Pozvánka na vycházku s Karlem z Červeného Újezdce na Borek pondělí 7. 8. 2023

Vážení a milí příznivci pondělních dopoledních vycházek.

Zvu Vás na vlastivědnou vycházku po stopách dvou zaniklých inženýrských děl: 

Z Červeného Újezdce - po zelené, k haldě bývalého antracitového dolu Etna u Lhotic - poté Mojským lesem po trase zaniklé úzkorozchodné lesní drážky - na Borek.

Náhled 

https://mapy.cz/s/lomucededa 

nám sděluje délku:  6,3 km,   odhad doby chůze:  1 a 3/4 hodiny,   a že  po překonání mírného návrší u Lhotic již půjdeme stále s kopce, sestoupíme celkem o 110 m ... 

Trasu jsem si celou prošel ...

Sejdeme se v Mercury,  na autobusovém nádraží,   v 10:45. 

Autobus linky č. 320 113 5  ( Č.B. - Kolný - Lišov ) ... odjíždí ze stanoviště č. 16   v 11:00.

Jízdenku si koupíme  do zastávky ...  Červený Újezdec.

Kdo by chtěl přistoupit cestou, tak je možné:  ČB, Mariánské náměstí ... 11:05,  ČB, Družba - IGY ... 11:08,  ČB, Pražská, Obchodní zóna (na Pražské, za křižovatkou, naproti UNIHOBI, u plechového plotu) ... 11:10,  ČB, Hřbitov ... 11:13, ...

Vystoupíme v Červeném Újezdci ...  v 11:32.

Z autobusové zastávky "po zelené" velmi mírným stoupáním vyjdeme k návrší JV od Lhotic ... Zde si prohlédneme patu zarůstající hlady bývalého antracitového dolu a popovídáme si o zajímavé historii zdejší těžby vysoce kvalitního černého uhlí (skončila v roce 1948). Poté vejdeme do Mojského lesa a sestoupíme o 100 m ... "U Chýňavy" se ocitneme v místech, kde před 105 lety končila úzkorozchodná lesní drážka vybudovaná v průběhu první světové války k vytěžení kalamitního dřeva po ničivé vichřici v červnu 1916. Její provoz byl ukončen v roce 1921. Po trase zrušené lesní drážky nás povedou turistické cesty až k cíli naší procházky, na Borek, k točně trolejbusů naší MHD, linky č. 2.

Trolejbusy odjíždějí podle prázdninového jízdního řádu.

Odjezd nám plánuji ve 14:00 ... (další spoj odjíždí ve 14:48).   

Na pěší trasu dlouhou  6,3 km počítám ... 2 hodiny a 20 minut času.  

Upozorňuji, že půjdeme "přes poledne" krajinou bez možnosti koupit si cestou občerstvení. Nějaké jídlo a pití je tedy nutné si vzít s sebou. 

Pevně věřím, že se Vám bude vycházka po stopách dvou zaniklých inženýrských děl líbit. 

Těším se ...

Váš

Karel Hes