4. ročník „Poháru konfederací žen“ se uskuteční 12.-14.8 ve Frymburku

Datum přidání: Jul 18, 2016 2:44:55 PM

​Absolutní světová špička, doplněná českými vicemistryněmi Evropy. V České republice se poprvé objeví světové špičky ženského pétanque a to prostřednictvím posledních Mistryň světa (Španělsko) a vicemistryň světa (Thajsko). Dále byly pozvány šampionky a vice-šampionky všech kontinentů. Afriku tak bude reprezentovat Tunisko a exotický Madagaskar, dvojici z Asie doplní Malajsie. Oceánie bude zastoupena reprezentací Nové Kaledonie. Za Evropu přijala pozvání reprezentace dlouhodobě nejúspěšnější země a pravé a nezpochybnitelné kolébky pétanque – Francie.Osmičku startujících pak doplní reprezentace domácí České republiky. Ta je tvořena hráčkami z Vrchlabí (Lucie Venclová), z Brna (Hana Šrubařová), Prahy (Romana Hodboďová) a Kolové u Karlových Varů (Sylva Mrázková). První tři ze jmenovaných hráček jsou držitelkami stříbrných medailí z ME 2007 v Ankaře. Jejich dlouhodobá výkonnost a zkušenosti dávají záruku důstojného soupeření i s očekávaným světovým výkvětem ženského pétanque. Vždyť tento tým v roce 2015 dosáhl i druhého největšího mezinárodního úspěchu českého pétanque, když zvítězil v Poháru národů v rámci Mistrovství světa konaného v thajském Bangkoku.Kdy a kde se soutěž odehraje?4. ročník „Poháru konfederací žen“ se uskuteční 12.-14. srpna 2016 na hřištích vytvořených v areálu hotelu WELLNESS ve Frymburku . Bude zde vytvořeno 8 hřišť na kterých se utkají reprezentace 8 zemí. U hřišť budou nachystány tribuny, které poskytnou dostatek prostoru všem zájemcům o tuto podívanou. Samozřejmě zdarma.

Týmu budou nalosovány do dvou 4-členných skupin. V nich se odehrají zápasy systémem „každý s každým. Specialitou tohoto turnaje je, že se nejprve odehrají paralelně 2 zápasy dvojic a následně zápas trojic. Vítěz dvojic získá do tabulky 1 bod, vítěz trojic pak body 2. V případě bodové rovnosti po třech zápasech pak rozhodne krátká a atraktivní soutěž ve vyrážení. Takový ekvivalent penalt ve fotbale. Tento systém sám o sobě skýtá záruku napínavých duelů. O to víc, že mezi sebou budou soupeřit opravdové světové hvězdy pétanque.

Zápasy ve skupinách budou na pořadu dne v sobotu 13. srpna. V neděli 14. srpna pak proběhnou semifinále a odpoledne samozřejmě finálové zápasy.

Pořadatelé plánují uskutečnit několik zápasů přímo v olympijském parku na Lipně. Hráčky tak budou moci zažít pravou olympijskou atmosféru na vlastní kůži a také, aby co nejvíce diváků mohlo posoudit atraktivitu pétanque na světové úrovni. A třeba si ho i vyzkoušet.

Přijede i prezident!

Kromě samotných hráček, které budou doprovázeny koučem a vedoucím delegace se na Lipno dostaví i vedení FIPJP v čele s dlouholetým prezidentem Claudem Azemou z Francie. Ten byl loni zároveň zvolen i prezidentem CMSB. Osobně stojí v čele olympijských snah pétanque a všech koulových sportů.

Pétanque i pro veřejnost

Po celou doby trvání parku Rio Lipno – tedy přesně po dobu konání LOH v Rio de Janeiro - budouv provozu 2 hrací terény, na kterých se budou konat jak exhibice českých a zahraničních hráčů, tak soutěže pro příchozí. Anebo improvizované tréninky pro ty, co by si chtěli pétanque vyzkoušet poprvé nebo se v něm zdokonalit. Hlavní prezentace ČAPEK se na Lipně uskuteční od 11. do 17. srpna.

Zároveň se na dalších místech okolo Lipenské přehrady objeví několik tzv. ateliérů pétanque, kde budou návštěvníci postupně plnit úkoly podobné tréninkovým činnostem hráčů pétanque. Jejich snaha pak bude vyhodnocena a nejlepší budou odměněni.

Vrchol prezentace pétanque na Lipně však bude vskutku světový. Česká asociace pétanque klubů (ČAPEK) využila příležitosti a prostřednictvím svého zástupce ve výkonném výboru FIPJP nabídla uspořádání letošního IV. ročníku Poháru konfederací žen v pétanque. Právě skloubení dlouhodobé mezinárodní aktivity ČAPEK, olympijského roku a hlavně Olympijského parku Rio-Lipno 2016 vyústilo v tento symbolický krok. FIPJP na naši žádost reagovala kladně.

Jaká je historie pétanque v České republice?

V roce 2015 oslavila Česká asociace pétanque klubů (ČAPEK) 20 let své existence. Za tu dobu se z takřka recesistické skupiny hráčů transformovala v platného člena ČUS s fungující strukturou a uznávanou mezinárodním angažovaností jak v FIPJP (Mezinárodní federace pétanque a provensálské hry) tak v CEP (Evropská konfederace pétanque). ČAPEK se může dokonce chlubit i stříbrnou medailí z ženského Evropského šampionátu. Anebo tím, že už se stalo pořádající zemí Mistrovství světa – juniorského v roce 2003 v Brně.

Rok 2015 byl přelomovým také z pohledu mezinárodního. Pétanque, po boku dalších koulových sportů podal prostřednictvím Světové konfederace koulových sportů (CMSB) oficiální kandidaturu za přijetí do rodiny olympijských sportů. Pétanque jako disciplína prošel na mezinárodní úrovni mnoha změnami, která z něj vytvořila atraktivní televizní sport s celosvětovým potenciálem. Cílem je stát se olympijským sportem v roce 2024. Byla spuštěna propagační kampaň „Boules 2024“, který by měla k tomuto cíli pétanque doprovodit.

Co je to Pohár konfederace?

Pohár konfederace je poměrně mladá soutěž, která se koná vždy v roce následujícím po posledním MS. Utkávají se na něm finalistky MS a finalistky kontinentálních šampionátů doplněné o pořadatelský tým.

Tento formát umožňuje přivítat světový pétanque v té nejkoncentrovanější podobě ve státech a místech, kde je potenciál zvýšení prestiže a povědomí o pétanque jako sportu.

Poslední ročník Poháru konfederace se odehrál v roce 2014 v Kuala Lumpur (Malaisie), kde zvítězila Francie po finálovém souboji s Thajkami. Trend poslední doby – tj. vzestup asijských ženských reprezentací podtrhla třetím místem Malajsie.