Pozvánka na vycházku Srubec - St. Hodějovice - Nová Ves pondělí 27. 2. 2023

Vážení příznivci pondělních dopoledních vycházek.

Zvu Vás v PO 27.2.2023 na vyhlídkovou trasu ... Srubec - Staré Hodějovice - Nová Ves .

Náhled:   https://mapy.cz/s/hezobobeno 


Délka ... 4.7 km, vzhledem k nutnosti překonat převýšení v první polovině ... půjdeme víc jak 2 hodiny. 

Sejdeme se v autobuse naší MHD, linky č. 13 ( Papírenská - Srubec ) ... nástupní stanice: U Nemocnice (8:30), KOH-I-NOOR (8:33), U Soudu (8:35), Metropol (8:36), U Koníčka (8:38), Nádraží (8:40), Vrbenská (8:44) ... a vystoupíme v zastávce Srubec Náves,  v 8:57.

Odtud půjdeme stále po červené turistické značce: kolem rybníčka, z obce odbočíme vlevo do lesa, sejdeme do údolí, kde cesta překonává Hodějovický potok, podél chatové osady vystoupáme vzhůru a po cca 500 m vyjdeme z lesa ... už zde, nad Starými Hodějovicemi, se nám po pravé straně otevře první výhled na naše město. Sejdeme do nejvyššího cípu Starých Hodějovic, u křížku nás červená značka prudce otočí a vyvede na místní asfaltovou komunikaci pomalu stoupající jižním směrem, až k vysílači ... Až projdeme kolem posledního domu, začneme se nejprve dívat doprava a později, s přibývající výškou, i ohlížet ... Čeká nás zajímavý pohled na naše město od jihovýchodu. Díky převýšení (cca 140 m) spatříme pod sebou jako na dlani jižní část města, Rožnov, Planou, vzletovou dráhu letiště, ale za zády i státní zámek Hluboká. Západnímu obzoru dominuje mohutný hřbet Blanského lesa s Kletí, za ním pak nesměle vykukují dva významné šumavské vrcholy ... 

U vysílače naše plánovaná trasa dosáhne nejvyšší výšky (540 m). Podle času a zájmu ... můžeme u vysílače odbočit po asfaltce na východ, cca 250 m, na plochý Hůrecký kopec (543 m). Zde, za ohradami lze obhlédnout chov koz, pštrosů a daňků ...

Od vysílače už budeme sestupovat jižním směrem k místní části Hůrka. Otevře se nám panoramatický pohled: zleva na Babu, Novohradské hory a Novohradské podhůří, vpravo na stále dominující blízký Blanský les ...  Zastavíme se na vyhlídkovém místě s turistickým přístřeškem. 

Poté již sejdeme  k zastávce autobusu na okraji Nové Vsi u Českých Budějovic.

Autobus do Českých Budějovic odjíždí v 11:33,  (další až ve 12:22) ... se zastávkami: Nedabyle, Nové Hodějovice, Mladé, Dopravní podnik, Průmyslová, Mercury.

Vlak ČD odjíždí z nádraží Nová Ves u Českých Budějovic v 11:42 ... příjezd na Hlavní nádraží v ČB v 11:49 ... seniorské jízdné 14,- Kč (osobní zkušenost při rekognoskaci trasy dne 18.2.2023).

První polovina této trasy je nezáživná a fyzicky poměrně náročná (stísněný dojem z polovykáceného lesa v údolí Hodějovického potoka, blátivá cesta, pak úsek poměrně prudkého stoupání podél plotu chatové osady v lese, přes kořeny stromů. Je třeba mít turistické obutí, pomohou Vám hůlky. Po kořenech půjdeme pomalu a opatrně. 

Času budeme mít dost, možností k odjezdu domů je také více ...

Pokud nám vyjde počasí, tak si tělesnou námahu vynahradíme zážitky z krásných výhledů v druhé polovině vycházky.

Těším se na Vaši účast.

Váš

Karel Hes