Přednáška Akademie zdraví s VZP Ledviny 19.3.

Datum přidání: Mar 18, 2018 12:54:15 PM

Vážení přátelé,

zveme Vás na další přednášku vzdělávacího cyklu "Akademie zdraví s VZP",

v pondělí 19.3. ve 14:00 hod. ​

Hlavním tématem přednášky​, která bude jako obvykle

​v Jihočeské vědecké knihovně. Lidická tř. 1, České Budějovice, je ​

Onemocnění ledvin - prevence, příznaky onemocnění a novinky v léčbě

Přednáší prim. MUDr. Marie Pešková,

lékařka Interního oddělení Nemocnice České Budějovice, a.s.

​Přednáška je pořádána v rámci Světového dne ledvin, který v letošním roce připadá na 8. března.

Onemocnění ledvin je často způsobeno nemocemi nebo stavy, které můžeme velmi významně ovlivnit.

Více než polovina nemocných má selhání ledvin v důsledku cukrovky, vysokého krevního tlaku a kornatění tepen.

Přitom správnou životosprávou lze mnohému předejít ...

Před přednáškou si jako obvykle můžete nechat změřit tlak. ​

Jste srdečně zváni, přijďte se informovat o Vašich ledvinách - vstup je zdarma!

Převzato z webu

https://www.dedekkorenar.cz/clanky/o-zdravotnich-souvislostech/vztahy-mezi-organy-a-bylinami.html

Ledviny jsou tak důležitý orgán, že jsou pro jistotu v těle hned dvě. Každá dokáže sama organizmus podržet. Ledviny ovlivňují svojí funkcí a prací všechny ostatní orgány v těle. V první řadě regulují krevní tlak podle své potřeby. Je-li v ledvině velký odpor pro průtok tepenné krve a té do ní teče méně, tak si ledvina zvýší krevní tlak. V ledvinách se tvoří také hormon erytropoetin, který stimuluje v kostní dřeni tvorbu červených krvinek.

Hlavním úkolem ledvin je vylučovat z krve škodliviny a zplodiny látkové výměny. Děje se to tak, že v ledvinovém tělísku (glomerulu) se z tenoučké tepénky, která v něm tvoří jakoby klubíčko, vyfiltruje skoro všechno, co je vodorozpustné. Takto vzniká velké množství primární moči, která odtéká zvláštním kanálkem s vloženou Henleovou kličkou, v němž se zase většina vody a potřebných látek vstřebává (difuzí nebo aktivním buněčným transportem) zpět. Zahuštěná moč dále pokračuje do sběracího kanálku, kalichu, pánvičky, močovodu, měchýře, roury a ven.

V kanálcích a kličkách se odebíráním přebytečné vody a potřebných látek koncentruje moč, avšak při postižení jejich buněčných membrán (při různých infekcích) se moč nemůže tolik koncentrovat, jak by právě bylo potřeba, a dochází ke značným ztrátám vody. Vždyť primární moči vám jedna ledvina udělá za den tolik, co sami vážíte. Proto doporučuji více pít a zvláště močopudné a čistící čaje, které zaníceným ledvinám pomáhají v čištění krve. Po odeznělých infekcích je nezbytné dát ledvinám možnost se zregenerovat. Jinak se obvykle jejich poškození stává trvalejším, což má další negativní vliv na čištění organizmu a tím na dobrou funkci imunitního systému. Zvláště u respiračních onemocnění, angín, ale i zrychlení degeneračních procesů, v první řadě vaziv. Zvýšení pití tekutin, které se stává nezbytností, však může přinést další problém, spočívající v předchozí adaptaci na trvalou žízeň, kdy urologický systém může být dlouholetým nedostatečným pitím atrofovaný. Proto každý, kdo není zvyklý, musí na zvýšené pití najíždět pozvolna! Jinak oteče a stane se malátným a nemohoucím, což je projev intoxikace přebytkem vody.

Dělat údržbu ledvin pitím je nanejvýš vhodné, protože po virových onemocněních, která někdy pokračují bakteriální infekcí, může toxický vliv mikrobů způsobit i zánět glomerulů(glomerulonefritidu). Potom už je pití čehokoliv nebezpečné, protože zduřelá stěna glomerulů zabraňuje jejich normální vylučovací funkci. Močení ustává a problém život ohrožující choroby nastává. Jedovaté látky a zplodiny metabolizmu se hromadí v organizmu a bez umělé ledvinynemáte šanci. Při pití by potom navíc deponovaná voda způsobila selhání srdce.

Pakliže se málo pije, tak se dostatečně nevyplavují soli a některé zplodiny látkové výměny. Ty se potom usazují ve vazivových strukturách, což má za následek jejich zrychlenou degeneraci a poškozování (viz Degenerace vaziv). Vazy otékají, tuhnou, křehnou, jsou lomivé, zavápňují se, ukládají v sobě soli a atrofují. Další námahou takto poškozených vazů vznikají záněty.

V podstatě se jedná o degeneraci kolagenových struktur, ze kterých jsou vytvořena všechna vaziva. Kolagenová vlákna a snopce jsou v tahu pevná a v ohybu pružná jako provaz. Z kolagenových vláken jsou vytvořena veškerá vaziva, šlachy, blány a spojení na těle. Proces degenerace probíhá v podstatě u všech těchto druhů kolagenových vaziv stejně, ale nejvíce je patrný na vazech silných a hodně namáhaných.

Pro jednoduchou ilustraci si představte u jakéhosi vazu několik kolagenových vláken jdoucích vedle sebe stejným směrem. Jen občas jsou mezi sebou navzájem propojena spojkou. Uvědomte si, že i tato tkáň je živá a probíhá v ní látková výměna. Z okolí difuzí přijímá živiny, protože osmotický tlak živin v okolním prostředí je vyšší než jejich normální nedostatek v této vazivové tkáni. A nyní to hlavní - tento vaz musí po spotřebování živin dostat metabolické zplodiny ze sebe ven. Ale pokud ledviny tyto látky špatně vylučují, je jimi okolí sledovaného vazu i celé tělo zaneseno a do plné popelnice se již nic nevejde.

Vaz tedy poněkud zduřuje nevyloučenými zplodinami a jednotlivá vlákna se od sebe mírně oddalují. Brání se tomu tvořením dalších spojek, protože kolagen je naprogramován ke spojování toho, co jde od sebe. Zvýšeným množstvím spojek však ztrácí vaz pružnost v ohybu, tuhne a při ohýbání dochází k potrhání okraje zatvrdlého vazu a tedy ke ztrátě pevnosti. Typický je potom například výhřez ploténky v páteři.

Zduření vzniklé špatnou možností vaziv (kolagenu) vylučovat svoje zplodiny do okolí díky vadným ledvinám lze do určité míry eliminovat obvyklou samoléčitelskou fintou: Postupným zvyšováním napětí ve vazu ho „vyždímat“ vnitřním přetlakem při tahu, bez ohledu na obsah metabolitů v okolním prostředí. V praxi to znamená, že než provedete jakýkoliv namáhavý pohyb, tak potřebné vazy rozhýbete a protáhnete postupně až do jejich maximálních poloh. Z toho vyplývá nezbytnost pravidelného pohybu vedoucího ke „ždímání“ našich tuhnoucích vaziv. Totéž platí i pro oční čočkupři krátkozrakosti i dalekozrakosti. Tu rozhýbete pravidelnou změnou ohniskové vzdálenosti tak, že střídáte v sekundových intervalech zaostření oka na velmi blízké a velmi vzdálené předměty v sériích čtyřiceti opakování několikrát denně.

Vazivům velice prospívají i masáže, neboť také vlastně ždímají vazy a svaly, a proto je velice doporučuji. Masáže, regeneraci, lepší prokrvení a zrychlení látkové výměny nejlépe umožní První mazání K1. Při zánětech je vhodné prostřídávat s Měsíčkovým olejem MO.

Český žen-šenový čaj

Které bylinky vařit, když vám nic není, ale chcete být fit, zdraví, optimističtí, krásní?

Dva až tři díly čerstvě natrhané kopřivy a jeden díl listu pampelišky se vhodí do již vroucí vody, přivede se opět k varu a na 20-30 minut odstaví přikryté pokličkou. Přecedí se do studené vody nebo do hrnku s ledem, aby byl čaj ihned k pití. Vypije se brzy, aby trávicí šťávy mohly stabilizovat chlorofyl a rozpuštěnou buněčnou cytoplazmu z těchto „plevelů“. Po půlhodině je aktivita účinných látek již slabá a odpovídá úrovni čaje ze sušených bylin. Takto připravený čaj má podobný účinek jako čaj ze žen-šenu. Pít se může vlastně jen v období vegetace, obvykle 1-2× denně.