6.1. 2025 Vycházka s Karlem z Rudolfova na Dobrou Vodu

Vážení a milí příznivci pondělních vycházek.

Jako první v roce 2025 jsem zvolil "retro" trasu (šli jsme ji jako jednu z našich prvních, 23.1.2023):

Rudolfov, Hlincohorská - Dubičné - Dlouhý vrch (551 m.n.m.) - Dobrá Voda u Českých Budějovic

Vzhledem k předpovědi počasí a převýšení, které budeme překonávat, navrhuji krátkou trasu, cca 4,5 km, a poněkud pozdější odjezd.

Protože budeme překonávat na úseku asi 1300 m převýšení 100 m a ve vrcholové části půjdeme cestičkou, která pravděpodobně bude zasněžená, tak předpokládám že nám to do cíle bude trvat minimálně 1 a půl hodiny. Ale dopravní obslužnost v cíli cesty máme příznivou, takže cesta "do tepla domova" bude pohodlná a rychlá ...

Schéma trasy:   https://mapy.cz/s/dejefefega 

K dopravě na začátek naší procházky využijeme autobus MHD č. 1, který před Rudolfovem odbočí "Na Ameriku" ...

Vyjíždí z Haklových Dvorů v 8:52 a projíždí městem takto:

Máj, M.Horákové (8:58), V.Talicha (9:00), E.Rošického (9:01), U Parku (9:02), Výstaviště (9:04), U Zelené ratolesti (9:07), Poliklinika Sever (9:09), Senovážné náměstí - pošta (9:11), U Koníčka (9:13), Nádraží (9:15), Dobrovodská (9:18), Rozcestí Hlinsko (9:20), Nové Vráto, U Pily (9:23), Rudolfov, Rozcestí (9:26). 

Vystoupíme na zastávce Rudolfov, Hlincohorská, v 9:28.

Odtud se vydáme k obci Dubičné po místní komunikaci, po levé straně je vybudovaný chodník.

Prohlédneme si střed obce, pak vystoupáme k silnici spojující obec Dubičné s Malým Dubičným. Po ní ale půjdeme jen krátce.

Jakmile se dostaneme ke hřbetnici, vydáme se po cestě odbočující k jihu a vystoupáme až k vrcholu Dlouhého vrchu (551 m n.m.). 

To je hlavní cíl naší vycházky. Budeme-li mít štěstí na počasí, užijeme si překrásný výhled na naše město a jeho okolí.

Samozřejmě, že vrcholy tohoto typu využili naši zeměměřiči k vybudování Československé státní trigonometrické sítě (od roku 1993 "České ...").

Povím Vám něco o trigonometrických bodech. Také se podíváme blízkou, obnovenou kapličku.

Až se pokocháme krásou Českobudějovicka, budeme už jen pomalu sestupovat k Dobré Vodě.

Z "Dobrá Voda u ČB - točna" nám odjíždí každou půlhodinu autobus MHD č. 6 ... v 11:05, případně v 11:35, 12:05, atd.

Vzhledem k charakteru trasy a předpokládanému zimnímu počasí doporučuji pořádné boty (do sněhu) a teplé oblečení (nahoře v podstatě stále fouká vítr, vždyť je to oblíbené místo pro bezmotorové létání ...).

Těším se na Vás, na všechny.

Váš

Karel