Dříve byl účinek vitaminu D spojován zejména se správným růstem a vývojem kostí. V současné době je prokázán jeho komplexní vliv na náš organismus a jeho nedostatek je spojován s mnoha nemocemi, poruchami imunity nebo rozvojem duševních poruch. Vitamín D je pro obranyschopnost lidského organismu zásadní. Jeho správná hladina snižuje riziko onemocnění i úmrtí na covid-19 a může pomoci hojit záněty v těle. Kromě toho prospívá i kostem, srdci a mozku.
Největším přirozeným zdrojem vitaminu D3 je sluneční záření, které poskytuje našemu tělu až 90 % potřebné dávky. Světová zdravotnická organizace doporučuje vystavit obličej a paže slunečnímu záření po dobu asi 30 minut denně, aniž by došlo k popálení, aby se dosáhlo přiměřené produkce vitamínu D. Doporučení jsou však individuální, záleží na celé řadě okolností (fototyp člověka, věk, denní i roční doby i postavení slunce...) Je k tomu řada doporučení, která spadají do kompetence kožních lékařů. Aby kůže vyrobila denní dávku potřebného vitamínu D, potřebuje jeho paprsky alespoň deset minut denně na nechráněném kousku těla. Vitamín D může přispět v rámci prevence k dobrému zdravotnímu stavu, ale není všespásný. Přispívá k normální funkci imunitního systému, ale je také potřeba mít celkově vyváženou výživu a dbát obecně o zdravý životní styl.
Izraelská studie sledovala 4,5 milionu osob; vědci zjistili, že pacienti, kteří měli dostatečně vysokou hladinu vitaminu D, byli odolnější proti nákaze covid-19. Pokud jim onemocněli, měli lehčí průběh a rychleji se vyléčili.
Studie doktorů Hollise a Wagnera zveřejněné v Times Online (rok 2009) ukazují, že dostatečný příjem vitaminu D v těhotenství je nutný pro prevenci předčasného porodu.
Opalovací krémy ty proti slunci blokují produkci vitaminu D v kůži.
Konzumaci 100 g vajec - což představuje přibližně dvě vejce velikosti 5 dcl 1,5 vejce velikosti L Ize saturovat až třetinu doporučené denní dávky vitaminu
Američtí odbornici odhaduji, že minimálně 85% seniorů trpí deficitem vitamínu D. (Evropa na tom není lépe). Světová zdravotnická organizace (WHO) dodává, že vitamin D chybí 59 % obyvatelstva, z toho 25% ho má extrémně málo.
Studie Společnosti pro výživu z roku 2013 ukázala, že více než 75% osob přijímá potravou nedostatečné množství vitaminu D.
Denní doporučená dávka vitaminu D činí 400 IU (mezinárodní jednotka); to množství má člověk přijímat v potravě. Zdravotnická organizace radí zvýšit onu dávku na 600 IU;
tam, kde není dostatek slunečního záření (i ČR), pak až na 1200 IU.
Nadměrné dávky vitaminu D (u malých dětí více než 25 mikrogramů, tedy 1 000 IU, a u dospělých více než 500 mikrogramu, tedy 20 000 IU denně) mohou být při dlouhodobém užívání toxické. K příznakům předávkování patři: přílišná žízeň, bolest v kostech a svalová křeč, únava, svrbění, průjem, a v krajním případě selhání srdce či ledvin.
Francouzská lékařská akademie 22. květ na 2020 nařídila zjistit v těle pacienta s covidem-19 výši vitaminu D; jemu a poté všem pacientům starším sedmdesáti let bylo stanoveno podávat velkou podpůrnou dávku „déčka".
Vitamin D posiluje imunitní systém, pomáhá při virových onemocněních dýchacího aparátu, infekčních onemocněních, ale i autoimunitních chorobách, nemocích kůže, zažívacího traktu, ovlivňuje kvalitu kostí.
Brání lidské tělo před špatnostmi jako lev a se cti. Jak se ukázalo, i před nemocí covid-19. Testy vzorku osob, které tuto nemoc prodělaly, ukázaly o vitaminu D zajímavý fakt. „ Při onemocnění COVID 19 pomáhá vitamín D blokovat některé cesty, jimiž virus proniká do buňky. V případě těžkých stavů nemocných byla jeho hladina vždy velmi nízká, až neměřitelná. U lidí s normálním průběhem byla nízká, standardní hladinu vitaminu D ale neměl prakticky nikdo,“ připustil profesor Ondřej Topolčan, primář oddělení imunochemické diagnostiky Fakultní nemocnice v Plzni.
Téměř vše o vitamínu D odkaz na členek na www.nejenleky.cz.