Ledový dech Arktidy v Čechách 16.2. 16,00 hod.

Datum přidání: Feb 12, 2012 5:39:20 PM

Přednáška RNDr. M. Zachardy CSc, 16. 2.,16.hod. kavárna DK Slavia - Dlouholetý pracovník České akademie věd, pan RNDr. M. Zacharda si připravil téma, které slibuje rozkrytí překvapivých souvislostí. Posadíme se v teple do pohodlných křesílek, ledový dech budeme sledovat z promítacího plátna a přitom se zaposloucháme do hlasu, který většina z nás zná z televizní obrazovky z pořadu Receptář Přemka Podlahy. RNDr. Zacharda, CSc tam většinou radí, jak správně vyživovat rostliny a chránit je před škůdci. Je ale zároveň velkým znalcem přírody.

Bude nám vyprávět o Českém středohoří. Je to druhá největší chráněná krajinná oblast v České republice, která se pyšní největší druhovou rozmanitostí rostlin i živočichů. Oblast je tvořena typickými kuželovitými tvary kopců, které jsou výsledkem dávné sopečné činnost. Něco podobného bychom marně hledali jinde v Evropě. Je to takový český fenomén, zkrátka evropská přírodní rarita.

Koniklec otevřený je ve znaku CHKO)

Celé oblasti vévodí Milešovka. Kdyby hory dostávaly koruny, Milešovka by se jednou určitě pyšnila. Je to největrnější místo v České republice. Bezvětří zde bývá pouze 8 dní do roka.

Třemdava bílá -  

rostlina, která vydává v teplých letních podvečerech silnou kořeněnou vůni  a vonné  silice mohou dokonce světélkovat, takže z povzdálí to vypadá, jako když keř hoří. V knize Rostliny v bibli se o ní mluví jako o hořícím keři, skrz nějž hovořil Bůh k Mojžíšovi. To a mnoho dalšího se dozvíte, když přijdete 16. 2. na přednášku.