"Evropská unie v kostce",
cyklus přednášek a besed o Evropské unii

Vážení přátelé,

ptali jste se někdy: "Proč existuje Evropská unie (EU)? K čemu je? Proč ČR setrvává v EU, proč Velká Británie vystoupila a Island odvolal svou žádost o vstup do EU? Jaké výhody jako obyčejní občané máme z EU?  Co by pro nás znamenalo přijetí €?

Poznali jste výhody Schengenského prostoru při svých cestách do zahraničí?

Ve stále rozdrobenějším světě je EU blokem zastupujícím 450 milionů Evropanů, díky čemuž je váš hlas slyšet na světové scéně.

Zveme vás na cyklus přednášek s besedami o Evropské unii

Vzdělávací program „Evropská unie v kostce“ je určen seniorům s trvalým bydlištěm v Jihočeském kraji. Cílem programu je seznámit účastníky se základními informacemi o Evropské unii (historické mezníky a vývoj evropské integrace, fungování EU, tradice v EU a vybrané politiky EU), posílit informovanost o aktuálním dění v EU a podnítit debatu o evropské integraci i roli České republiky v EU. Program je nabízen v roce 20. výročí vstupu České republiky do Evropské unie, který je zároveň rokem voleb do Evropského parlamentu. Tyto významné události budou ve vzdělávacím programu také reflektovány.

Kurz bude rozdělen do 5 přednáškových hodin (v délce 90 minut). Teoretická část každé lekce seznámí účastníky programu s daným tématem. Následně naváže praktická část, jejímž cílem je aktivní zapojení účastníků (diskuze, samostatné zpracování informací, interaktivní činnosti jako např. soutěž pro zopakování probrané látky apod.). Součástí programu bude také návštěva vybraného projektu podpořeného z fondů EU.

Místo konání:

Budova D Krajského úřadu Jihočeského kraje, B. Němcové 1824/8, České Budějovice

Čas: pondělky 9:00 – 10:30

Termíny:

26. 2. 2024 – historie a vývoj evropské integrace

25. 3. 2024 – velikonoční tradice a zvyky v EU

22. 4. 2024 – fungování EU, instituce EU, volby do Evropského parlamentu

27. 5. 2024 – ČR a EU (vstup ČR do EU, členství ČR v EU – výhody, nevýhody, 20 let v EU)

10. 6. 2024 – vybrané politiky EU (např. Schengen, euro, fondy EU, ochrana spotřebitele atd.)

návštěva projektu podpořeného z fondů EU termín bude upřesněn

Přihlaste se na přednášky na téma EVROPSKÁ UNIE V KOSTCE

Lektor a garant projektu : PhDr. Kateřina  Marková

regionální koordinátorka informačních aktivit o Evropské unii Eurocentrum České Budějovice

e-mail: markova.katerina@vlada.cz

ROZDĚLENÍ EVROPOU UNIKÁTNÍ VÝZKUM

Češi na Evropskou unii nahlíží především podle kritéria, jak se jim díky nebo kvůli ní vede. Sociologové z analytického ústavu STEM v unikátním výzkumu pro Český rozhlas odhalili šest skupin lidí, na které českou společnost dělí přístup k EU. Odlišuje je důvěra, kterou vkládají v instituce, míra kritičnosti i představy o budoucí spolupráci ve společném evropském projektu. V online kalkulačce si můžete vyzkoušet, do které skupiny model zařadí vás.

______________________________________________________

Než se Pavel Rychetský stal předsedou Ústavního soudu, byl v dresu ČSSD vicepremiérem a ministrem spravedlnosti ve vládě Miloše Zemana. O partajní praxi tedy věděl své. Častokrát opakoval, že meziválečná éra masových stran, které byly vyhraněné ideologicky nebo profesně, je minulostí.

Je Evropská unie demokratická?

Význam Evropská unie pro obyčejného člověka