Velikonoce

Datum přidání: Mar 29, 2013 1:0:47 PM

Pěkné prožití svátků jara, hodně zdraví, pohody a mnoho šťastných kilometrů pěšky, na kole, autem nebo vlakem ... přeje rada Klubu Aktiv  

K velikonocům patří malovaná vajíčka, tak přikládáme několik rad:

Přirozená barviva z našich kuchyní na velikonoční vajíčka

Je dvojí způsob, jak takto obarvit vajíčka. 

První je za studena, když se uvaří vejce a barvivo zvlášť. Po vychladnutí barviva se uvařená vejce do něho ponoří na 5-10 min. a potom se osuší.

Tímto způsobem získáme jemných, průsvitných nádechů různých barev. Může se nám však stát, že pokud vejce stále neobracíme, barva chytí nestejnoměrně.

Druhý způsob je za tepla, když se vejce vaří se zdrojem barviva dohromady. Takto získáme ostřejších barev a stejnoměrnějšího obarvení. Teplota napomůže barvivu vsáknout do skořápky.

Návod:

Na obarvení 8 vajec použít 900 ml vody se dvěma lžícemi octa. Vložit vejce do kastrolu a zalít je vodou tak, aby je překrývala asi o 3 cm. Přidat přirozený zdroj barviva, přivést do prudkého varu, snížit teplotu a vařit po 20min. Vyjmout vejce a opláchnout je vlažnou vodou. Pro ještě sytější barvu, nechat vejce ponořené v barvivu a dát do chladničky přes noc.

Sytě hnědá vajíčka: uvařit vejce v 900 ml kávy

Světle růžová vajíčka: uvařit 340 g balíček zmrazených brusinek v 900 ml vody s octem.

Tmavě růžová vajíčka: uvařit 4 hrnky nakrájených červených řep v 900 ml vody s octem. Stejně připravená vajíčka, když se ihned po uvaření opláchnou vlažnou vodou, se změní na barvu bezovou.

Zlatavá vajíčka: se docílí použitím 3 lžic kurkumy na 900 ml vody s octem.

Vejce barvy sieny pálené: uvařit 900 ml vody s octem a 4 napěchovanými hrnky slupek z hnědé cibule.

Tmavě levandulová vajíčka: uvařit 900 ml vody s octem a 4 hrnky zmrazených borůvek.

Světle modrá vajíčka: 2 hlávky červeného zelí na hrubo nakrájeného, uvařeného v 2.7 litru vody s 8 lžícemi octa. Vejce ihned opláchnout ve vlažné vodě.

Tmavě modrá vajíčka: stejně uvařená jako světlemodrá, ale ponechaná v barvivu v chladničce přes noc.

Žlutozelená vajíčka: uvařená v kurkumě a potom namočená ve studené barvě z červeného zelí. Podobné barvy se docílí použitím zelených vršků nové mrkve.

Jemně žlutá vajíčka: s přidáním pomerančové kůry.

Pašijová nitka nosí štěstí

Hojně rozšířený zvyk, zvláště v krajích s rozvinutou plátenickou výrobou. Na Škaredou středu končívaly zimní přástky. Než se uklidily kolovraty, přástevnice si upředly kousek „pašijové nitě“; někde to platilo jen pro nitě pašijových dní či pouze velkopáteční předené před východem slunce.

Kdo měl na šatu alespoň několik stehů ušitých těmito "čarovnými" nitěmi, byl uchráněn před uhranutím, nemocemi, strašidly i zlými duchy.

Košile ušitá z plátna pašijových nití nebo pouze se všitou nitkou chránila před bleskem.  Ale punčochy být jimi spraveny nesmí, protože se po nich nesmí chodit.

Také dům, kde pod okapem jsou dány pašijové nitě, chráněn byl před hromem.

Pasáci si z nich pletli biče, aby k nim a k jejich stádu neměl hrom ani vlci přístup.

Režným nitem připisuje se ještě jiná moc kouzelná: jimi měří stříle, zahání bradavice, zavazuje se místo, většinou lýtko, kde „tahá" křeč, aby popustila.

Za válek vetkávaly ženy vojákům tyto nitky do košil - měla odehnat letící kulky. Proto byly jako ochrana oblíbené i u lapků, pytláků a pašeráků.

Nepsaný zvyk: nitku nevkládat do peněženky. Vždyť „ochrana před zlem“ není jen o penězích !!!