Národní památkový ústav zve na 32. přednáškový cyklus 

Národní památkový ústav v Českých Budějovicích pořádá veřejný přednáškový cyklus v jarním a podzimním termínu.

Přednáškový cyklus pořádá územní památková správa NPÚ v Českých Budějovicích ve spolupráci s územním odborným pracovištěm NPÚ v Českých Budějovicích.  Cílem přednáškového cyklu je představovat laické i odborné veřejnosti kulturní dědictví v jeho různorodosti, kráse a inspirativní síle. Přednášky jsou zaměřeny na témata z dokumentace, výzkumu a ochrany památek. Přednášejí odborní pracovníci Národního památkového ústavu a renomovaní vědci z jiných institucí.

Přednášky probíhají v přednáškovém sále Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích na Senovážném náměstí 6 se začátkem v 17 hodin, vstup je volný.

PŘEHLED PŘEDNÁŠEK:

Středověké nástěnné malby na jihu Čech - nové objevy a napínavá cesta za jejich poznáním 

Petr Pavelec ve své přednášce shrne svůj dosavadní dlouholetý výzkum středověkých nástěnných maleb na území vymezeném současnými hranicemi Jihočeského kraje. Kromě popisu a interpretace jednotlivých maleb přiblíží i okolnosti jejich nálezu a proces restaurování.

Cihla k cihle včera i dnes – obnova historických cihelen v Kasejovicích a v Boubíně

Přednáška představí posluchačům již dokončenou obnovu historické cihelny v Kasejovicích a probíhající opravu strojní cihelny v obci Boubín na Horažďovicku. Příspěvek přiblíží průběh prací a budoucí využití památkových areálů.  

Překvapivé zdroje informací k novým prohlídkovým trasám klášterů Plasy a Kladruby

Proces obnovy a rehabilitace historických interiérů zámků a klášterů je často detektivní práce. Jak vznikají nové prohlídkové trasy a jak může být pestré spektrum zdrojů a pramenů, od těch písemných až po hmotné, mezi něž patří například i artefakty získané archeologickým výzkumem odpadové jímky v sídle plaského opata, prozradí přednáška Stanislavy Beránkové, autorky koncepce nových prohlídkových tras v klášterech Kladruby a Plasy.

Za tajemstvím historických stropů na hradě Švihov

Na hradě Švihov se od roku 1952 nacházejí unikátní renesanční kazetové stropy původem ze středočeského zámku Dobrovice. První z nich zdobený soustruženými ověsy a malovanými výjevy ze starověkých dějin Říma se po letech dočkal v roce 2022 kompletního restaurování. Práce na druhém je teprve v počátcích. O tom, co s takovou prací souvisí, bude posluchačům vyprávět kastelán hradu Lukáš Bojčuk. 

Restaurování Bellarie v parku státního zámku Český Krumlov

V letošním roce bude dokončeno kompletní restaurování letohrádku Bellarie v zahradě zámku Český Krumlov a tento „zahradní zámek“ se poprvé v historii otevře vcelku návštěvníkům. Jak toto restaurování probíhalo a co mohou návštěvníci očekávat, objasní ve své přednášce kastelán krumlovského zámku Pavel Slavko.     

Johann Nepomuk Horrak (1815–1870) - zapomenutý malíř Černínů i anglické královské rodiny

Jméno malíře Johanna Nepomuka Horraka (1815–1870) není dnes prakticky známé. A přesto se tento malíř, který se narodil v Miloticích na Moravě, dokázal během svého života prosadit a vytvořit celou řadu portrétů významných osobností šlechty i podnikatelských rodin nejen Čecha, Moravy a Rakouska, například členů hraběcího rodu Černínů. Pobýval a tvořil v Itálii a Anglii a byl zaměstnáván i anglickou královnou Viktorií. Životní osudy i dílo tohoto zapomenutého malíře představí odborná pracovnice NPÚ Ludmila Ourodová-Hronková.  

Kde: přednáškový sál Národního památkového ústavu - územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích, Senovážné náměstí 6, České Budějovice

Vstup zdarma