Pozvánka na turistické výlety s Jitkou Bartyzalovou
Příroda, historie a energie Šumavy Kašperk 10. 9.

V neděli 10. září nás bude Jitka Bartyzalová provázet po hřebenu Javornické hornatiny, která je okrajovou části Šumavy s nejvyšším vrcholem Javorníkem (1066 m n. m.) na kterém stojí Klostermannova rozhledna. Naši turistickou trasu zahájíme prohlídkou nejvýše položeného královského  hradu v Čechách - Kašperku.

Z hradu Kašperk půjdeme na rozcestí  Žlíbek a dále naučnou stezkou Strážců hranice půjdeme podél hranice Chráněné krajinné

oblasti Šumava. Přes zaniklý Přední a Zadní Ždánov pod horou Ždánov (1 065 m n. m). se dostaneme k lesní kapli sv. Jana, dále ke Královskému kameni (1058 m n. m.) zvanému Královák.

K místu se váže řada legend. Podle jedné z nich zde našel úkryt český král na útěku před cizími vojsky. Jiná pověst praví, že zde v den svaté Barbory vykvétá čarovná rostlina. Kdo ji najde, může získat velké bohatství, které je poblíž ukryto. Dalším místem, které navštívíme jsou Krankoty, Krásná vyhlídka a Tejmlov.

Pokud se najdou zájemci a bude dobrá viditelnost můžeme vylézt na Klostermannovu rozhlednu na Javorníku, ze které je krásný rozhled na šumavský pás tisícovek.

Náročnost trasy nižší, místy střední; délka trasy 10,5km (s návštěvou Klostermannovy  rozhledny 11,8 km )

Odjezd od zadního vchodu do Muzea Dukelská 1, České Budějovice v 8,00h návrat do 19,30h.

Cena výletu pro členy Klubu Aktiv 350,- pro ostatní 450,- Kč.

Členové spolku mají přednost před ostatními zájemci.

Protože v autobuse je omezený počet míst přihlaste se na výlet pomocí přihlášky níže.

Přihlášeným účastníkům zašleme podrobné organizační pokyny.

PŘIHLÁŠKA NA TURISTICKÝ VÝLET NA ŠUMAVU 10. 9.

Podívejte se na videa pana Emila Kincla o zmizelé Šumavě

Autor pořadu Emil Kintzl byl legendou Šumavy a věnoval se příběhům starých, dnes už zaniklých, osad, které v bouřlivém 20. století zmizely z mapy tohoto drsného kraje. Šumavský patriot Kintzl zemřel 14. 3. 2022 ve věku 88 let.

ZMIZELÁ ŠUMAVA NA WWW.STREAM.CZ