenů, od těch písemných až po hmotné, mezi něž patří například i artefakty získané archeologickým výzkumem odpadové jímky v sídle plaského opata, prozradí přednáška Stanislavy Beránkové, autorky koncepce nových prohlídkových tras v klášterech Kladruby a Plasy.

Za tajemstvím historických stropů na hradě Švihov

Na hradě Švihov se od roku 1952 nacházejí unikátní renesanční kazetové stropy původem ze středočeského zámku Dobrovice. První z nich zdobený soustruženými ověsy a malovanými výjevy ze starověkých dějin Říma se po letech dočkal v roce 2022 kompletního restaurování. Práce na druhém je teprve v počátcích. O tom, co s takovou prací souvisí, bude posluchačům vyprávět kastelán hradu Lukáš Bojčuk. 

Restaurování Bellarie v parku státního zámku Český Krumlov

V letošním roce bude dokončeno kompletní restaurování letohrádku Bellarie v zahradě zámku Český Krumlov a tento „zahradní zámek“ se poprvé v historii otevře vcelku návštěvníkům. Jak toto restaurování probíhalo a co mohou návštěvníci očekávat, objasní ve své přednášce kastelán krumlovského zámku Pavel Slavko.     

Johann Nepomuk Horrak (1815–1870) - zapomenutý malíř Černínů i anglické královské rodiny

Jméno malíře Johanna Nepomuka Horraka (1815–1870) není dnes prakticky známé. A přesto se tento malíř, který se narodil v Miloticích na Moravě, dokázal během svého života prosadit a vytvořit celou řadu portrétů významných osobností šlechty i podnikatelských rodin nejen Čecha, Moravy a Rakouska, například členů hraběcího rodu Černínů. Pobýval a tvořil v Itálii a Anglii a byl zaměstnáván i anglickou královnou Viktorií. Životní osudy i dílo tohoto zapomenutého malíře představí odborná pracovnice NPÚ Ludmila Ourodová-Hronková.  

Kde: přednáškový sál Národního památkového ústavu - územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích, Senovážné náměstí 6, České Budějovice

Vstup zdarma