Návštěva Volar

Datum přidání: Apr 27, 2013 1:13:51 PM

95 růží pro židovské dívky - Středa 8. 5. 2013:

8.00   Odjezd od Muzea Dukelská 1

9.30 -11,00 Procházka po NS Soumarské rašeliniště s vyhlídkovou věží 

11.30  - Volary Muzeum - setkání s paní starostkou - prohlídka muzea

12.30  - Radnice Volary - drobné občerstvení

13.45  - Odjezd k pomníku posledního padlého amerického vojáka Charlese Havlata (cca 3km před Volary)

14.00  - Pieta u pomníku

14.45  - Návrat na náměstí Volar

15.00  - Pietní akt -  uctění památky 95 židovských dívek na volarském hřbitově

16.00  - Vyšší Brod, návštěva Zemské výstavy

19.00  - návrat do ČB 

Z wikipedie:

Dne 4. května 1945 do Volar dorazil jeden z Pochodů smrti, který nacisté vedli z koncentračního tábora Helmbrechts až k Husinci u Prachatic. Dne 5. května 1945 byly Volary bez boje předány americké armádě, která zde setrvala až do 2. prosince téhož roku. Po jejím příchodu byly ve Volarech a okolí (Kvilda, Polka, Cudrovice, Bierbruck, Blanický mlýn) nalezeny a exhumovány zemřelé či zastřelené ženy. Další oběti přibyly ze skupiny, kterou nacistické stráže pochodu zanechaly ve Volarech a která byla po osvobození umístěna ve vojenském lazaretu. Celkem bylo na samostatném hřbitově pohřbeno 96 (95) převážně židovských žen. Dnes je zde umístěn pietní památník a hřbitov je zapsán na seznamu židovských památek. 

Muzeum svým návštěvníkům dává možnost vybrat si ze čtyř stálých expozic: Pochod smrti připomínající Pochod smrti do Volar skončený dne 4. května 1945, Staré Volary ve fotografii, Zlatá stezka a Kdo si hraje, nezlobí. Každý rok navíc připravuje muzeum pro návštěvníky jednu až dvě další výstavní expozice. 

Na základě pozvání paní starostky ve Volarech Martiny Pospíšilové, nositelky ocenění Žena jihočeského regionu, bychom vás rádi pozvali ve sváteční den 8. května na autobusovou projížďku Šumavou. Odjezd by byl v 8 hodin od Kulturního domu Slávie. Cestou do Volar bychom se prošli po Soumarském rašeliništi.  Ve 14 hod. bychom navštívili Památník posledního padlého amerického vojáka seržanta Havláta (českého původu) a uctili jeho památku. Pak bychom společně uctili na volarském hřbitově památku 95 mladých židovských dívek, které vlivem útrap z pochodu smrti zemřely na úplném konci války ve volarském lazaretu položením růží na jejich hroby.