Pozvánka na Pétanque a Mölkky 23.7.

Datum přidání: Jul 22, 2019 4:30:8 PM

Krásné léto přátelé,

kromě již pravidelného pétanqového setkání si vás dovolujeme pozvat každé  úterý od 14 hod.  i na zahájení další skvělé hry MÖLKKY,  kterou může hrát každý. 

Jde o 12 dřevěných ​špalíků s číslem, rozmístěných dle stanoveného plánu. Tyto ​špalíky se následně shazují jinou, speciálně určenou kuželkou.

Na rozdíl od pétanque, na Mölkky nepotřebujete sílu! Hrát Mölkky může opravdu téměř každý z nás.

​Podívejte se na video:

https://youtu.be/Q-OfUCqSusI

​Podrobný popis pravidel naleznete v příloze.​

Popis hry

Jedná se o venkovní hru pocházející z Finska, ve které srážíte dřevěné kolíky a započítáváte si body. Hra je vhodná pro všechny věkové kategorie a téměř libovolný počet hráčů. Existuje také zmenšená verze hry Mölkky mini, kterou si můžete zahrát venku, ale i doma na koberci.

Mölkky je velmi jednoduchá hra. Hráči se snaží házecím kolíkem srazit kolíky s čísly, mölkky. Cílem není srazit co největší počet mölekk, ale získat za jejich sražení body. Body se počítají za každou sraženou mölkku. Pokud je sražena pouze jedna, započítá se počet bodů podle číslice na sražené mölce. Hraje se do té doby, dokud některý z hráčů nezíská přesně 50 bodů. Musíte si dát pozor, abyste toto číslo nepřekročili. Pokud se tak stane, vaše body se sníží na 25. Když se někdo třikrát po sobě netrefí a nezíská tedy žádný bod, je vyřazen ze hry. Riskantní hody na nejhodnotnější mölkky se tedy nemusí vždy vyplatit.

Mölkky si zahrajete ve dvou i více hráčích. Soutěžit mezi sebou mohou jednotlivci i týmy. Maximální počet není stanoven. Výborně si zahrajete ve dvou až čtyřech hráčích (každý hraje za sebe). Pokud vás bude více, pak můžete hrát v týmech po dvou či více hráčích. Obvykle se se hraje na travnaté ploše o velikosti zhruba 4 x 12 m, ale stejně dobře si zahrajete na jiném povrchu. Potřebujete jen rovný plácek.

Není třeba předchozí zkušenost s hrou či s obdobným typem her. S sebou si vezměte pohodlný oděv a obuv, dobrou náladu a klidně i vnoučata!