Pozvánka na komentovanou prohlídku Archeoskanzenu  Trocnov 2. 6.

Vážení přátelé 

na závěr cyklu Akademie třetího věku (A3V)  s Jihočeským muzeem vás zveme na komentovanou prohlídku  Archeoskanzenu Trocnov. 

Sejdeme se na vlakovém nádraží v 8:00h. Vlak do stanice Radostice u Trocnova odjíždí v 8:10h. Ze zastávky Radostice lesem nebo po cestě půjdeme cca 20 minut k Archeoskanzenu. Komentovaná prohlídka pod vedením Mgr. L. Faktora začne v 9:00h a bude trvat cca 60 minut. Po skončení budeme moci individuálně navštívit památník Jana Žižky z Trocnova  a projít se k pomníku. Pokud bude hezké počasí opečeme si buřty (vezměte si s sebou), stánek s občerstvením bude mít otevřeno. 

Vlaky zpět do Č. Budějovic jedou  ze zastávky Radostice v 13:33; 15:33; 17:33 ze zastávky Trocnov potom o 2 minuty později. Kdo budete chtít, můžete se projít lesem na železniční zastávku Trocnov. Podívejte se do mapy na trasu: 

https://mapy.cz/s/dacofahovo

Při komentované prohlídce bude  možné nahlédnout i do interiérů první dokončené části Archeoskanzenu. Stavby jsou zařízeny autentickým vnitřním vybavením a bohatým souborem replik zemědělských a řemeslných nástrojů, předmětů denní potřeby a militárií. Lákadlem je i stálá expozice originálních kostýmů z filmu režiséra Petra Jákla - Jan Žižka, který měl v r. 2022 premiéru v kinech. 

Archeoskanzen je společný projekt Jihočeského muzea v Českých Budějovicích a odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Jihočeského kraje. Archeoskanzen prezentuje život v období vrcholného středověku, stavby a stavební postupy této doby. Archeoskanzen je rekonstrukcí středověkých venkovských staveb, které budou sloužit expozičním a výukovým účelům. Návštěvníci si budou moci prohlédnout areál skanzenu, jak byly jednotlivé místnosti prostorově rozvrženy, nebo jak by v tehdejší době mohli očekávat vnitřní vybavení. Ukázkou bude například černá kuchyně, jednotlivé světnice nebo sklepní prostory a stáje pro koně. Archeoskanzen se nachází v rodišti Jana Žižky u Borovan. Areál by měl být dokončen v roce 2024.

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA ARCHEOSKANZENU

 https://youtu.be/kDao5vVIh_U