20.11. 14h Ajurvéda - přednáška paní Marie Rychlíkové
K čemu je Ájurvéda?
zdroj: JIHOČESKÁ ŠKOLA ÁJURVÉDY
1. Ájurvéda je věda o lidském životě, zahrnující jak fyziologii (stavbu a funkčnost) těla, tak i stav mysli. Platí pro jednotlivce, společnost i celý náš svět.
2. Lidská mysl a inteligence je důležitým nástrojem v dnešním světě. Ajurvéda ji vždy považovala za hlavní faktor zdraví.
3. Ájurvéda vysvětluje podrobně stavbu a fungování lidské mysli a její chování. Má se za to, že mysl představuje hlavní faktor zdraví nebo utrpení v lidském životě.
4. Védy podrobně popisují vztah mezi lidskými bytostmi a přírodními silami. Mnohé další kultury a civilizace – např. mayská, egyptská, řecká, mississippská, babylonská či harappská – se řídily stejnými zákonitostmi přírody. Védy rovněž popisují, že slunce, oheň, vzduch, voda a země byly považovány přírodní síly v božské podobě.
5. Podle velkých filozofů a zakladatelů moderní vědy, např. Platóna, jsou základní síly na naší planetě – tedy vzduch, oheň, voda a země, hlavními faktory vzniku lidského života na Zemi. O tom se už před tisíci lety zmiňuje ájurvédský spis Čaraka Samhita.
6. Stejná vodítka pro rozvoj a udržení zdravé společnosti, jak byla vyjádřena ve filozofiích takových výjimečných osobností, jakými byli například Ježíš nebo Buddha, zmiňují rovněž ájurvédské spisy, Védy a Upanišady.
7. Tajemství zdravého života jednotlivců i celého světa leží podle ajurvédy ve způsobu života a v chování každého z nás.
8. Ájurvéda znamená uvědomění toho, co je základem zdravého a plnohodnotného života. Ájurvéda klade důraz především na kulturu, na schopnost ovládat mysl a emoce, na spokojenost, vděčnost, zdraví prospěšné stravování, fyzickou aktivitu, respekt a toleranci k ostatním bytostem.
9. Největší předností ájurvédy je možnost předcházet nemocem těla i mysli u každého jednotlivce, díky detailní úpravě způsobu života.
10. Rozsáhlý spis Aštangahrdajam, což byla učebnice používaná ve starověkých univerzitách v Taxile a Nálandě v předkřesťanském období, ve druhé kapitole podrobně popisuje, jak by se měl člověk chovat, aby měl zdravou mysl a tělo.
11. Stav organismu se zjišťuje pomocí ájurvédské diagnostiky na základně vlastností, jako je vzhled a stavba těla, stav pokožky, kvalita spánku, schopnost zbavovat se nečistot atd.
12. Jasnost mysli, sebejistota, mravní zásady a správné jednání odpovídající času a prostoru jsou základem zdraví těla a mysli.
13. Stav našich tkání je výsledkem našeho metabolismu, a ten je zase zcela ovlivněn naším životním stylem. Celé naše tělo je vlastně výsledným produktem našeho způsobu života.
14. Ajurvéda podrobně popisuje tento vztah mezi lidským chováním a stavem tělesného zdraví.
15. Ájurvédská diagnostika proto vychází z příčinných faktorů, které lze sledovat v každodenním životě. Všechny naše příznaky vypovídají o stavu našeho sociálního chování, našich stravovacích návyků a emocionálních změn. Ajurvéda nepovažuje medikamenty za jediný způsob, jak dosáhnout v životě zdraví.
16. Následování principů ájurvédy představuje nejlepší způsob, jak si uchovat zdravou mysl a tělo
Základním principem ájurvédy je najít rovnováhu mezi tělem, myslí a prostředím, aby se předešlo a vyléčily zdravotní neduhy. Ájurvédské byliny jako Amalaki, (indický angrešt) bibhitaki a bacopa monnieri hrají zásadní roli ve vědě o ájurvédě – tradičním indickém léčebném systému. Ájurvédské byliny detoxikují tělo, zvyšují odolnost vůči nemocem a udržují mysl, tělo a ducha ve vzájemném souladu. Ájurvédské byliny se zřídka používají samostatně; obvykle se používají jako součást speciálně vytvořeného wellness plánu, který zahrnuje výživu, jógu, masáže, aromaterapii a meditaci spolu s dalšími terapiemi.
V ájurvédě může být pacient léčen na holistické úrovni, a ne pouze na úrovni konkrétní nemoci nebo zranění. Využívá více než tisíc rostlin k léčbě nemocí pomocí léčivých složek pocházejících z různých částí stromů, jako jsou listy, kořeny, květy a kůra, ale než se ponoříme hluboko do světa ájurvédských bylin a jejich výhod, pojďme pochopit věda ájurvédy .
Věda ájurvédy
Ájurvéda, tradiční indická medicína, je věda a poznání života. Tři hlavní knihy ájurvédy, Charaka Samhita, Sushruta Samhita a Astanga Hridaya, známé jako Velká trilogie ajurvédy, byly vydány v sanskrtu před více než 2000 lety. Ájurvédská medicína se v Indii praktikuje již asi 5000 let a je založena na třech základních principech známých jako dóša, konkrétně Vata, Pitta a Kapha.
Předpokládá se, že pět základních prvků vesmíru se spojuje v lidských tělech, aby vytvořily tyto tři síly života. Individuální procedury v ájurvédě jsou vytvořeny pro lidi s ohledem na jejich jedinečnou duševní a fyzickou konstituci a rovnováhu těchto tří dóš v těle. Podle ájurvédské praxe musí být dóši v těle každého člověka přivedeny zpět do stavu rovnováhy nebo rovnováhy, aby se s ním jednalo na holistické úrovni.
Důležité ájurvédské bylinky
Ájurvédské bylinné terapie jsou klasifikovány na základě jejich zdravotních přínosů, jako jsou byliny zmírňující bolest, adaptogeny, byliny na posílení imunity a tak dále.Ájurvédskébyliny mají četné výhody, ve skutečnosti fungují jako domácí prostředky. Vyvažují vaše dóše a zcela vyléčí všechny existující neduhy v těle a zároveň řeší vaše zdraví holisticky. Výsledkem je, že kromě hlavního problému pomáhá ajurvédská léčba léčit všechny vaše základní zdravotní stavy. Zvyšují imunitu a posilují přirozený léčebný systém těla, což vede k pohodě, zlepšení kondice a síly.
Aloe Vera
Aloe vera je bylinná rostlina s hustými, pichlavými, skvrnitými listy zelené barvy, která se běžně vysazuje v domech a má spoustu bylinných léčiv. Podle ájurvédských písem je prospěšný při čištění krve a uvolňování toxinů a má vlastnosti proti stárnutí. aloe vera tiší bolesti hlavy vyvolané teplem a díky svým chladivým vlastnostem je účinnou bylinkou pro léčbu popálenin, včetně spálenin od slunce, neúmyslných spálení kůže způsobených člověkem a těch, které jsou přirozeně způsobeny přehřátím kůže zevnitř. V závislosti na tom, jak ji člověk konzumuje, je aloe vera také dokonalým zvlhčujícím a hydratačním prostředkem pro hlavu, pokožku a tělo. Je také bohatý na očistné (nebo laxativní) vlastnosti a je prospěšný pro lidi trpící zácpou tím, že napomáhá správnému pohybu střev.
Šťáva a gel z aloe vera se užívají perorálně. Pro aloe vera neexistuje žádná standardní dávka, proto se riziko vedlejších účinků liší v závislosti na věku, cestě za hubnutím a aktuálním zdravotním stavu uživatele. Nežádoucí účinky jako podráždění kůže a zarudnutí jsou možné, ale obvykle jsou velmi malé. Lidé, kteří jsou alergičtí na česnek nebo cibuli, mohou vyvinout alergie a doporučuje se, aby okamžitě přestali používat, pokud se setkají s těmito vedlejšími účinky.
Ashwagandha
Ashwagandha , hlavníajurvédskábylina, se již tisíce let používá ke snížení stresu a zánětu a ke zvýšení libida. Tato drobná dřevitá keřová rostlina potřebuje ke svému růstu bohaté sluneční světlo a její kořeny a listy se používají jako afrodiziakum a sedativum.
Ashwagandha je kombinací dvou sanskrtských slov, Ashwa, což znamená kůň, a Gandha, což znamená vůně. Podle tradičníhoajurvédskéhopopisu může Ashwagandha pomoci získat sílu a vytrvalost koně a zároveň vyživovat reprodukční a nervový systém.
Jeho kořeny se používají k přípravěajurvédskýchléků a lze je konzumovat ve formě prášku, tablet nebo tekutého extraktu. Může se také užívat kdykoli s jídlem nebo bez jídla. Ashwagandha posiluje imunitní systém, zlepšuje paměť a poznávací schopnosti, zlepšuje spánkový režim, udržuje normální hladinu testosteronu u mužů a zlepšuje zdraví našeho srdce.
Brahmi
Brahmi je tradiční ajurvédská bylina, která se používá speciálně k léčbě neurologických poruch, ale má také četné léčivé vlastnosti, které působí proti stárnutí a pomáhají při léčbě epilepsie, úzkosti a žaludečních onemocnění. Zlepšuje paměť a používá se jako celkové tonikum v boji proti stresu. Brahmi rostliny preferují trvale vlhkou až mokrou půdu a lze je dokonce pěstovat ve vodních zahradách. Listy Brahmi jsou považovány za velmi čisté a účinné, protože působí na zlepšení paměti, koncentrace a inteligence a zároveň snižují stres a depresi tím, že udržují pod kontrolou příznaky, jako je hyperaktivita a impulzivita. Funguje také jako skvělý antioxidant a pomáhá v boji proti rakovinotvorným buňkám.
Pokud se Brahmi užívá lékařsky, může mít některé vedlejší účinky a může nepříznivě interagovat s jinými léky. Ájurvédské byliny jako Brahmi se doporučuje konzumovat pouze pod vedením autorizovaných praktiků.
Triphala
Triphala je směs tří ajurvédských bylin - Amla, Chebulic Myrobalan, Centella Asiatica a Belleric Myrobalan) mají antioxidační vlastnosti, které neutralizují volné radikály a chrání buňky před poškozením způsobeným časem. Pomáhá rozvíjet imunitu proti mnoha neduhům souvisejícím s věkem, od srdečních chorob, aktivní mozkové činnosti až po rakovinu. Triphala je v ájurvédské medicíně považována za tridoshickou rasajánu, což znamená, že obsahuje vlastnosti, které podporují všechny tři dóše (Vata, Pitta a Kapha). Tyto vlastnosti Triphaly pomáhají zlepšovat sílu a imunitu a je doplňkem k lidem s obezitou, vysokým krevním tlakem, vysokou hladinou cholesterolu, stabilizuje hladinu krevního cukru, léčí ekzémy, plynatost, cukrovku a zlepšuje jejich trávicí zdraví. Tato tridoshická rasayana pomáhá při úlevě od stresu, zánětu a léčbě mnoha bakteriálních a plísňových onemocnění.
Triphala přichází ve formě prášku, tekutiny, sirupu, extraktu, kapslí a tablet a stala se široce dostupnou na offline i online trzích. Je to projímadlo, které může u některých lidí vyvolat plynatost, nadýmání nebo křeče. Pokud se objeví průjem nebo jiné nepříznivé účinky, doporučuje se snížit dávku, když jsou příznaky mírné, ale pokud se situace nezlepší, měli byste přestat konzumovat úplně.
Šatavari
Shatavari, populárně známá jako "královna bylin", je léčivá rostlina, která má saponiny, které obsahují antioxidační vlastnosti. Tato rostlina má stovky vřetenovitých kořenů, které jsou šťavnaté, hlízovité a vřetenovitého tvaru, jak název napovídá. Kořeny této rostliny jsou bohaté na terapeutické vlastnosti a jsou široce využívány při přípravě ajurvédských receptur. Posiluje imunitní systém a je mimořádně prospěšný pro ženský reprodukční systém. Shatavari se používá jako hormonální balancér a celkové tonikum ke zlepšení ženského zdraví a libida po celé věky.
Ájurvéda , holistická věda o bylinných lécích, často zmiňuje tuto bylinu na různé nemoci v několika ajurvédských písmech kvůli jejím zdravotním přínosům, jako je zlepšení žaludečního ohně, regulace trávení, stimulace chuti k jídlu, zlepšení dýchání, prevence nevolnosti a zvracení, omlazení celého těla. , zlepšení svalové síly, zmírnění kašle a bolesti v krku, léčba srdečních a očních problémů, zachycení neplodnosti a mnoho dalších.
Vhodné terapeutické dávkování Shatavari se liší od člověka k člověku a je určeno věkem pacienta, tělesnou silou, chutí k jídlu, závažností stavu atd. Důrazně se doporučuje požádat o radu ájurvédského lékaře, který by posoudil pacientovy symptomy a podle toho doporučil dávkování.
Neem
Termín „Neem“ je odvozen ze sanskrtského slova „Nimba“, což znamená „poskytovatel dobrého zdraví“. Je to známá bylina díky své hořké chuti a výjimečným léčivým schopnostem. Používá se k léčbě široké škály nemocí a je přítomen v téměř 75 % ajurvédských léků . Často se o ní mluví jako o zázračné rostlině, protože má různé výhody pro téměř každou část lidského těla. Obsahuje až 130 fyziologicky aktivních látek, které pomáhají zlepšovat zdraví různých oblastí těla. Jedná se tedy o důležitou ájurvédskou bylinu pro holistické zlepšení zdraví.
Zejména během monzunů převládají infekce a pokožka a vlasy vyžadují zvláštní péči. Změna počasí může způsobit změnu pH vaší pokožky hlavy, takže vaše vlasy budou mastné, krepaté nebo náchylné k lupům. Antimikrobiální vlastnosti Neemu pomáhají léčit pupínky a černé nebo bílé tečky a pomáhají při léčbě drobných kožních a vlasových onemocnění, jako jsou vyrážky, podráždění, popáleniny, infekce, lupy, suchá pokožka hlavy a mnoho dalších.
Neem je díky svým protizánětlivým vlastnostem skvělý i pro zdraví střev, protože zklidňuje celý trávicí trakt. Zlepšuje krevní oběh a jeho antibakteriální a protiplísňové vlastnosti pomáhají snižovat hromadění plaku a také mikroorganismů, které způsobují onemocnění dásní.
Závěr
V dávných dobách, během více než 3000 let, bylo do oficiálního ajurvédského lékopisu zahrnuto pouze 1200 až 1500 rostlin, které se na indickém subkontinentu využívaly pro terapeutické účely. Boswellia, Gotu Kola, Lékořice, Manjistha, Amla, Haritaki, Kmín, Kurkuma, Hořký meloun, Kardamom a mnoho dalších ajurvédských bylin jsou kromě výše zmíněných důležitých ajurvédských bylin velmi významné v ájurvédských terapiích.
Ájurvédské léky byly využívány k léčbě široké škály onemocnění, z nichž některé byly dříve považovány za nevyléčitelné jinými lékařskými obory. Listy, květy, plody, semena, kořeny, kůra a pryskyřice těchto rostlin se používají k výrobě léků. Tyto bylinné léky mají potenciál udržovat duševní a duchovní rovnováhu; zařaďte tedy ájurvédské bylinky do svého životního stylu a staňte se svědky jejich život měnících účinků!
Autor: Bhavishya Pahwa