Pozvánka do Strakonic na prohlídku hradu
a Panské zahrady úterý 12. 9.

Do Strakonic pojedeme vlakem odjezd z nádraží Č. Budějovic 8: 04h . Do Strakonic dorazíme v cca 8:50h. Přesuneme se na strakonický hrad a vybeeme si prohlídkový okruh I. nebo II nebo oba podle vašeho zájmu Vstupné na oba prohlídkové kruhy s průvodcem stojí pro účastníka 65+ 55,- Kč. 

Po prohlídce si dojdeme na oběd do blízké restaurace Plzeňka Hangár, kde čepují plzeňské pivo skvělé chuti, vaří vynikající jídlo a je  unikátní interiér.

Podívejte se na denní nabídku menu:https://plzenka.pilsner-urquell.cz/hangar/menu 


Strakonické muzeum a hrad prošly mezi lety 2018 – 2022 rozsáhlou rekonstrukcí v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Šlo o rekonstrukci objektů ve vlastnictví Jihočeského kraje za 140 mil. Kč z evropských finančních zdrojů, státního rozpočtu a rozpočtu Jihočeského kraje.

V rámci rekonstrukce byly renovovány objekty hradu a vybudovány jedinečné expozice dud a dudáctví, historie textilní výroby, zbraní a motocyklů značky ČZ, loutek a Suverénního řádu maltézských rytířů. Důležitou součástí rekonstrukce bylo také zajištění návštěvnické infrastruktury, infrastruktury pro kulturní vyžití a technické zázemí muzea. Nechyběla ani záchrana poškozených unikátních nástěnných maleb ze 13. a 14. stol. v kapitulní síni a ambitech, odstranění havarijního stavu stěny objektu hradního paláce a restaurování kamenných prvků na všech projektem dotčených objektech. V hradním paláci vznikly dva nové sály určené pro přednáškovou a edukační činnost muzea. A nové prostory získala i knihovna s badatelnou. Celková rekonstruovaná plocha dosahuje cca 2300m2.

Díky dalším dvěma projektům došlo také k záchraně sbírkových předmětů, které nutně potřebovaly zásah restaurátorů. Většina předmětů je vystavena v nových expozicích.

Po obědě se půjdeme podívat do Panské zahrady, která je hned za hradem. Budete moci fandit našim sportovcům nebo se sami zúčastnit her pro seniory. 

Odjezd vlakm do Č. Budějovic plánujeme opět rychlíkem v 17:06h , který do ČB přijedete v cca 18:00h. 

Panská zahrada ve Strakonicích

Park lazený do přírodního stylu (dřevo, kámen). Většina použitého dřeva pochází ze stromů, které se ve městě Strakonice musely vykácet (beersety u ohniště, palisády, ploty).

Panská zahrada ve Strakonicích prošla v roce 2021 rozsáhlou rekonstrukcí a revitalizací. 31. 07. 2021 proběhlo slavnostní otevření. V tomto roce se bude areál používat pouze pro účely naplánovaných akcí. Od podzimu budou probíhat další úpravy a zvelebování a v roce 2022 se otevře naplno a to jako sezónní relaxační a zábavní zóna. MěKS Strakonice zde pořádá akce pro všechny věkové kategorie.

Nastálo bylo vybudováno: Dřevěná stage, altán se sezením pro minimálně 120 lidí, dřevěné beersety kolem velkého kamenného ohniště se sezením minimálně pro 70 lidí, vyhlídka s pár dalšími přírodními lavicemi, stánek lazený do přírodního stylu, gril. 

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/panska-zahrada-ve-strakonicich