Rekonstrukce slavného návratu T. G. Masaryka z exilu vlakem 21.12. 2018

Datum přidání: Dec 16, 2018 9:13:58 AM

České dráhy ve spolupráci s Českosloslovenskou obcí legionářskou a Národním technickým muzeem připravily jedinečnou rekonstrukci příjezdu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka z exilu zpět do vlasti. Při neopakovatelné akci budou z rakousko-českých hranic do Prahy vypraveny dva speciální vlaky, přičemž jeden bude historický a na jeho palubě pojede Tomáš Garrigue Masaryk v podání herce Otakara Brouska a jeho kostýmovaný doprovod. Druhá souprava bude sloužit veřejnosti. Zažijte spolu s národním dopravcem skvělou atmosféru této významné historické události na vlastní kůži v rámci připomínky 100. výročí naší republiky.

Stylová rekonstrukce příjezdu prvního československého prezidenta je naplánovaná na 21. a 22. prosince 2018 a stejně jako před sto lety budou z jižních Čech do metropole vypraveny dva speciální vlaky. Ten první, s názvem T. G. M., bude patřit výhradně Masarykovi, kterého bude ztvárňovat známý herec Otakar Brousek. Na palubě s ním pojede doprovod v dobových kostýmech a početná skupina legionářů. Druhá souprava už bude vyhrazena veřejnosti a ponese název „100 let spolu“. Do čela expresu T. G. M. se postaví rakouská parní lokomotiva 310.23 přezdívaná „Hrboun“. Lokomotiva zapůjčená ze železničního muzea ve Strasshofu není konkrétní stroj, který vedl dobový vlak, ale jde o odpovídající typ lokomotivy.Za lokomotivou bude řazen vůz řady Ca přezdívaný „Pancéřák“ a dále Masarykův salonní vůz řady Aza 080, salonní vůz Františka Ferdinanda d´Este řady Aza 086, další dva „Pancéřáky“ a doprovodný vůz lokomotivy. Doprovodný expres „100 let spolu“ budou tvořit novější vozy soupravy Retro Ostravan řad Aa, ABa, WR, Ba a BDa a vlak povede vícesystémová lokomotiva řady 380 s unikátním polepem k výročí 100 let republiky. Tato souprava vyjede s pozvanými hosty v pátek 21. prosince v ranních hodinách naproti vlaku T. G. M. a odpoledne i celý druhý den již bude hrát doprovodnou roli s možností svezení pro širokou veřejnost. Jízdenky na tento spoj zakoupíte v našem e-shopu.

Jízdní řád zvláštních vlaků „T.G.M.“

a „100 let spolu“

ve dnech 21. a 22. 12. 2018

Zobrazit jízdní řád

Atraktivní předjíždění

Kvůli zajištění programu a organizaci příjezdu Masaryka do zmíněných destinací se budou oba vlaky v průběhu své cesty předjíždět. Cestující z doprovodného vlaku „100 let spolu“ tedy budou mít možnost vždy přivítat Masarykův vlak a jeho doprovod na nádražích v jednotlivých městech. Míjení obou expresů bude atraktivní nejen pro cestující, ale i milovníky železnice, kteří si hodlají pořídit z této mimořádné akce fotografie či video. Předjíždění vlaků je naplánováno v Rybníku, Chotýčanech, na dvojkolejce u Doubí u Tábora-Planá nad Lužnicí, estakádě v úseku Chotoviny (odb. Sudoměřice u Tábora) a v Senohrabech. Zájemci o akci, kteří nemají k dispozici dostatek času, aby absolvovali celou cestu zvláštním vlakem, mohou využít i pravidelné vlakové spoje ČD na trase Horní Dvořiště – České Budějovice – Veselí nad Lužnicí – Tábor – Benešov – Praha.

Právě ve zmíněných městech oba expresy zastaví, stejně jako před sto lety. Samosprávy připravily v rámci zastavení bohatý program. Horní Dvořiště se bude pyšnit koncertem živé hudby a vystoupení dětského sboru. Zde se zároveň Masaryk přivítá – již na českém území – se synem Janem. V Rybníku je naplánována výstava historických souprav a prezidentova zdravice. Jihočeská metropole se do oslav zapojí koncertem, velkolepým přivítáním T. G. Masaryka na nádraží, průvodem na náměstí Lannovou třídou a dalším přivítáním, tentokrát na radnici. V Českých Budějovicích prezident navštíví divadelní představení Republika, takový krásný sen a následně zde přenocuje, stejně jako obě vlakové soupravy.