ST  24.1. "Tancuj Matyldo "
od 13:30h CineStar IGY, Pražská tř. 24, Č. Budějovice

Informace o filmu

Komedie / Drama

Česko, 2023, 113 min

Režie: Petr Slavík

Scénář: Nataša Slavíková, Petr Slavík

Kamera: Martin Štrba

Hudba: Michal Pavlíček

Hrají: Karel Roden, Regina Rázlová, Antonio Šoposki, Zuzana Kanócz, Simona Postlerová, Eva Leinweberová, Miroslav Babuský, Natálie Hejlová, David Depta, Jiří Rendl

Obsah filmu

V příběhu inspirovaném skutečnou událostí žije uzavřený Karel (Karel Roden) ve světě řádu a striktních pravidel, ve kterém nezbývá mnoho místa pro empatii. Svou extrovertní a bohémskou matku Matyldu (Regina Rázlová), bývalou barovou zpěvačku, navštěvuje víceméně z povinnosti. Matylda přijde nečekaně o byt a Karlovi nezbyde než ji vzít k sobě. Jejich soužití je ale pro něj katastrofou. Zvlášť když vyjde najevo, že u Matyldy propuká Alzheimerova choroba. Jako možné řešení se nabízí, že o svéráznou babičku bude pečovat Karlův syn Pavel (Antonio Šoposki), nezodpovědný floutek pohrdající otcovou profesí exekutora. Společná domácnost tří rozdílných temperamentů různých generací přináší řadu humorných momentů, s postupujícími příznaky nemoci spíš tragikomických. Na první pohled bezvýchodná situace převrátí rodině život vzhůru nohama, ale tím, že to nevzdají, udělají něco důležitého nejen pro Matyldu, ale i sami pro sebe. (Bontonfilm

Více o filmu na ČSFD:

Hodnocení filmu:

ČSFD:       81 %

IDNES       65 %

KINOBOX 70%

FILMOVAKRITIKA.CZ

Proč film vidět

O Alzheimerově chorobě

Waltzing Matilda, jedna z nejznámějších písní Toma Waitse, inspirovala tvůrce celovečerního filmu myšlenkou, že navzdory všem životním prohrám a pádům je třeba nést své břemeno a „tančit“ dál až do úplného konce. Profesně úspěšnému exekutorovi Karlu Jarošovi a jeho synu Pavlovi, jejichž matka a babička Matylda onemocněla Alzheimerovou chorobou, tato na první pohled bezvýchodná situace převrátila všem život vzhůru nohama. Do příběhu stárnoucí ženy a jejího odtažitého syna vstupuje ještě nezodpovědný floutek, Matyldin vnuk Pavel, který se svou babičkou jedná ve stádiích pokračující nemoci stále jako se sobě rovnou. Navíc k ní má blíž než jeho táta a Matyldin syn Karel, kterému nemůže Pavel zapomenout, že ho v dětství opustil.

Filmový příběh je plný nečekaných zvratů, humorných a absurdních situací vyplývajících z postupujícího onemocnění Karlovy matky Matyldy. Citlivě vede diváka k zamyšlení, jak by on sám jednal v situaci, kdy by Alzheimerem onemocněl někdo z jeho blízkých. Zároveň dává naději se nevzdat a ukazuje, že i takto vážná nemoc může být paradoxně příležitostí k semknutí rodiny a nalezení skutečných hodnot. Uvěřitelnost příběhu je umocněna a podložena silnou osobní zkušeností autorů filmu s tématem. Ti na vlastní kůži zažili, jaké v praxi skutečně je a co vše obnáší dennodenní péče takto nemocného člena rodiny. „Film Tancuj, Matyldo je dramatem, kde Alzheimerova choroba funguje jen jako katalyzátor proměny původně narušených rodinných vztahů. Dramatický nárůst tohoto onemocnění v České republice i ve světě nás vedl k přesvědčení, že tímto filmem můžeme otevřít celospolečenskou debatu na téma Alzheimerovy choroby,“ říká scenáristka a producentka Nataša Slavíková. V rolích naprosto rozdílných charakterů, bývalé barové zpěvačky a bohémské Matyldy, u níž propuká Alzheimerova choroba, a jejího syna, citově uzavřeného soudního exekutora Karla, se představí Karel Roden, Regina Rázlová a Antonio Šoposki. Významnou roli ve filmu hraje i hudba, díky níž nacházejí hlavní postavy společnou řeč a cestu k vzájemnému porozumění, hudba pomáhá nemocné ženě vrátit se alespoň na krátké okamžiky do reality. S motivy písně Waltzing Matilda se tu prolíná i Dvořákova Rusalka, která symbolizuje kdysi velkou naději na operní kariéru hlavní hrdinky v podání Reginy Rázlové.

Recenze a informace o filmu:

Další projekce Filmového klubu budou:

7.2.Umění jíst a milovat

21.2. Přišla v noci

6.3. Bod obnovy

20.3. Ferrari

10.4. Lítá v tom

Informace pro členy Filmového klubu Aktiv:

Vstupné pro členy  Filmového klubu na film  v kině CineStar  je OD BŘEZNA  2023  100,- Kč,

V kině CineStar na Pražské tř. jsme vám k dispozici před promítáním od 13:00 hod.

Členové FKA:

Platný průkaz člena filmového klubu noste s sebou na každé představení k předložení v pokladně kina.

Pokud jste tak již neučinili, uhraďte laskavě před zahájením projekce filmu členský příspěvek na rok 2023, který činí 100- Kč,

Noví zájemci o členství ve Filmovém klubu Aktiv si mohou před projekcí zakoupit průkazku člena FKA za 100,- Kč