Klub Aktiv zve na stolní tenis čtvrtek od 15 hod.

Datum přidání: May 17, 2021 5:16:33 AM

Vhodný sport pro seniory? Ping-pong! Podle odborníků je stolní tenis také dobrou prevencí Alzheimerovy nemoci

„U stolního tenisu se trochu zapotím, ale rozhodně mě neunaví,“ říká s úsměvem pan Václav, který loni oslavil své životní jubileum – osmdesáté. Vzápětí vezme do ruky pingpongovou pálku a s jen o něco málo mladším kolegou předvedou hru, za kterou by se nemuseli stydět leckteří o generace mladší hráči. Stolní tenis je nejen pro ně jednou z možností, jak se v pokročilém věku udržovat fit.

Je všeobecně známé, že pohyb tělu svědčí. A seniorům obzvlášť. „U většiny starší populace řada zdravotních problémů vyplývá právě z nedostatku pohybu,“ shodují se lékaři s tím, že aktivita by měla být vybírána s ohledem na biologický věk člověka.

Například primářka MUDr. Hana Jarošová z Revmatologického ústavu uvádí, že zvlášť doporučeníhodné jsou sporty, jenž aktivizují hluboký stabilizační systém trupu a dolních končetin, který civilizačními nešvary ochabuje, vede ke svalové dysbalanci a vzniku bolesti a nepříjemných pocitů v pohybovém aparátu.

Jako jednu z variant vhodného výběru pak primářka uvádí právě stolní tenis. Nejenže skvěle rozhýbe celé tělo, navíc trénuje postřeh i motoriku a především je s ním skvělá zábava. Podle odborníků je ping-pong také dobrou prevencí Alzheimerovy nemoci.

Ping-pong je u seniorů v kurzu.

V tělocvičně Biskupského gymnázia budeme hrát stolní tenis každý čtvrtek odpoledne od 15. do 17. hod. Pokud budete velký zájem, můžeme čas hraní rozšířit. Do budovy gymnázia se chodí dvorem z Kněžské ulice. Zazvoníte na zvonek a budete do budovy vpuštěni. Můžete si s sebou vzít vnoučata. Pokud nemáte vlastní pálky, zapůjčíme Vám je

Přednost mají členové spolku Klub Aktiv, z.s. před ostatními.

Rezervujte si pro sebe čas hraní v rezervačním formuláři níže. Pokud se kapacita 4 stolů nenaplní nebudeme Vaše rezervace nijak omezovat, bude záležet na vaší rozumné domluvě

Inspirovali jsme se všude v okolních jihočeských městech a také v Praze 4, kde senioři s podporou magistrátu hrají ping pong již více jak 10 let

A ping-pong je mezi seniory opravdu v kurzu. Přesvědčujeme se o tom na vlastní kůži. Když jeden čtvrtek dopoledne přicházíme s fotografkou do Klubu Amfora, který funguje při DDM - Hobby centrum na Praze 4, přivítá nás tam zhruba patnáct důchodců, natěšeně čekajících na to, až se uvolní místo u dvou hracích stolů.

„Tento klub je otevřený šestým rokem. Ze začátku, kdy jsme nabízeli tvořivé věci, byl málo navštěvovaný. Jakmile jsme ale do programu zahrnuli kroužek stolního tenisu, hned se kapacita naplnila,“ pochvaluje si pedagožka volného času Lenka Jedková s tím, že nejvíce se na stolní tenis senioři schází právě v zimních měsících, kdy se nedá tolik chodit na vycházky.

Roman někdy kolegy trénuje

Už dva roky mezi pravidelné účastníky pingpongových čtvrtků patří i osmašedesátiletý pan Roman. Říká mi, že tomuhle sportu se dřív věnoval dokonce závodně. „Pak jsem dlouho nehrál, protože jsem neměl čas. No a teď chodím sem,“ pokračuje sympatický Roman, který tu kolegy občas i trénuje.

I paní Jarmila si myslí, že stolní tenis je pro seniory výborný sport. Sama mu přišla na chuť před rokem. „Líbí se mi na něm jednak to, že člověk má k sobě partnera, že to není příliš fyzicky náročné, no a cvičíte si přesnost, pozornost...,“ vypočítává drobná milá dáma, které by jen málokdo hádal osmasedmdesát let.

Pravidelný pohyb vede k větší soběstačnosti ve stáří

Být bez sportu, který dělala celý život, si paní Jarmila už nedokáže představit. „Hodně jsem lyžovala, plavala, hrála volejbal...,“ vzpomíná.

Častý pohyb prý potřebuje kvůli psychické pohodě a také proto, aby se co nejdéle udržela fit. A právě tahle slova zaznívají z úst lékařů velmi často. „Pravidelná pohybová aktivita mimo jiné vede k větší soběstačnosti ve stáří, k delšímu plnohodnotnému životu,“ uvádí například ve svém blogu doc. MUDr. Ladislava Havlíčková,CSc.

Sergejova osobní výhra

Kvůli posílení zdraví si našel cestu do pražského Klubu Amfora také čtyřiašedesátiletý pan Sergej. I on stolní tenis dřív hrával. A prý dobře. Ale na ostatní sporty byl, dle svých slov, vždycky dřevo. „Už ve škole jsem byl takovej medvědovitej typ. Proto, když se hrál fotbal, mě strkali do branky, na gymnastiku jsem byl taky levej. Všude jsem visel jako pytel,“ pobaveně přiznává.

O možnosti zapojit se mezi místní nadšence se dozvěděl z lokálního tisku. „Manželka mi říkala: Jdi si tam taky zahrát. Uvidíš, že tam bude výbornej kolektiv... Měla pravdu,“ pokyvuje hlavou Sergej a dodává, že znovuobjevení tohoto sportu považuje za svou osobní výhru.

Nejstaršímu hráči je šestaosmdesát

Kroužek stolního tenisu je v Klubu Amfora zdarma. A ještě se nestalo, že by nikdo nepřišel. Naopak. „Přes zimu se tu schází třeba i dvacet lidí,“ uvádí Lenka Jedková s tím, že nejstaršímu pánovi je šestaosmdesát let. „A velmi dobře hraje,“ dodává.

Aby se dostalo na všechny, platí tu jedno nepsané pravidlo. U stolů se hráči střídají po patnácti minutách. Čekání na to, až na ně přijde řada, si pak krátí třeba mariášem, prším, nebo stolním fotbálkem.

Karty si tu rád zahraje i pan Václav, který loni oslavil osmdesáté narozeniny. „Je tu opravdu dobrá parta,“ spokojeně pokyvuje hlavou usměvavý Václav. A i když v jeho věku mnozí jiní raději sedí doma u televize, on naopak vyhledává, jak by se mohl hýbat.