Pátek třináctého....

Datum přidání: May 13, 2016 3:55:59 PM

Letos pouze jednou ;-)

Ivan Mls: Pátek třináctého 

Netrpíte náhodou paraskavedekatriafobií? Proč se ptám. Pokud ano, tak právě dnes vás postihnou všechny příznaky této zákeřné choroby. Popřípadě na paraskavedekatriafobii můžete úplně klidně svádět cokoli, co se vám nezdaří. Pokud jste to totiž ještě nezaregistrovali, je v kalendáři pátek třináctého a onen krásný jazykolam – paraskavedekatriafobie je vznešeným cizozajazyčným označením prachobyčejného strachu z pátku třináctého. 

Podobně jako černá kočka přeběhnuvší přes cestu, podcházení žebříku či rozbité zrcadlo patří pátek třináctého k oněm iracionálním strašidlům, o kterých sice jistojistě víme, že žádnými strašidly ani posly špatných zpráv nejsou, ale přesto kdesi v koutku našich myslí jako symboly smůly zůstávají pevně ukotveny.

Pověra o smolném pátku třináctého má prý základ kdesi hluboko ve středověku, neboť v pátek 13. října roku 1307 začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním templářů. Zdravý rozum tedy říká, že pokud nejste templáři, pak vás pátek třináctého nemusí ani v nejmenším vzrušovat.

Na druhou stranu, když sami sobě vsugerujete, že jde o nešťastný den, tak si pište, že se vám něco přihodí. Znalci klasické české romantické literatury by k tomu dozajista doplnili, že v pátek se rozhodně nedoporučuje chodit na jezero prát šátky…

Všechny pověrčivé tak může uklidnit snad jen to, že dnešní kombinace pátku a třináctky je v letošní roce jediná svého druhu. Další pátek třináctého nás čeká až v lednu 2017. Což bude rok, kdy paraskavedekatriafobií budete moci onemocnět hned dvakrát…

převzato z:

http://www.rozhlas.cz/cb/neprehlednete