Zveme Vás do Jihočeské vědecké knihovny, Lidická 1, ČB na přednášku o prevenci nejen onkologických onemocnění
Rakovina je obecný název pro mnoho druhů zhoubných (maligních) i nezhoubných (benigních) nádorů (prsu, plic, prostaty atd.).
V případě zhoubných nádorů se jedná o mutaci určitých buněk, jejich bujení a postupnou tvorbu dalších nádorů.
Tyto nádory rostou a mohou se i šířit krví a mízou do dalších orgánů- tím vznikají tzv. metastázy. Proč ale stále rostou?
Lékaři a klasická onkologická léčba se primárně zaměřuje na tyto nádory, jejich likvidaci, vyjmutí a případné odstranění, ale v podstatě moc neřeší prostředí, ve kterém tyto útvary začaly vznikat a růst a přitom toto prostředí je zcela zásadní.
Existují národy, které rakovinou netrpí, tedy alespoň né do té doby, dokud se drží svého tradičního stravování, ale jakmile si začnou osvojovat západní styl života, tak se u nich případy rakoviny začnou také objevovat, takže jen genetika za to také nemůže.
Představme si na chvilku, že naše tělo je jako zahrádka, o kterou se stará řádný pěstitel. Žádný plevel, jen to, co tam má růst, například: jahody, rajčata, okurky, mrkev, ředkvičky, cibule, česnek, pórek, šnitlík, maliny, angrešt, rybíz či ovocné stromy. Zahrádka ale někoho jiného, kdo o ní moc nepečuje, za to může vypadat o poznání jinak: bodláky, křoví a trní a kamení.
Jak se zbavuje klasická medicína plevele? Podobně jako mnozí nezodpovědní zemědělci - chemií. Plevel sice zničí, ale s ním také půdu, ve které rostl a dále pozemní vody a tím celý ekosystém. Když na poli pak chcete vypěstovat zdravou zeleninu, nebo alespoň zdravé obílí, tak už to moc nepůjde. Půda je nasycená chemií, kde už není skladba života jako předtím. Navíc chemie pak přechází i do zeleniny či obílí, které již není základem pro zdravou stravu (chemické pečivo - ani celozrnné !!! ).
Dalším postupem klasické medicíny je ozařování. Ano můžete přijet k zahrádce a celou ji ozářit a při dostatečné silné radiaci pravděpodobně spálite i plevel, ale opravdu si pak budete chtít na této zahrádce vypěstovat šťavnaté jahody???
Poslední možností je operace. Představte si takovou pampelišku. Můžete ji vytrhnout, ale pokud již má bílou hlavičku tzv. "chmýří" plné semínek, tak se utržením může uvolnit stovky semínek na padáčku, která se roznesou po zahrádce a za nějakou chvíli (zpočátku to může vypadat, že máte vyhráno) máme takový rozsev pampelišky, že původní pampeliška byl pro tomu zanedbatelný problém. Pokud pampelišku vytrhnete, ale kus kořene zůstane pod povrchem, tak za nějakou chvíli se objeví znovu.
V našem těle se celkem často odehrává proces mutace buňky. Takto zničená buňka za normálních okolností zaniká. Při rakovině / špatném prostředí, však buňka nezaniká ale rychle bují. Celý organismus je tak postupně napaden rozšířením těchto buněk.
Rozvoj rakoviny lze značně snížit stylem života a vhodnou péčí o tělo. Velmi nevhodné je kouření, alkohol, špatné stravování a málo pohybu. Nějaký vliv, může mít na rozvoj má vliv i dědičnost, ale nemusí být zásadní.
Bylinkář Karel Steinbauer