4.6. 2024 Výlet pod Haidl

Osnova výletu:

Výlet bude zaměřen na nikdy nedostavěný Wimmerův kanál i další plavební kanály pod Třístoličníkem / Dreisesselberg a Haidelem. Z větší části trasy se budeme pohybovat auty po veřejných asfaltových silnicích.

- 08:30 doporučuji sraz účastníků v Českých Budějovicích na domluvených místech

- 10:00 sraz účastníků v obci Grainet na návsi u kostela Sv. Mikuláše / St. Nikolauskirche, GPS  48°47'50.324"N, 13°39'12.267"E

- úvod

- přejezd k Oberseiberg k Wimmerovu kanálu – dále pěšky 1,03 km, stoupání 45 m, klesání 2 m a zpět po stejné trase, tedy celkem 2,06 km, stoupání 47 m, klesání 47 m. Po lesní cestě, volně terénem, v krátkém úseku může být mokro.

- přejezd za Vorderfrendorf – dále pěšky k bývalému vzdouvacímu zařízení, akumulační nádrži na Wimmerovu kanálu 0,34 km, klesání 3 m, stoupání 11 m, zpět po stejné cestě, tedy celkem 0,68 km, klesání 14 m, stoupání 14. Po cestě, poté volně terénem v lese.

- přejezd za Duschlberg na lesní parkoviště Frauenberger und Duschlberger Wald. Z časových důvodů pojedeme krátký okruh u Duschelbergu po lesních silnicích Bavorských státních lesů (celkem 2,8 km), abychom se dostali k Osterbašskému plavebnímu kanálu / Osterbachkanal. Můžeme však použít pouze 3 auta, předem musíme na Lesní závod Bavorských státních lesů ohlásit registrační čísla těchto aut (auta pojedou dvakrát toto kolečko, aby se na místo dostali všichni). Ti, co se nevejdou do jako první třech aut, počkají na příjezd první skupiny, po ní stejná auta odjedou s druhou skupinou. Prosím o sdělení registračních čísel třech aut, která budou sdělena Lesnímu závodu Neureichenau Bavorských státních lesů k ohlášení vjezdu na lesní cesty!

- přejezd do Frauenbergu, kde pouze zastavíme, abychom se podívali na skluz Kreuzbašského kanálu / Kreuzbachkanal nad i pod silnicí opevněný žulovými deskami ve dně i ve březích

- přejezd na parkoviště Kreuzbach-Klause. Projdeme podél krátkého úseku zachovalého Kreuzbašského plavebního kanálu ke Kreuzbašské plavební nádrži (dost možná budeme muset obejít vzdutí vzniklé nad bobří hrází). Celkem 0,41 km, 8 m stoupání, 8 m klesání, po pěšině a lesní cestě. V oblasti vzdutí za bobří hrází bude jistě mokro.

- přejezd cca 0,9 km směrem Třístoličník / Dreisesselberg. Z prostoru lesních skládek půjdeme pěšky po lesní cestě ke hranicím 0,64 km, klesání 10,4 m, stoupání 0,3 m. Dále po lesní pěšině něco málo přes 0,40 km, klesání 21 m po českém území k Rosenauerovu pomníku na samém začátku Schwarzenberském plavebním kanálu. Od silnice na Třístoličník / Dreisesselberg  je to tedy 1,04 km, s klesáním 31,4 m a stoupáním pouhých 0,3 m. Odtud je možné dojít do míst, kde bývala Rosenauerova nádrž,  to je cca 0,12 km, 8 m stoupání. Minimálně řidiči se musí vydat zpět stejnou cestou, tedy 1,04 km, stoupání 31,4 a klesání 0,3 m. Kdyby se někdo chtěl protáhnout při chůzi, může jít po červené turistické cestě (lesní asfaltka) 3,7 km (klesání 138 m, 21 m stoupání) na hraniční přechod Nové Údolí – Haidmühle, pak zbývá jen několik stovek metrů na parkoviště, kde by pěšáky mohl vyzvednout jejich řidič.

Kávovou tečku bychom si mohli dát v kavárně Café Landshutter v Haidmühle. V úterý bývá zavřeno, ale když kavárnu objednáme, jistě pro nás otevřou.