20. 5.  Pozvánka na komentovanou prohlídku Archeoskanzenu Trocnov

Vážení příznivci vycházek a poznávání naší jihočeské historie,

zveme vás v pondělí 20.5. na komentovanou prohlídku Archeoskanzenu Trocnov spojenou s opékáním buřtů.

Trasa vycházky je nenáročná. Měří necelých 5 km,  kdo budete chtít, můžete si jí zkrátit na 3,7 km. Podívejte se na trasu.

Sejdeme se na vlakovém nádraží, vlak do Radostic u Trocnova  odjíždí 10:10h směr České Vel​enice

Jízdenku za  25 Kč (senior 65+) si zakoupíme do zastávky Radostice u Trocnova.

Ze zastávky je to 1,1 km do areálu Archeoskanzenu. Komplex Archeoskanzenu je aktuální chlouba Jihočeského muzea.

​O prohlídky je velký zájem. Vedle Archeoskanzenu se bude stavět nové ​vzdělávací centrum. Času do zahájení komentované prohlídky  ve 12 hod. využijeme k opékání buřtů, které si přivezeme s sebou. Naši komentovanou prohlídku zahájíme přibližně ve 12h​ hned poté, co skončí prohlídky školy.

Za oba prohlídkové okruhy (ZEMANSKÝ DVOREC a VENKOVSKÁ OSADA budeme platit snížené vstupné (senior 60+) 50,- Kč. Jinak se platí každá prohlídka 50,- Kč

Náš spolek ještě nedokončený areál ​v roce 2023 navštívil​.Tehdy jsem si prohlédli jen okruh Zemanský dvorec. .

Podívejte se na FOTOGALERII Z NAŠEHO VÝLETU

Tato vycházka je určena pouze pro členy spolku Klub Aktiv. Vezměte si laskavě své průkazky pro případnou kontrolu.

Protože na komentované prohlídky je omezený počet účastníků, přihlaste se pomocí formuláře níže.

Nepřihlášení zájemci se nebudou moci vycházky a prohlídky s Klubem Aktiv zúčastnit.

Po prohlídce se dopravíme zpět do ČB opět vlakem. Od Archeoskanzenu se může naše pohodová trasa větvit:

1. pokud budeme mít chuť půjdeme 2 km na železniční zastávku Trocnov

2. v druhém případě nás čeká již jen 1,3 km na zastávku Radostice

​Pravděpodobně stihneme vlak s odjezdem z Radostic v 15:33 nebo z Trocnova o 2 min později.

Kdyby se nám na vycházce hodně líbilo, dobrou náladu podpořilo hezké počasí,  další vlak jede 16:33h​, další v 17:33h. Do ČB nás doveze za cca  16 minut.

Těším se

Karel Hes

Nový areál v rodišti Jana Žižky z Trocnova přibližuje období konce 14. století, interaktivně ukazuje stavby a dobové stavební postupy. Věrná rekonstrukce historických objektů slouží k expozičním a vzdělávacím účelům.

Archeoskanzen modeluje výsek zástavby středověké vesnice a prezentuje vzhled staveb a život v období přelomu 14. a 15. století. Samotný areál s velkým podílem ruční práce a s uplatňováním dobových technologií, především opracováním dřeva a tvorbou střech, je rozdělen na dva prohlídkové okruhy.

Zemanský dvorec

Obytný dům, sýpka, stáj, stodola a další drobné stavby představují každodenní život níže postaveného urozence a jeho rodiny. Stavby a jejich interiéry dotvářejí obraz hospodaření na podobném typu usedlosti, vybrané řemeslné postupy i vhled do soukromí obyvatel dvorce.

Venkovská osada

Obydlí bezzemka, chalupníka i dvůr sedláka ukazují podobu jednotlivých typů vesnických staveb v předhusitském období. Stavby doplňují další hospodářské objekty, štěpnice, zahrady, políčka a ohrady s hospodářskými zvířaty. Dotváří tak obraz středověkého venkova a jeho obyvatel.