Cukrovka

Cukrovkou onemocní v Česku ročně až 60 tisíc nových lidí, více než 20 tisíc na ni v ČR každý rok zemře. Jak diabetes vzniká, jaká omezení z této diagnózy plynou a jak se tato rozšířená choroba léčí? Ptali jsme se prof. MUDr. Jana Škrhy, DrSc., předního českého odborníka na léčbu cukrovky a předsedy České diabetologické společnosti.

Rozlišujeme dva základní typy cukrovky, první a druhý. Můžete čtenářům vysvětlit, v čem se tyto dva typy liší?

Klasifikace diabetu se v průběhu let měnila. V posledních více než třiceti letech používáme rozlišení na diabetes 1. a 2. typu.

Cukrovka 1. typu vyžaduje od zjištění léčbu inzulinem, neboť buňky ve slinivce, které jej tvoří, zanikly vlivem složitého procesu s tvorbou protilátek namířených proti nim. Tato cukrovka se proto řadí k autoimunitním onemocněním, při nichž organismus vytváří protilátky proti vlastním tkáním. Součástí onemocnění je genetická vloha, která je potřebná k rozvoji nemoci.

Cukrovka 2. typu má také genetickou podmíněnost, která je ale jiná než u cukrovky 1. typu a je tvořena kombinací různých genů. Tato vloha přechází z generace na generaci a vytváří předpoklad k rozvoji cukrovky. Aby se nemoc objevila, vstupují do hry další faktory, k nimž patří způsob života, tedy zejména nedostatek pohybu, přejídání a s tím související obezita.

S přírůstkem hmotnosti se zhoršuje účinnost inzulinu, hormonu, který reguluje přeměnu látkovou a podmiňuje též odklízení krevního cukru glukózy do buněk. Horší účinek inzulinu způsobuje větší nároky na jeho uvolnění ze slinivky, přičemž u člověka s výše uvedenou dědičnou dispozicí postupně dochází k nedostatku hormonu, a navíc i u tohoto druhu cukrovky buněk s inzulinem postupně ubývá. Tato cukrovka se nemusí ze začátku léčit inzulinem, stačí tablety.

Převzato z https://www.dtest.cz/clanek-8501/cukrovka 

Diabetolog Martin Prázný: „Pacienti se mě snaží oklamat kyselým zelím. 

Cukrovku jednou půjde zcela vyléčit, ale je to hodně vzdálená budoucnost

Rozhovor s profesorem Milanem Kvapilem, předním českým diabetologem. O tom, že máme cukrovku 2. typu, nemusíme třeba 10 let vůbec vědět. K čemu bude sloužit Národní diabetologický registr? A kolikrát denně a jaké potraviny by měli cukrovkáři jíst? http://rozhl.as/Kvapil

Diabetes: Pridajte svojmu životu roky! TAKTO ľahko možno zachrániť tisíce ľudí.

Ako sa spoľahlivo vyhnúť cukrovke – a ako ju liečiť?

Další rozhovor Dr. Igora Bukovského s exkluzivním hostem – tentokrát je to MUDr. Hana Kahleová, PhD. 

Úspešná česká lekárka, ktorá sa dokázala presadiť aj v USA.

Lze se zbavit cukrovky 2.typu? Britská studie DiRect potvrzuje, že ano - 1.část

Profesor MUDr. Vladimír Teplan DrSc. a výživový poradce Ing. Lukáš Vrána hovoří o průlomové britské studii DiRECT, která potvrzuje, že se lze dostat za pomoci nízkoenergetické diety do remise cukrovky. Redukční, nízkoenergetický program, který byl využit v rámci studie, byl poskytnut od Cambridge Weight Plan (dříve Cambridge Diet).

Lze se zbavit cukrovky 2.typu? Britská studie DiRect potvrzuje, že ano - 2.část

Cukr si bere z našeho těla to, o co byl rafinací připravený, říká Jiří Kuchař

Kdo nechce, tak škodlivosti cukru neuvěří

Cukrovka a co jí způsobuje

Cukrovka. V tomto videu si odpovieme na otázky: Ako vzniká? Je iba vrodená, alebo sa dá získať aj počas života? Aký je priebeh, príznaky, ako s ňou žiť a ako ju liečiť? Ďalšie informácie o cukrovke sa dozviete v článku http://www.zdravoteka.sk/choroby/cukr...​ 

Čo by vás mohlo zaujímať: Brusnica obyčajná (prispieva k zníženiu hladiny glukózy v krvi) - http://www.zdravoteka.sk/byliny/brusn...​ Zvýšená hladina cukru v krvi - http://www.zdravoteka.sk/priznaky/zvy...​