9. 9. 2024 Představení "REVIZOR"

„Čemu se smějete? Sami sobě se smějete? Vy – vy! Já bych ty škrabáky, ty rejpaly, liberály zatracený - !

Svázat tu pakáž, do jednoho uzlu, na kaši rozdupat, dva sáhy pod zem – to by vám patřilo!“

Slavná Hejtmanova replika adresovaná smějícímu se publiku zazní v závěru jedné z nejznamenitějších komedií, které kdy byly napsány.

Vyjadřuje důvody, proč Gogolova hra dodnes patří k nejoblíbenějším položkám repertoáru činoherních divadel.

Především – groteskní pohled na elitu zaostávající společnosti, ve které je způsobilost nahrazena ohebným lokajstvím a autorita zaměněna vulgární mocí, je opravdu směšný. A pak – vzteklý odpor v nedbalkách přistižených mocných proti smíchu, který je zbavuje nedotknutelnosti a nás strachu, dnes ve společnosti opět sílí.

Příběh provinční vrchnosti, vědomé si své nekompetence do té míry, že sama sebe k smrti vystraší domnělou přítomností revizora, je autorem geniálně zkombinován s příběhem bystrého podvodníka, který z úleku hodnostářů dokáže vytěžit víc, než by si kdokoliv dokázal původně představit.

I dnešní doba má dost svých Hejtmanů a Chlestakovů, kteří dokáží hrubozrnnou manipulaci podávat,

jako Gogol ve své nesmrtelné komedii, s geniální virtuozitou do sebe zahleděných hráčů bez zásad.

Obsazení

Anton Antonovič Skvoznik - Dmuchanovskij, hejtman   Aleš Procházka

Anna Andrejevna, jeho žena   Andrea Černá

Marja Antonovna, jeho dcera   Šárka Vaculíková

Amos Fjodorovič Ljapkin-Ťapkin, okresní soudce   Pavel Nečas

Luka Lukič Chlopov, školní inspektor   Denny Ratajský

Artěmij Filipovič Zemljanika, správce špitálu   Marek Holý

Ivan Kuzmič Špekin, pošmistr   Václav Vydra

Petr Ivanovič Dobčinskij, statkář žijící ve městě   Jiří Maryško

Petr Ivanovič Bobčinskij, statkář žijící ve městě   Viktor Javořík

Ivan Alexandrovič Chlestakov, úředník z Petěrburgu   Ondřej Brousek

Osip, jeho sluha   Oldřich Vlach

Christian Ivanovič Hübner, okresní lékař   Marek Lambora

Štěpán Ivanovič Korobkin   Tomáš Dastlík

Jeho žena   Alice Laksarová

Štěpán Iljič Uchovertov, náčelník policie   David Steigerwald

Miška, sluha hejtmana   David Steigerwald

Číšník   Jan Battěk

Policajti, hosté, kupci, měšťané, žadatelé   Mimický sbor Divadla na Vinohradech

Podívejte se na ukázky:

Více informací o představení naleznete na webu divadla

Jakmile Vám přijde do Vámi zadaného e-mailu potvrzení o rezervaci vstupenky, uhraďte laskavě cenu vstupenky bankovním převodem

na účet u FIO Banky č. 2501142823/ 2010 nebo hotově v KD Slavie PO a ST od 10 do 12 hod.

Vstupenky za 170,- Kč si laskavě rezervujte pomocí formuláře níže

REZERVACE VSTUPENKY PŘEDSTAVENÍ REVIZOR 9.9.