Filmový klub Aktiv zve na film PŘÁNÍ K NAROZENINÁM

Líba má každý rok jediné narozeninové přání. Trvá na tom, aby se na její oslavě sešla celá rodina, což všichni vždy splnili. Tedy až do letošních narozenin. Její syn Petr má na tenhle rok jiné plány, a tak před rodinou předstírá nemoc. Letos chce totiž poprvé strávit narozeniny se svým přítelem Karlem, který má narozeniny ve stejný den. A Karel je pro zbytek rodiny Petrovým dlouho skrývaným tajemstvím. Líba se však své oslavy nehodlá jen tak lehce vzdát. Rozhodne se Petra překvapit a s celou rodinou se přesunout k němu. Nečekaná návštěva donutí Petra k rychlé improvizaci. Udělat před svou rodinou z přítele Karla kolegu z práce a z jeho sestry Veroniky svou přítelkyni je v podstatě hračka. Jenže to ještě Petr netuší, že tohle je teprve začátek a dnešní den bude jedna velká jízda na horské dráze... (Bioscop) 

Komedie

Česko, 2022, 93 min

Režie: Marta Ferencová

Scénář: Adam Dvořák, Marta Ferencová

Kamera: Mário Ondriš

Hudba: James Harries

Hrají: Eva Holubová, Jaroslav Dušek, Veronika Khek Kubařová, Tomáš Klus, Igor Orozovič, Jaroslav Plesl, Matěj Hádek, Simona Babčáková

 

Více o filmu na ČSFD: 

https://www.csfd.cz/film/1056095-prani-k-narozeninam/prehled/

UDÍLENÍ OSKARŮ 

Zlatou sošku udělí Akademie letos po pětadevadesáté. Nejlepší film vzejde z nominované desítky. Šanci mají sci-fi Avatar: The Way of Water, tragikomedie Víly z Inisherinu, životopisné snímky Elvis a Fabelmanovi, akční fantasy Všechno, všude, najednou, akční snímek Top Gun: Maverick, dále Zlatou palmou a evropskou akademií oceněný Trojúhelník smutku, drama Women Talking a taktéž německý válečný snímek Na západní frontě klid.

Jak upozornila ČTK, mezi nominovanými na Oscara je letos i česká maskérka Linda Eisenhamerová za film Na západní frontě klid. 

Nominována je spolu se svou kolegyní Heike Merkerovou.